Artykuły

Szczecin. Opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych

Monodram Macieja Litkowskiego "Kalifornia nieśmiertelni" w reż. Szymona Kaczmarka to oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Premiera w sobotę w Teatrze Małym.

- O Komedzie, Hłasce, Polańskim, którzy pod koniec lat 60. z szarej PRL-owskiej Polski wyjeżdżają do słonecznej Kalifornii, zderzają się z tamtym światem i prawie wszyscy w jednym roku umierają. Dużo można opowiedzieć za pomocą tej historii, o nich, o Ameryce, diable, złu - zapowiada Litkowski.

Gra bohatera monodramu w sytuacji śledczej. - Korzystamy z faktów, dokumentów, filmów, nagrań, które są dostępne, korzystamy z teorii spiskowych, którymi ta historia obrosła - mówi reżyser Szymon Kaczmarek. - Patrzymy na to co się wtedy w Kalifornii urodziło, wylazło jak w jakimś horrorze, i zaraziło ludzi i zaraża do dzisiaj. Można to różnie nazwać popkulturą, new age...

Przyglądają się m.in. stosunkowi hipisów do Indian. - To też jest potworem, który się w tamtych latach pojawił. Hipisi poprzebierani za Indian. Podskórny wyrzut sumienia Ameryki, o którym się nie mówi wprost, że ci, którzy przyjechali do Ameryki, mordowali rdzennych mieszkańców - mówi Litkowski.

- Próbujemy też pokazać jakim rodzajem szaleństwa jest też te babranie się w tych historiach. Stawiać pytanie, co nas w tym interesuje, czy rzeczywiście przejmujemy się losami tych ludzi, chcemy się czegoś z ich historii nauczyć, czy to jest poszukiwanie taniej sensacji - dodaje reżyser.

Scenariusz napisała Justyna Litkowska.

Premiera w sobotę o godz. 20 w Teatrze Małym przy deptaku Bogusława. Kolejne przedstawienie w niedzielę o godz. 17. Bilety 20 i 18 zł.

Spektakl realizowany w ramach stypendium twórczego Miasta Szczecina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji