Artykuły

Warszawa. Teatr Limen Butoh w Centrum Sztuki Tańca

W październiku w ramach programu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, w większości, będą prezentowane grupy, kolektywy, teatry tańca.

Jednym z nich jest Teatr Limen BUTOH założony w 2002 r. przez Sylwię Hanff - pionierkę i najbardziej rozpoznawalną tancerkę butoh w Polsce, jest jednym z najważniejszych polskich teatrów tańca. Dotychczas zrealizował 16 spektakli, wiele etiud i improwizacji. TL pracuje w zmiennym składzie, otwarty na współpracę z różnymi artystami plastyki, muzyki i teatru, dzięki której dokonuje się wymiana energii twórczej i wzajemnych inspiracji. www.limenbutoh.net

***

16.10 /godz. 19.00

MORZE MOŻLIWOŚCI: BEKSIŃSKI_BUTOH. BEZ TYTUŁU / Teatr Limen BUTOH

Występują:

Butoh: Sylwia Hanff & Magdalena Jakubów

Muzyka: Robert Jędrzejewski - wiolonczela live

Muzyka elektroniczna i video partytura: Robert Jędrzejewski

Kostiumy: Sylwia Hanff, Małgorzata Chrust

Instalacja: Joanna Pielat-Rusinkiewicz

"Od obrazu wymagam tego samego, czego od muzyki: by wprawiał mnie w stan ekstazy, ale nie przy pomocy tego, co zostało namalowane, ani jak zostało namalowane, lecz za pośrednictwem czegoś nieuchwytnego, co staram się odnaleźć w sercu i pod powiekami, ale czego nie umiem nazwać". Z. Beksiński

Malarstwo Zdzisława Beksińskiego najczęściej postrzegane jest jako pełne mrocznych wizji mających nastrój grozy. Inne aspekty sztuki tego artysty pozostają niedostrzeżone. Chcemy przekroczyć stereotypowe postrzeganie sztuki Beksińskiego i odkryć na nowo pomijany "mistyczny" aspekt jego malarstwa, będący duchową wędrówką, widoczną szczególnie w drugiej połowie jego twórczości.

Beksiński obrał całkowicie indywidualną drogę twórczą, podobnie jak twórcy butoh, nawet na przekór wszystkim awangardowym prądom i kierunkom współczesnej sztuki. Niezwykle interesujące dla nas, tancerzy butoh, są obecne w jego twórczości transgresje i transformacje cielesności oraz szczególna relacja ciała z przestrzenią.

Tematem poszukiwań artystycznych jest również, podkreślany przez samego artystę oraz krytyków, związek malarstwa Beksińskiego z muzyką - punkty styczne w architektonice utworu muzycznego i architektonice obrazu. "To, co jest namalowane, nie ma dla mnie większego znaczenia. Ważne jest, jak to działa w sensie dźwięku, formy i dźwięku koloru położonych w tym, a nie innym miejscu. A więc posługuję się kształtem, ale dla celów, które nazwałbym celami muzycznymi." Stąd nasza idea sięgnięcia do języka muzyki współczesnej i formy wideo-partytury tworzonej przez Roberta Jędrzejewskiego.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie artystów z widzami.

Spotkanie prowadzi Hanna Raszewska-Kursa

CST w Warszawie jest to inicjatywa 18 organizacji pozarządowych, które skupiają ponad 70 artystek i artystów tańca współczesnego związanych z Warszawą. Przez 3 lata CST będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego: znajdą się tu zarówno improwizacje taneczne, spektakle oparte na strukturze, prace instalacyjne, spektakle interdyscyplinarne, performansy. W 2017 roku spektakle prezentowane będą w dwóch cyklach: "MORZE MOŻLIWOŚCI" oraz "OKO CYKLONU". Organizatorkami projektu jest Agata Życzkowska z Fundacji Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' oraz Paulina Święcańska z Fundacji Artystycznej PERFORM. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: MORZE MOŻLIWOŚCI oraz OKO CYKLONU

MORZE MOŻLIWOŚCI

Prezentacje przedstawiane w tym cyklu będą obrazowały różne praktyki i różne podejście do tańca współczesnego, także premiery, spektakle artystów debiutujących lub artystów uznanych współpracujących z artystami z krótszym stażem, spektakle i instalacje dla dzieci.

OKO CYKLONU

Centrum burzliwych wydarzeń. Centrum ważnych spraw. Centrum czasem niebezpieczne, szokujące, zadziwiające. Spektakle prezentowane przez artystów w tym cyklu podejmują ważne tematy na bardzo różne sposoby. Artyści używają improwizacji, budują napięcie z mikroruchów, korzystają z narzędzi performatywnych, łączą różne style taneczne, różne dziedziny sztuki: taniec/teatr/film/muzyka/sztuki wizualne - korzystają z wideo, budują instalacje lub działają na pustej przestrzeni. Jedno łączy spektakle tych artystów: są jak oko cyklonu - podejmują wątki ważne, burzliwe, czasem niebezpieczne, ekstremalne, choć bardzo bliskie każdemu.

Bilety 10 zł / dostępne w kasach DK Kadr i na stronie DK Kadr: http://www.dkkadr.waw.pl/

Adres:

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Dom Kultury Kadr

ul. Rzymowskiego 32

02-697 Warszawa

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja "Myśl w Ciele" / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca "Eferte" / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie "Akademia Umiejętności Społecznych"/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji