Artykuły

Płock. "Słowo" hasłem VIII Festiwalu Themersonów

Impreza odbędzie się w dniach 19-21 października, a jej hasłem przewodnim w tym roku będzie "słowo". W programie są m.in. konferencja, spektakle, wystawy i ciekawe koncerty.

"Świat jest bardziej skomplikowany niż język, którym o nim mówimy, a więc też i bardziej skomplikowany niż prawdy, które o nim, słowami, zdaniami głosimy" - pisał Stefan Themerson, awangardowy artysta, poeta, prozaik z Płocka. Słowo i język były przedmiotem jego badań. Stworzył koncepcję poezji semantycznej, którą stosował w swoich przekładach. W skrócie mówiąc nie tłumaczył on języka dosłownie, ale zastępował słowa ich słownikowymi definicjami, co dawało komiczny efekt.

"Poezja (twierdził Themerson o czasach pod koniec wojny) była wtedy niebezpiecznym zwierzęciem. Jak Pegaz. Różni demagogiczni mówcy używali rymów i rytmów skradzionych poetom, aby oddalić nas od rzeczywistości rzeczy. Aby nie dać się odciąć od rzeczywistości, doszedłem do stworzenia tego, co nazywam Poezją Semantyczną" - cytują organizatorzy festiwalu.

Refleksji nad słowem ma być poświęcone jedno z głównych wydarzeń festiwalu - konferencja Common Room "Od słowa do świata" organizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Płocku.

Koncepcją poezji semantycznej zajmie się też Maciej Woźniak, poeta, krytyk literacki i felietonista, który poprowadzi zajęcia "Powiedzieć świat inaczej" z uczniami LO im. Władysława Jagiełły (Themerson był uczniem tej szkoły).

Słowo i obraz

Warto wybrać się też na wystawy organizowane w ramach Festiwalu Themersonów. Pierwszą z nich będzie "Gyubal Wahazar - prototyp książki", którą obejrzymy w Muzeum Żydów Mazowieckich. Studenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie zmierzyli się z niezrealizowanym projektem Themersonów wydania angielskiej wersji dramatu Witkacego. Wystawa, której częścią będą multimedialne prezentacje, zobrazuje jak powstawała książka.

Druga ekspozycja to "Inside the Invisible" Lubainy Himid, artystki z Tanzanii, nominowanej do prestiżowej Nagrody Turnera. Ona również w swoich pracach łączy słowo i obraz, a efekty tego połączenia pokaże Muzeum Mazowieckie. Kolejną wystawę będzie można obejrzeć w ogrodzie Książnicy Płockiej - podczas "Poetyckiego prania" odczytamy teksty płockich (i nie tylko) autorów. W swoje progi zaprosi również księgarnio-kawiarnia Czerwony Atrament, w której swoją twórczość pokaże warszawska grupa Vlepvnet zajmująca się sztuką ulicy.

Festiwal Themersonów to również spektakle. Teatr Figur z Krakowa wystąpi ze sztuką "Jestem cały świat minus świat oprócz mnie". Inspiracją do stworzenia tego spektaklu były teksty zawarte w książkach "Wykład profesora Mma", "Bayamus", "Pędrek Wyrzutek". Drugim przedstawieniem będzie "Pan Tom buduje dom" w reż. Mariusza Pogonowskiego.

Nie zabraknie i cyklicznych wydarzeń Festiwalu Themersonów - m.in. gry ulicznej "Stefan na wagarach", pokonkursowej wystawy "Ulica Themersonów" i koncertów - wystąpią: Babu Król, Bajzel i Pogodno.

***

Program Festiwalu Themersonów:

19 października

- godz. 10 - "Stefan na wagarach" - gra uliczna dla młodzieży na ulicach Płocka i wystawa "Poetyckie pranie" w Książnicy Płocka, (ul. Kościuszki 6),

- godz. 17 - "Jestem cały świat minus świat oprócz mnie" - spektakl Teatru Figur z Krakowa w Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Tumska 9),

- godz. 18 - "Gyubal Wahazar - prototyp książki" - wystawa studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 7),

20 października

- godz. 10 - happening z udziałem uczniów szkół podstawowych - miejsce: ul. Themersonów,

- godz. 12.45 - "Powiedzieć świat inaczej - poezja semantyczna Stefana Themersona" - warsztaty twórcze dla młodzieży w LO im. Władysława Jagiełły (ul. 3 Maja 4),

- godz. 14 - wystawa "Inside the Invisible" Lubainy Himid w Muzeum Mazowieckim (ul. Tumska 8),

- godz. 17.30 - "Via" - wystawa grupy Vlepvnet w Czerwonym Atramencie (ul. Synagogalna 4),

- godz. 18.30 - "Ulica Themersonów" - wystawa pokonkursowa w Płockiej Galerii Sztuki (ul. Sienkiewicza 36),

- godz. 20 - koncert Babu Król w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki (ul. Tumska 9 a),

21 października

- godz. 16 - "Pan Tom buduje dom" - spektakl w reż. Mariusza Pogonowskiego w Młodzieżowym Domu Kultury,

- godz. 19 - koncerty: Bajzel i Pogodno, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki,

20-21 października

Konferencja Common Room "Od słowa do świata" w Muzeum Mazowieckim i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (pl. Dąbrowskiego 2, udział jest płatny - szczegóły na stronie:www.pwszplock.pl).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji