Artykuły

Łódź. Finał konkursu operowego "Człowiek z Manufaktury"

24 września o godz. 17 odbędzie się specjalny koncert finałowy z udziałem Małgorzaty Walewskiej i Wojciecha Pszoniaka. W szranki staną finaliści konkursu: finaliści konkursu: Katarzyna Brochocka i Rafał Janiak.

W maju 2016 roku dyrekcja Teatru Wielkiego w Łodzi i Manufaktury ogłosiła konkurs kompozytorski na skomponowanie opery zatytułowanej CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY, do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Do udziału w konkursie zgłosiło się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Jury ostatecznie postanowiło dopuścić do II etapu konkursu kompozycje 4 autorów: Katarzyny Brochockiej, Kamila Cieślika, Rafała Janiaka i Aleksandra Nowaka.

5 stycznia 2017 r. na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbyło się pierwsze publiczne wykonanie fragmentów konkursowych kompozycji opery CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY z udziałem solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka. W koncercie gościnnie wystąpiła Małgorzata Walewska.

Do III etapu konkursu przeszło dwoje kompozytorów. Zgodnie z regulaminem konkursu jednego twórcę wybierała Publiczność, a drugiego wskazało Jury. Najwięcej głosów Pubiczności w tym etapie konkursu otrzymała Katarzyna Brochocka. Jury wybrało do finału kompozycję Rafała Janiaka.

24 września o godzinie 17:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się specjalny koncert, podczas którego będą rywalizować z sobą finaliści konkursu: Katarzyna Brochocka i Rafał Janiak. Publiczność zgromadzona w teatrze wysłucha I aktu opery w wersji estradowej. W wykonaniu koncertu wezmą udział soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva. W głównych partiach wystąpią: Małgorzata Walewska (Zofia), Stanisław Kierner (Poznański w kompozycji Rafała Janiaka), Aleksander Kunach (Poznański w kompozycji Katarzyny Brochockiej) i Wojciech Pszoniak (Przybysz).

Zwycięzca konkursu otrzyma 45 tysięcy złotych (30 tysięcy jako Grand Prix w konkursie i 15 tysięcy jako honorarium za skomponowanie II aktu opery) i będzie zobowiązany do skomponowania całej dwuaktowej opery do 30 listopada 2017 roku.

Prapremiera opery odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego. W maju 2019 roku na terenie Manufaktury w Łodzi zostanie zaprezentowana wersja plenerowa opery.

Konkurs Kompozytorski na operę CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY został rozpisany na cztery etapy, których szczegółowy opis znaleźć można w regulaminie dostępnym na stronie: www.operalodz.com

Publiczność ma glos!

Bardzo ważny jest dla nas głos Publiczności, dlatego podczas finałowego koncertu odbędzie się głosowanie na najlepszego kompozytora zdaniem Słuchaczy/Widzów. Urna (walizka) do oddania głosu będzie ustawiona przy wejściu do Sali Kameralnej. Kartę do głosowania będzie można także przekazać obsłudze bileterskiej.

Kompozytor wskazany w głosowaniu Publiczności otrzyma nagrodę specjalną.

Laureat Grand Prix zostanie wybrany przez Jury w składzie:

prof. Krzysztof Penderecki

Elżbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena

Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

prof. dr hab. Urszula Kryger, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi

dr Wojciech Rodek, adiunkt w Akademii Muzycznej we Wrocławiu

dr hab. Maciej Tworek, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie

Aleksander Laskowski, krytyk muzyczny

Mecenasem konkursu i fundatorem nagród jest łódzka Manufaktura.

CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY

libretto: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

kompozytor: Katarzyna Brochocka

Poznański: Aleksander Kunach

Zofia: Małgorzata Walewska

Przybysz: Wojciech Pszoniak

Hirsch: Stanisław Kierner

Lekarz / Koń Marynarz: Robert Ulatowski

Syn: Łukasz Motkowicz

Córka: Patrycja Krzeszowska

Anioł - Przewodnik Chóru: Jan Jakub Monowid

Towarzysz: Jakub Telinga

Robotnica: Patrycja Krzeszowska

Chłopiec: Horacy Bartodziej / Tomasz Kędzia

Żywioły:

Woda: Dorota Wójcik

Ziemia: Olga Maroszek

Powietrze: Dawid Kwieciński

Ogień: Patryk Rymanowski

Pieniądze:

Złota moneta: Dorota Wójcik

Srebrna moneta: Aleksandra Wiwała

Brązowa moneta: Olga Maroszek

Dyrygent: Vladimir Kiradjiev

kompozytor: Rafał Janiak

Poznański: Stanisław Kierner

Zofia: Małgorzata Walewska

Przybysz: Wojciech Pszoniak

Hirsch: Patryk Rymanowski

Lekarz / Koń Marynarz: Robert Ulatowski

Syn: Dawid Kwieciński

Córka: Patrycja Krzeszowska

Anioł - Przewodnik Chóru: Jan Jakub Monowid

Robotnica: Patrycja Krzeszowska

Chłopiec: Horacy Bartodziej / Tomasz Kędzia

Dyrygent: Vladimir Kiradjiev

KATARZYNA BROCHOCKA

Kompozytorka, librecistka, pianistka, autorka oper, utworów symfonicznych, kameralnych i solowych, specjalizująca się w muzyce wokalnej i scenicznej.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kompozycji Jana Antoniego Wichrowskiego oraz Wanda L. Bass School of Music at Oklahoma City University (USA) w klasie kompozycji Edwarda Knighta. Studiowała także u Doiny Rotaru w ramach programu stypendialnego Socrates - Erasmus na Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie. Laureatka międzynarodowych konkursów, w tym Grand Prix w kategorii muzyki kameralnej ISB podczas David Walter Composition Competition (USA, 2008), nagrody publiczności w kategorii Najlepszy spektakl muzyczny i opera Capital Fringe Festival (Waszyngton, 2013) i nagrody dyrektora artystycznego Opera Vista Festival (Houston, 2010). Finalistka Flourish Opera Competition (Londyn, 2012), konkursu stypendialnego Douglas Moore Fund for American Opera (Nowy Jork, 2010) oraz ICA Composition Competition (2010), otrzymała ponadto wyróżnienie w konkursie Nancy Van de Vate International Composition Prize for Opera (Wiedeń, 2008). Była stypendystką Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Jej utwory wielokrotnie wykonywano w Polsce (w tym na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej) i za granicą (m.in. w OperaUpClose w Londynie, Microscopic Opera w Pittsburghu, Opera Vista w Houston, Opera in the Ozarks w Arkansas), także podczas festiwali, takich jak: Audio Stage 2013 (Warszawa), Artscape (Baltimore, 2013) oraz w ramach 2009 SCI Region VI Conference (Oklahoma), International Society of Bassists Conventions (Pensylwania 2009, Oklahoma 2007, Kolorado 2015), 2006 Musik Unserer Zeit (Münster, Niemcy). Skomponowała muzykę ilustracyjną do wielu spektakli teatralnych realizowanych w teatrach dramatycznych i lalkowych w całej Polsce.

RAFAŁ JANIAK

Dyrygent, kompozytor i pedagog, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, adiunkt na tej uczelni. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura (2016). W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych ,wśród nich m.in.: I nagrodę w Konkursie Kompozytorskim im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę w IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Musica Sacra" w Częstochowie (2008), a także wyróżnienie w 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010). Jest też półfinalistą Conducting Competition "Donatella Flick" w Londynie (2014). Dwukrotnie był laureatem "Studenckiego Nobla" (2009, 2010), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007,2012), Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009), oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009). Jego utwory wykonywały takie zespoły, jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Filharmonia Dolnośląska, Sudecka a także Polski Chór Kameralny i Chór Filharmonii i Opery Podlaskiej. Kompozycje artysty prezentowane były na prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak: Festiwal Prawykonań (Katowice), Musica Polonica Nova (Wrocław), Legnickie Conversatorium Organowe, Gwiazdy Promują (Jelenia Góra), Gaude Mater (Częstochowa), Laboratorium Muzyki Współczesnej (Białystok), WDR - Musikfest (Münster, Niemcy). Twórczość Rafała Janiaka obejmuje kilkadziesiąt utworów napisanych na różnorodną obsadę wykonawczą - od solowej, przez kameralną, symfoniczną, po wokalno instrumentalną i z użyciem mediów elektronicznych. Kompozycje Rafała Janiaka zostały utrwalone i wydane na wielu płytach, były wielokrotnie emitowane na antenie Polskiego Radia. Ostatnia płyta z kompozycją artysty "Real Life Song" została nominowana w dwóch kategoriach do "Fryderyków" (2016). Kompozytor w swoich utworach często sięga do gatunków klasycznych (symfonia, sonata, koncert czy trio itp.), nadając im jednak nowy, indywidualny wymiar. Nie brakuje w jego twórczości wątków eksperymentalnych, w których kompozytor poszukuje nowych form wyrazu, ekspresji czy formy. W 2011 roku zadebiutował jako dyrygent operowy, prowadząc premierowe przedstawienie "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta. W 2014 na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej we współpracy z UMFC objął kierownictwo artystyczne nowej inscenizacji "Don Giovanniego" W. A. Mozarta. Od 2016 roku artysta współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji