Warszawa. Wkrótce rusza 9. edycja Festiwalu ERA SCHAEFFERA
26 października odbędzie się niezwykłe spotkanie z twórczością Schaeffera - święto sztuki z okazji 70-lecia pracy artysty.
Już po raz 9. przyjaciele profesora Bogusława Schaeffera uczczą jego artystyczny dorobek. Rok 2017 jest po kilkakroć jubileuszowy dla tego wielowymiarowego twórcy - dramatopisarza, kompozytora i grafika. Artysta obchodzi: 70-lecie pracy twórczej, 30-lecie pracy akademickiej w Mozarteum w Salzburgu, 50-lecie doktoratu na Uniwersytecie Warszawskim oraz 50-lecie prawykonania utworu "Muzyka elektroniczna".
"Nieistniejąca Przestrzeń, Nieistniejący Ludzie... Niewidzialne Szkice pokrywające Białe karty... Otwierane przypadkowo strony odkrywające Skojarzenia, Nurty Myśli i pospieszne Notatki - dotkliwe i zaskakujące... Rzeczywistość kreowana na moment - bez żadnej Logiki - zatrzymująca zdarzenia w kadrze na przypadkową Chwilę, by zniknąć i nigdy się nie powtórzyć Dotkliwa obserwacja wewnętrznego schaefferowskiego świata w powiększeniu, dynamiczna podróż przez Nieistniejące spotkania i pytania - o Człowieka i jego nielogiczną, niejasną konstrukcję" - tak o tegorocznej ERZE SCHAEFFERA opowiada reżyser Maciej Sobociński, związany z projektem nieprzerwanie od pierwszej edycji Festiwalu.
9. edycję ERY SCHAEFFERA tworzą m.in.: muzycy - Padma Shankar, Ghatam Giridhar Udupa, Nathan Davis, Irinel Anghel, Michał Urbaniak z zespołem i Lost Education w składzie: Patryk Zakrocki, Hanna Piosik i Paweł Szamburski; aktorzy - Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer, Lidia Bogaczówna, tancerze - Witek Jurewicz, Lena Kowalska
Chór Gre Badanie
Reżyseria: Maciej Sobociński
Produkcja: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA
Główny performance Festiwalu odbędzie się w dniu 26 października o godz. 19.30 w Studio Tęcza przy ul. Rydygiera 8 w Warszawie (wejście od ul. Anny German 12).
ERA SCHAEFFERA to coroczny, międzynarodowy projekt Fundacji AUREA PORTA zakotwiczony w Warszawie i oparty o bogaty dorobek Schaeffera. To sposób na promocję twórczości artysty, wciąż bardziej znanego i docenianego za granicą niż w Polsce.
Jest to Festiwal awangardy muzyczno-teatralnej, wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem i słowem, skupiający wybitnych twórców polskich i zagranicznych. Cykliczne przedstawienia są multimedialną prezentacją twórczości muzycznej i dramaturgicznej Bogusława Schaeffera. To kontynuacja corocznych, międzynarodowych spotkań z dziełami Schaeffera i artystami różnych dziedzin: muzyki, teatru, filmu oraz performance'u.
Tworząc Festiwal ERA SCHAEFFERA, wydarzenie nazwane od nazwiska Mistrza, Fundacja AUREA PORTA przybliża postać Bogusława Schaeffera wszechstronnego twórcy - artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku.
Bogusław Schaeffer (ur. 1929, Lwów) stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuk teatralnych, granych z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 650 prac graficznych. Wśród jego publikacji odnajdujemy 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki
i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Jest najchętniej wystawianym polskim autorem pośród żyjących dramatopisarzy. Odtwórcami postaci schaefferowskich byli znani, polscy aktorzy (m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski).
"Zadaniem Fundacji jest stworzenie tradycji dorocznych spotkań artystów z całego świata skupiających się wokół teatralnej, muzycznej, plastycznej oraz tanecznej twórczości Prof. Bogusława Schaeffera. Naszym celem jest umożliwienie prezentacji dzieł starszych w konfrontacji z upływającym czasem i nowymi dziełami, aktualnie tworzonymi przez profesora oraz artystów biorących udział w przedstawieniach." - mówi Marek Frąckowiak, Prezes Fundacji AUREA PORTA i dodaje: "Naszym marzeniem jest żeby spotkania w ramach Festiwalu stały się Centrum nawiązywania kontaktów przez artystów z całego świata, zafascynowanych twórczością Schaeffera".
Wielu partnerów doceniło symbolikę, charakter przedsięwzięcia i jego awangardowy rys wspierając unikatowy projekt, jakim jest Festiwal ERA SCHAEFFERA, od lat angażujący doświadczonych aktorów, muzyków, tancerzy i reżyserów.
Patronat Honorowy:
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Ambasador Indii
Współfinansowanie:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Mecenas Festiwalu: BIEDRONKA
Partner Strategiczny: ROBYG
Sponsor Złoty: METKOL PRUSZYŃSKI
Sponsorzy: GOLDEN TULIP, JANEX, DOTI, Apartment4You, PORTA Drzwi, SANPLAST
Produkcja i organizacja: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA
Współorganizator: STUDIO TĘCZA, Stołeczna Estrada, ZAIKS, Instytut Adama Mickiewicza