Artykuły

Niemcy. W Theater der Zeit o polskim teatrze

Październikowy Theater der Zeit poświęcony jest polskiemu teatrowi.

W zapowiedzi numeru czytamy m.in.: "Kronika (nie)dobrej zmiany", przygotowana przez teatrolożkę Annę R. Burzyńską do naszego bloku tematycznego o Polsce, to zapierające dech w piersiach kalendarium działań prawicowej władzy w obszarze kultury.

Stanowiska dyrektorów artystycznych wędrują w ręce nowych ludzi, obcina się budżety festiwali, dochodzi do prób cenzury poszczególnych spektakli. Próby te opisuje nasza korespondentka z Polski, Iwona Nowacka, w swoim tekście "Polsko-polski kulturkampf", podkreślając potężny potencjał kontrolny, jaki tkwi w instrumentach finansowania kultury będących w rękach rządu. Thomas Irmer rozmawia z Pawłem Łysakiem, dyrektorem Teatru Powszechnego, o atakach na jego teatr, związanych ze spektaklem "Klątwa" Olivera Frljića, a także z byłymi dyrektorami teatrów Janem Klatą (Narodowy Stary Teatr) i Pawłem Wodzińskim (Teatr Polski Bydgoszcz) o politycznie inspirowanych zakończeniach ich dyrekcji. W numerze publikujemy także tekst "Hymnu do miłości" Marty Górnickiej.

7.10. w Maxim Gorki Theater odbędą się dwa pokazy "Hymnu do miłości" Marty Górnickiej. Przed spektaklami w ramach premiery październikowego numeru redakcja Theater der Zeit zaprasza na dyskusję "Noch ist Polen nicht verloren" (Jeszcze Polska nie zginęła) z udziałem Katarzyny Wielgi-Skolimowskiej (Bundeszentrale für politische Bildung, byłej dyrektorki Instytutu Polskiego w Berlinie) oraz Iwony Nowackiej (tłumaczki i kuratorki), moderacja: Thomas Irmer (Theater der Zeit).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji