Artykuły

Gdańsk. Debata o kulturze i społeczeństwie poza instytucjami

O autonomii, samoorganizacji i samorządach porozmawiają w czwartek uczestnicy debaty, która odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Debata jest wstępem do ogólnopolskiego spotkania, które odbędzie się w Teatrze Powszechnym w Warszawie podczas Forum Przyszłości Kultury.

5 października, w gdańskim IKM, odbędzie się debata: "Autonomia, samoorganizacja, samorząd. O kulturze i społeczeństwie poza instytucjami", w której udział wezmą ludzie związani z szeroko pojętą kulturą, aktywnie angażujący się we wszelkiej maści działania społeczne. W Gdańsku spotkają się: aktywistka Marianna Grzywaczewska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej, Aleksandra Szymańska, Mikołaj Rakusa-Suszczewski z Uniwersytetu Warszawskiego i Krzysztof Stachura z Uniwersytetu Gdańskiego. Debatę poprowadzi Edwin Bendyk, pomysłodawca tematu nadchodzącego spotkania.

- To cykliczne rozmowy o tym, jak możemy oddolnie organizować się wraz z innymi, by mieć wpływ na życie społeczne, kulturę, sprawy ważne dla dobrze działającej wspólnoty - mówi o spotkaniu aktywistka Marianna Grzywaczewska.

- Ja pojawiam się w tym projekcie, by opowiedzieć o tym, jak doszło do Demokracji Ilustrowanej - wspólnej inicjatywy grafików i w jaki sposób możemy podobnymi inicjatywami zmieniać rzeczywistość wokół siebie.

Debata w Gdańsku jest wstępem do ogólnopolskiego spotkania, które odbędzie się w Teatrze Powszechnym w Warszawie podczas Forum Przyszłości Kultury, które zaplanowane jest na 18 i 19 listopada. Forum ma być inicjatywą, która pozwoli na, jakże ważną, dyskusję na temat przyszłości kultury. Gdańska odsłona wydarzenia, wstęp do całego Forum, odbędzie się w IKM, który jest współuczestnikiem i współtwórcą życia kulturalnego w Gdańsku i jako taki zajmuje ważne miejsce w tej debacie.

- Przyglądamy się różnym praktykom kulturowym, fenomenowi poszerzenia pola kultury, pozainstytucjonalnemu obiegowi kultury. Ważne jest określenie swojej roli w tym polu: na ile instytucje są kreatorem działań, a na ile ich stabilność powinna być gwarantem wsparcia dla oddolnych inicjatyw, dla działań długofalowych, na przykład edukacyjnych - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka IKM.

W trakcie debaty uczestnicy rozmawiać będą o tym, czy da się i czy należy instytucjonalizować oddolne ruchy społeczne, w których tak masowo uczestniczą dzisiaj ludzie.

- Kilka lat temu rozpoczęta w Gdańsku dyskusja o poszerzonym polu kultury stała się jednym z istotnych wątków debaty w trakcie Kongresu Kultury - temat zaproponowany tym razem przez Edwina Bendyka jest w jakimś sensie kontynuacją, ale też może mieć przełożenie na refleksję i działania instytucji, tak samo jak na realne wsparcie aktywnych mieszkańców - podkreśla Szymańska.

Debata odbędzie się 5 października o godzinie 18 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku (ul. Długi Targ 39/40).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji