Artykuły

Poznań. Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Fundacji Malta

Fundacja Malta zaprasza na cykl rozmów "Skacząc w wiarę", których gospodarzem jest Dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni. Co miesiąc, od października do maja, m.in. w Fundacji Malta odbywać się będą spotkania z artystami, filozofami i duchownymi. Pierwszym gościem, 23 października, będzie Olga Tokarczuk. Debaty są wprowadzeniem do Idiomu "Skok w wiarę", który będzie wiodącym tematem Malta Festival Poznań 2018.

W co wierzymy i czy można wyobrazić sobie pełne życie bez wiary? Czy wiara musi wiązać się z religią? Jak zadawać pytania o sens i odważyć się definiować go niezależnie od gotowych ideologii i doktryn? Gdzie szukają na nie odpowiedzi artyści i filozofowie? Co łączy wiarę z podejmowaniem ryzyka i wolnością? Czy może ona być także świadomym gestem opowiedzenia się wobec rzeczywistości społeczno-politycznej?

Zapraszamy na cykl rozmów "Skacząc w wiarę", których gospodarzem jest Dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni. Co miesiąc, od października 2017 do maja 2018 będziemy spotykać się m.in. w Fundacji Malta z artystami, filozofami i duchownymi. Wśród gości Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland, ks. Adam Boniecki.

Pierwsze spotkanie z Olgą Tokarczuk już 23 października o g. 18:00 w Fundacji Malta, ul. Ratajczaka 44. Wstęp wolny.

Debaty są wprowadzeniem do Idiomu "Skok w wiarę", który będzie wiodącym tematem Malta Festival Poznań 2018. Jego program przygotują Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers z belgijskiego kolektywu Needcompany.

Organizator wspiera ruch Kultura Niepodległa.

***

Spotkanie z Olgą Tokarczuk

Punktem wyjścia do spotkania będzie powieść Olgi Tokarczuk "Księgi Jakubowe" (2014). Jej tematem jest proces asymilacji Żydów i portret frankistów - heretyckiej sekty judaistycznej, która funkcjonowała w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku. Członkowie tego ruchu religijno-społeczno-politycznego chcieli być obywatelami Rzeczpospolitej na równych prawach. Jak dziś rozumiemy religijny synkretyzm i asymilację? Czy w obrębie religii możliwa jest emancypacja, czy też koniecznym i nieprzekraczalnym punktem odniesienia - w islamie, judaizmie czy chrześcijaństwie - jest ortodoksja? Czym może być "skok w wiarę" w tych dwóch perspektywach?

Olga Tokarczuk jest jedną z najważniejszych polskich pisarek. Autorka wielu nagród, w tym, dwukrotnie, Nike. Należy do najczęściej tłumaczonych autorów. Wydała m.in. "Podróż ludzi Księgi" (1993), "E.E." (1995), "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998), "Bieguni" (2007). Ostatnio na podstawie jej książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Agnieszka Holland zrealizowała głośny "Pokot". Film został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale w 2016 oraz na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji