Artykuły

Kraków. "Śluby panieńskie" zainaugurują nowy sezon w Teatrze STU

"Śluby panieńskie" w reż. Krzysztofa Pluskoty zainaugurują nowy sezon artystyczny w Teatrze STU w Krakowie. Choć oficjalna premiera spektaklu nastąpi 17 września, to przedstawienie będzie można oglądać już od 13 września.

W obsadzie obok znanych aktorów znajdą się młodzi artyści. W roli Dobrójskiej po raz pierwszy w STU wystąpi Maria Seweryn.

- "Śluby panieńskie", i w ogóle sam (Aleksander) Fredro, to jest zawsze uniwersalna i na najwyższym poziomie rozrywka, to jest po mistrzowsku napisana, jedna z najśmieszniejszych komedii w historii literatury polskiej - powiedział PAP reżyser Krzysztof Pluskota, w piątek, przed pokazem medialnym fragmentów spektaklu.

Jak wyjaśnił, starał się wiernie wystawić utwór Aleksandra Fredry. -Kiedy obcuję z dziełem literackim, to staram się uznać prawo i jakość autora, w tym przypadku spotykam się z najwyższą jakością i dlatego nie zmieniam, nie motam, nie piszę nowoczesnej sztuki na nowo, oddaję hołd doskonałemu dziełu - mówił.

Podkreślił też jednak, że "Śluby panieńskie" w jego realizacji będą spektaklem nowoczesnym, głównie za sprawą młodego zespołu. - Mam młodą, wspaniałą obsadę, ja (Pluskota urodził się w 1978 r.) jestem prawie najstarszy spośród aktorów - powiedział i wyjaśnił: "Mając tak młody team, muszę skorzystać z jego energii, muszę posłuchać głosu ich pokolenia - i tu się okazuje, że młodzi ludzie te same słowa, które do tej pory wszyscy myśleli, że są już na wszystkie strony przedstawione, i że te intrygi są jasne i oczywiste, nagle okazuje się, że u nas nabiera to zupełnie nowych znaczeń".

W spektaklu role grane będą podwójnie. Anielę odtworzą: Paulina Kondrak i Agata Woźnicka, Klarę - Joanna Pocica i Anna Siek, Radosta - Andrzej Deskur i Grzegorz Mielczarek, Gustawa - Maciej Grubich i Aleksander Talkowski, Albina - Jan Romanowski i Łukasz Szczepanowski, Jana - Marek Litewka i Krzysztof Pluskota (reżyser).

- Chciałem z młodymi pracować, by zobaczyć z kim w przyszłości można wiązać nadzieje. A wiedziałem, że "Śluby panieńskie" są atrakcyjne, ale i piekielnie trudne - powiedział Pluskota.

W castingu, który ogłosił, wzięło udział prawie 200 młodych aktorów z całego kraju.

Zgodnie z zapowiedziami scenografia i muzyka będą - tak jak dzieło Fredry - uniwersalne i będą pasować do każdej epoki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji