Artykuły

Szymborska i Miłosz będą przez radio szeptali nam do ucha

Dzięki Fundacji Miasto Literatury i Radiu Kraków powstaną słuchowiska o polskich poetach - i poetce. Będą to opowieści nie tylko o wierszach, ale przede wszystkim o ludziach.

Poeci wkraczają na radiową antenę. W ramach cyklu "Do ucha" w 2017 r. powstaną 4 oryginalne, autorskie słuchowiska poświęcone twórczości ważnych postaci polskiej poezji: Aldony Kopkiewicz spotkanie z wierszami Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Franaszka poświęcone Zbigniewowi Herbertowi, Marty Eloy Cichockiej, w którym zabrzmi twórczość Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i wreszcie poetycki głos Krzysztofa Siwczyka, który ukaże piękno wierszy Czesława Miłosza.

- Pomysł cyklu "Do ucha", poetyckich słuchowisk, zrodził się z potrzeby przybliżenia poezji wybitnych polskich poetów i poetek szerokiemu gronu odbiorców za pomocą medium, które łączy w sobie różne gatunki tradycyjne: literaturę, muzykę i sztukę aktorską - tłumaczy Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury.

- Proponujemy wykorzystanie narzędzia, jakim jest słuchowisko, by trafić do nowych odbiorców, pokazując im, że często nieprzyjemne szkolne doświadczenia z poezją, które niegdyś sprowadzały ją do dyskusji o tym "co autor miał na myśli", nie muszą decydować o charakterze i jakości kontaktu z twórczością poetycką - dodaje.

Pierwsze słuchowisko już jest nagrywane. To rzecz o Wisławie Szymborskiej. W "Kobietach, którymi nie byłam" usłyszymy Annę Radwan w roli Poetki oraz Małgorzatę Gałkowską, Aldonę Grochal, Paulinę Puślednik, Dorotę Segdę i Annę Tomaszewską. Wielobarwnym portretom kobiet w wierszach noblistki towarzyszyć będzie muzyka Marcina Olesia.

- Poezja już sama w sobie jest wdzięcznym tworzywem dla teatru radiowego. A dalej, za wierszem, stoi jego autor lub autorka, których życie stanowi kanwę dla ciekawej opowieści: niejednokrotnie burzliwe koleje losu, ponadprzeciętna wrażliwość, wzruszenia, rozczarowania- mówi Olga Brzezińska.

Warto zaznaczyć, że prawie wszystkie słuchowiska powstają pod reżyserskim okiem Tomasza Cyza. Wyjątkiem jest rzecz o Herbercie. Tu reżyserką jest Ewa Ziembla. Od strony muzycznej zajmą się nimi m. in. Marcin Oleś i Janusz Stokłosa. W kolejnych nagraniach wezmą udział m. in. Dominika Bednarczyk, Ewa Kaim, Radosław Krzyżowski i Grzegorz Mielczarek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji