Artykuły

Premiera w Teatrze Nowym

Zdarzenie z życia teatralnego Łodzi w XIX wieku zainspirowało autorów najnowszej premiery w Małej Sali Teatru Nowego, zatytułowanej "MĄŻ OD BIEDY, albo STO LAT TEMU W TEATRZE".

Przed ponad stu laty Józef Teksel, wystawił w łódzkim Teatrze Victoria komedię Józefa Blizińskiego pt. "Mąż od biedy".

Realizatorzy spektaklu w Teatrze Nowym podjęli próbę rekonstrukcji wieczoru teatralnego, zgodnie z regułami i zasadami rządzącymi teatrem ubiegłego stulecia. Komedia Blizińskiego jest kanwą przedstawienia, które tak jak dyktował ówczesny obyczaj teatralny, zostało dopełnione numerami śpiewanymi i tańczonymi.

W nastrój dawnego teatru wprowadzi prezentowana w foyer Małej Sali wystawa "Łódź teatralna XIX wieku".

Reżyseria i opracowanie dramaturgiczne przedstawienia jest dziełem Mariusza Pilawskiego, scenografię zaprojektował Maciej Kubicki, choreografię przygotowała Janina Niesobska, konsultacji literacko-historycznej udzieliła prof. dr Kuligowska.

W przedstawieniu ujrzymy Ludwika Benoit, który wcieli się w historyczną postać Józefa Teksla oraz Ewę Bakalarską, Hannę Bedryńską, Janinę Borońską, Annę Grzeszczak, Monikę Dąbrowską, Mariolę Kukułę, Krystynę Tolewską, Andrzeja Jurczaka, Jacka Majkę, Bogusława Macha, Stanisława Olczyka, Mariusza Piwskiego, Jana W. Poradowskiego, Mariana Stanisławskiego i Dariusza Wiktorowicza.

Premiera - 19 kwietnia 1991 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji