Artykuły

Warszawa. Spektakl Borczucha na podstawie prozy Knausgarda

Spektakl teatralny na podstawie cyklu powieściowego "Moja walka" norweskiego pisarza Karla Ove Knausgarda zostanie wystawiony w TR Warszawa w reżyserii Michała Borczucha. Premiera 6 października.

Cykl powieści "Moja walka" Karla Ove Knausgarda - dotychczas ukazało się sześć tomów - stał się jednym z największych wydarzeń świata literackiego ostatnich lat. Knausgard - w sposób bezkompromisowy, wręcz brutalny - opisuje w nim swoje życie od wczesnego dzieciństwa, aż po dojrzałość. - To długa, epicka medytacja nad rzeczywistością - ocenił reżyser Michał Borczuch, który zrealizował spektakl na podstawie prac skandynawskiego pisarza.

- Obsesyjnie szczegółowa narracja Knausgarda jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalanie rzeczywistości i siebie w niej. Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, który momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się, jak w selfie, samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi - podkreślił reżyser.

Pisarz debiutował powieścią "Ute av verden" ("W świat"), wydaną w 1998 r.; jednak światową sławę przyniosła mu opublikowany w 2009 r. pierwszy tom "Mojej walki". Książka okazała się sukcesem wydawniczym, towarzyszyły jej również kontrowersje za sprawą literackiej strategii całkowitego ekshibicjonizmu, otwartej krytyki rodziny i otoczenia. Oburzeni rodzice pisarza wytoczyli mu proces sądowy, usiłując zablokować druk, co jeszcze przyczyniło się do popularności dzieła.

Jak dodał Borczuch, interpretując prace Knausgarda, "inni ludzie mogą być najbliżej nas, mogą być częścią naszej rodziny, ale w zderzeniu z naszym ego stają się tylko bohaterami powieści. Knausgard wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne - choć utrwalone w detalach - staje się anonimowe. Dlatego w pracy warsztatowej zderzyliśmy z książką Knausgarda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu" - zapowiedział.

Występują: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Halina Rasiakówna, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska; reżyseria: Michał Borczuch; adaptacja tekstu: Tomasz Śpiewak; scenografia i kostiumy: Dorota Nawrot; muzyka: Bartosz Dziadosz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji