Artykuły

Gdańsk. Surowa scena w Starej Aptece

Teatr Wybrzeże buduje nowe sceny i przebudowuje dotychczasowe. Zwieńczeniem jubileuszowego, siedemdziesiątego sezonu jest przepiękna kronika.

Można było się poczuć jak w miniaturowym greckim amfiteatrze... Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże, zaprosił w ten wtorek na zwiedzanie nowej sceny, jeszcze w stanie surowym, budowanej w zabytkowej Starej Aptece.

Wrażenie z oglądania nowej teatralnej przestrzeni jest naprawdę mocne. Sama scena znajdować się będzie kilka metrów poniżej poziomu ulicy Teatralnej. Nad ta sceną wznoszą się już proste ławy dla publiczności (jeśli pozostaną bez oparć, sztuki będzie się oglądało równie komfortowo, jak z galerii Teatru Szekspirowskiego...). Wnętrze jest surowe, masywne. To, że ceglany mur stawiano w XVII stuleciu, nadaje tej przestrzeni coś z dostojeństwa.

Scena w Starej Aptece ma zostać otwarta w czerwcu 2018 r., o ile uda się nadrobić inwestycyjny poślizg. Sprawcę poślizgu można było poznać w trakcie wycieczki: To odsłonięty w czasie przebudowy fragment zabytkowego muru, który trzeba oczywiście uszanować, a to oznacza konieczność korekty planów.

Teatrowi nie tylko przybędzie nowa scena. Przebudowę przejdzie również Scena Malarnia. Gdy obie zaczną już służyć aktorom i publiczności, będzie można przystąpić do remontu Dużej Sceny. Przy tej okazji zmieni się fasada teatru od strony Targu Węglowego - będzie niemal w całości przeszklona. Przeszklone przejście pomiędzy głównym budynkiem a Stara Apteką dopełni dzieła. Targ Węglowy radykalnie zmieni wówczas swój charakter.

Spotkanie w Starej Aptece było też ostatnim akcentem jubileuszowego sezonu - siedemdziesiątego w historii Teatru Wybrzeże.

Cezary Niedziółka i jego współpracownicy pochwalili się dwutomowym wydawnictwem "Teatr Wybrzeże, 1946 - 2017. Kronika", połączonym z opracowanym już wcześniej tomem, zawierającym opisy premier. Wydawnictwo rzuca na kolana i bogactwem zawartości, i szatą graficzną autorstwa prof. Macieja Buszewicza. Przepięknie przedstawia bogactwo historii gdańskiego teatru. Powątpiewam, czy jakakolwiek scena w Polsce dopracowała się podobnej jubileuszowej księgi... Dyrektor Orzechowski powiedział na koniec kilka zdań o kolejnym sezonie. Pierwszą premierą będzie "Do komina Murzyna! Murzyna" wg scenariusza i w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Streszczenie sztuki, jak i kilka pozostałych zapowiedzi repertuarowych, pozwalają sądzić, że Teatr Wybrzeże nie będzie się uchylał od zabierania głosu w politycznych i społecznych sprawach. Tak jak robił to stale w swojej siedemdziesięcioletniej historii

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji