Artykuły

Poznań. Miklasz wystawia Gombrowicza w Nowym

Zapowiadana jeszcze przed wakacjami premiera "Iwony, księżniczki Burgunda" w sobotę o godz. 19 w Teatrze Nowym. Reżyseruje Magdalena Miklasz.

- Liczę, że uda się zaprezentować spektakl o kilku warstwach. O rodzinie, państwie, dziwnej pokrętnej miłości między Księciem i Iwoną. O tym, jak człowiek pragnie odejść od zapisanego scenariusza życiowego, zmienić schemat, sprzeciwić się rodzinie, układom społecznym, ale nie potrafi tego zrobić, bo brakuje mu odwagi - zapowiada reżyserka.

Jej wersję dramatu Witolda Gombrowicza (opublikowanego rok przed wybuchem wojny w miesięczniku "Skamander") Teatr Nowy zapowiada tak: "Mamy wszystko pod kontrolą. Wiemy, co jest dla nas najlepsze. Wybraliśmy najzdrowszą dietę, ładnie położone mieszkanie, wygodne i modne ciuchy. Znaleźliśmy sobie najlepszego dostępnego partnera i mamy krąg sprawdzonych przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć. Żyjemy sobie jak księżniczki i jesteśmy bardzo szczęśliwi. Najszczęśliwsi. Niech no tylko ktoś spróbuje powiedzieć, że nie jesteśmy. Że źle wybraliśmy. Poderżniemy mu gardło z lekkim sercem".

Jak zdradza reżyserka, pracując nad spektaklem, nie chciała powielać pomysłów z innych realizacji "Iwony, księżniczki Burgunda". Inspirowała się m.in. kinem Roya Anderssona i serialem "Miasteczko Twin Peaks". W spektaklu nie mogło więc zabraknąć projekcji filmowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji