Artykuły

Białystok. "Mayday" na początek sezonu w Dramatycznym

Premierą jednej z najpopularniejszych fars na świecie "Mayday" Raya Cooneya w reżyserii Witolda Mazurkiewicza, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku rozpoczyna w sobotę nowy sezon artystyczny.

"Mayday" to współczesna sztuka brytyjska, wielokrotnie wystawiana przez wiele teatrów w różnych krajach.

Reżyser przedstawienia Witold Mazurkiewicz, na co dzień dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej mówi, że "Mayday" to "współczesna matka farsy", a farsa, mimo, że przez niektórych jest traktowana po macoszemu, cieszy się jednak wielką popularnością w teatrach.

- "Mayday" to historia taksówkarza bigamisty. Można powiedzieć tylko tyle, ale i aż tyle, bo perypetie, które są z tym związane, w bardzo precyzyjnym scenariuszu Raya Cooneya prowadzą widza - mam nadzieję razem z białostockim zespołem - w krainę naprawdę dobrego humoru, wielu perypetii, wydarzeń, trzaskających drzwi, a przede wszystkim chyba śmiechu - mówił wcześniej dziennikarzom reżyser.

Podkreślił, że farsa ta jest napisana w tak precyzyjny sposób, że nie pozwala reżyserowi na wiele zmian. - Na tym polega fenomen dobrej farsy, że jej taka jubilerska precyzja nie pozwala na jakieś nowatorskie podejście do niej - powiedział Mazurkiewicz. Dodał, że sposobem na sukces farsy jest podejście serio do tematu, którego nie można potraktować jedynie "do śmiechu", ale z punktu widzenia ludzkich problemów.

W najbliższych miesiącach białostocki Teatr Dramatyczny przygotowuje również kilka innych premier. - Stawiam na różnorodność. Chcę, żeby to był teatr dla ludzi, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie: od rzeczy poważnych po komedie, farsy, także dla młodzieży i dla dzieci - powiedział dyrektor teatru Piotr Półtorak.

Na październik zaplanowano premierę sztuki "Popiełuszko" z okazji 33. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności" zamordowanego w 1984 r. przez funkcjonariuszy SB. Sztukę reżyseruje Jan Nowara.

W listopadzie odbędzie się premiera "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" (reż. Grzegorz Chrapkiewicz), natomiast w grudniu przedstawienia "Autostradą donikąd" w reżyserii Andrzeja Mastalerza.

Teatr wystawi także m.in. "Zemstę" w reżyserii Henryka Talara, "Koguta w rosole" wyreżyserowanego przez Marka Gierszała oraz "W pustyni i w puszczy" w reżyserii Adama Biernackiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji