Artykuły

Fundusze Europejskie na rozwój instytucji kultury

Polski Teatr Tańca, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie skorzystają łącznie z 23,5 miliona złotych unijnych dotacji - pisze Monika Kaczyńska w Polsce Głosie Wielkopolskim.

Działające w Wielkopolsce instytucje kultury często są naszym powodem do dumy. Niemniej powszechną ich bolączką jest niedofinansowanie, zwłaszcza gdy chodzi o poważniejsze inwestycje.

Dotacje unijne pozwolą stworzyć wielkopolskim instytucjom kultury lepsze warunki funkcjonowania. W niektórych przypadkach są to zmiany bardzo długo oczekiwane.

W ostatnich tygodniach marszałek województwa Marek Woźniak podpisał umowy na dofinansowanie projektów inwestycyjnych trzech wielkopolskich instytucji kultury: Polskiego Teatru Tańca, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Łączna wartość przygotowanych przez nie projektów to 34 miliony złotych, ich dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to 23,5 miliona złotych.

Nowa siedziba tuż-tuż

W konkursie na projekty w ramach poddziałania 4-4.1 "Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu", którego wyniki zostały ogłoszone w lipcu, najwięcej punktów zdobył Polski Teatr Tańca, który zaplanował przebudowę i adaptację kamienicy przy ul. Taczaka na potrzeby swojej siedziby. Tej, słynny na całym świecie, działający od 1973 roku, teatr nie miał nigdy.

- Korzystamy z pomieszczeń szkoły baletowej - wyjaśnia Adriana Mikołajczak, wicedyrektorka teatru. - To wiąże się z wieloma ograniczeniami, choćby takim, że z sali baletowej możemy korzystać od 10. do 14. i od 18. do 22., bo wtedy nie korzysta z niej szkoła. Nie możemy tam także prezentować np. kameralnych spektakli, bo wiązałoby się to z każdorazowym demontowaniem dekoracji. Także współpraca z zewnętrznymi reżyserami czy choreografami jest utrudniona - mówi.

W nowej siedzibie oprócz zaplecza administracyjno-technicznego, parkingów i tym podobnych będzie mieściła się także sala studyjna, w której będzie mogła pomieścić się także widownia licząca do 150 miejsc.

- Nasz teatr nie zmieni swojego objazdowego charakteru - informuje Adriana Mikołajczak. - W jego siedzibie będą przygotowywane spektakle pokazywane później na scenach zewnętrznych. Ale będzie także możliwość prezentowania kameralnych przedsięwzięć w siedzibie. Chcemy, żeby to miejsce żyło - podkreśla.

Przeprowadzka teatru do nowej siedziby nastąpi prawdopodobnie do końca 2018 roku.

Dofinansowanie inwestycji w ramach WRPO 2014+ wyniesie blisko 8,06 mln zł, zaś wartość całego projektu to ponad 11,667 mln zł.

Oskard bardziej przyjazny

Niemal 17,5 mln będzie kosztowała rozbudowa, przebudowa i modernizacja Domu Kultury Oskard, wchodzącego w skład Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

- Nasz budynek powstał jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku i wymaga gruntownych zmian - mówi Elżbieta Barszcz, dyrektorka CKiS w Koninie. -W ramach projektu planujemy między innymi dobudowanie sali klubowej z osobnym wejściem, sali kinowej na 50 miejsc, a także dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do tego zostanie przeprowadzona termomodernizacja, wymiana systemu oświetlenia na energooszczędny i szereg innych prac - informuje.

Sala klubowa z oddzielnym wejściem pozwoli organizować różne wydarzenia niezależnie od działalności całego domu kultury, nowa sala kinowa umożliwi rozwijanie m.in. takich projektów jak "Kino konesera".

Więcej miejsca dla biblioteki

Kolejną instytucją, która otrzymała unijne wsparcie, jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Za około 5 milionów złotych zostanie dostosowany do potrzeb biblioteki budynek przy ul. Prusa 3.

- Dotąd dzielimy go z Miejską Pracownią Urbanistyczną -informuje Iwona Smarsz, wicedyrektor WBPiCAK. - Mamy stać się jego wyłącznym gospodarzem. Trzeba jednak wiele pracy, by dostosować go do potrzeb naszych i mieszkańców, którzy nas odwiedzają.

W budynku przy ul. Prusa zostaną utworzone nowe powierzchnie wystawiennicze, zostanie utworzona także czytelnia tradycyjna oraz czytelnia cyfrowa.

- Mamy sporo zbiorów, których z racji ochrony praw autorskich nie możemy udostępnić w internecie, ale moglibyśmy to robić w czytelni - mówi Iwona Smarsz. - Po przebudowie budynku wreszcie będziemy ją mieli.

Na skutek przekazania WBPiCAK całego budynku i prac adaptacyjnych, na ul. Prusa będą mogły się przenieść także pracownie informacyjna, bibliograficzna i krajoznawcza. Obecnie pracują one w bardzo trudnych warunkach w budynku przy ul. Kramarskiej.

Piwnice siedziby WBPiCAK przy ul. Prusa zostaną przystosowane do przechowywania części zbiorów.

Cały obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami oraz przejdzie termomodernizację. Zakończenie prac nastąpi w 2019 roku.

zaBIEGaj o FUNdusze

30 września nad poznańskim Jeziorem Maltańskim wszyscy zainteresowani będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o Funduszach Europejskich, a także wziąć udział w biegu. Wydarzenie zaBIEGaj o FUNdusze potrwa od 10. do 15.

W czasie imprezy będzie można skorzystać z konsultacji na temat Funduszy Europejskich, wziąć udział w konkursach im poświęconych, a także w zajęciach fitness.

Bieg wokół Jeziora Maltańskiego (na dystansie 5400 m) rozpocznie się o godzinie ll. By wziąć w nim udział, trzeba mieć ukończone16 lat. Niepełnoletni uczestnicy biegu muszą posiadać zgodę opiekuna, który powinien być obecny podczas weryfikacji przed startem. Na godzinę 13 zaplanowano uroczyste zakończenie biegu i dekorację zwycięzców

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji