Artykuły

Gdynia. Odsłonięcie tablicy ku czci Andrzeja Wajdy

Trakt pieszy na Placu Grunwaldzkim w Gdyni został nazwany imieniem Andrzeja Wajdy w listopadzie. W poniedziałek, przy okazji rozpoczęcia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i w obecności gwiazd polskiego kina, zostanie odsłonięta tam pamiątkowa tablica poświęcona temu reżyserowi.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18:30 (przed galą otwarcia festiwalu) przy wejściu głównym do Centrum Filmowego. Trakt prowadzący z Teatru Muzycznego do Centrum Filmowego otrzyma nazwę ku czci zmarłego w październiku zeszłego roku reżysera, który od 2000 roku był honorowym obywatelem Gdyni. W wydarzeniu może wziąć udział każdy mieszkaniec i festiwalowy widz.

Aleja i wspomnienia na festiwalu

- Jeszcze przed rokiem podczas gdyńskiego festiwalu wraz z nami świętował 90. urodziny. Właśnie w Gdyni zaprezentował swój ostatni film - "Powidoki" - a sam chętnie spotykał się z twórcami filmowymi i widzami - wspomina Anna Wróblewska, rzecznik prasowy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W tym roku na Festiwalu, w cyklu Czysta klasyka - In memoriam, zaprezentowane zostaną dwa odnowione cyfrowo filmy Andrzeja Wajdy: "Popiół i diament" (20 września, godz. 19:45, GCF) oraz "Wesele" (19 września, godz. 13, GCF). Widzowie zobaczą również spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Wajdy "Bigda idzie!" (19 września, godz. 11, GCF). W ramach Pokazów specjalnych - In Memoriam pokazane ponadto zostaną filmy dokumentalne: "Andrzej Wajda. Moje Inspiracje" w reż. Andrzeja Wajdy i Marka Brodzkiego (20 września, godz. 14:45, GCF) oraz "Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament" w reż. Marcina Borchardta i Jerzego Radosa oraz "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!" Zespołu Filmowego Paladino (19 września, godz, 17:30, GCF).

Podczas Festiwalu nie zabraknie również promocji nowych wydawnictw: w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się spotkania z autorami albumu Stowarzyszenia Filmowców Polskich "Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina" oraz książki pt. "Andrzej Wajda jako historyk. Metodologiczne studium z historii wizualnej" autorstwa Piotra Witka

Znany na całym świecie

Andrzej Wajda był jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów na świecie. Jego najsłynniejsze dzieła to "Popiół i diament", nominowana do Oscara w 1975 roku "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Panny z Wilka", "Pan Tadeusz", "Katyń" (w 2007 roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny) oraz "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Jego ostatni film - "Powidoki" - podczas ostatniego Festiwalu Filmowego w Gdyni został wyróżniony przez publiczność owacjami na stojąco i otrzymał pozaregulaminową nagrodę. Został też polskim kandydatem do Oscara.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji