Artykuły

Wrocław. Przyjedzie Odin Teatret

Odin Teatret, legendarny duński zespół, kierowany przez ponad pięćdziesiąt lat przez Eugenia Barbę we wrześniu ponownie odwiedzi Wrocław. W programie rezydencji, która odbędzie się w Instytucie Grotowskiego w dniach 25-29 września, znalazły się m.in. spektakl, pokazy pracy i pokazy filmowe.

Rok po Olimpiadzie Teatralnej "Świat miejscem prawdy" Wrocław 2016, podczas której odbyła się premiera najnowszego spektaklu Odin Teatret, "Drzewo", duński zespół ponownie odwiedza Wrocław. W ramach rezydencji w kilku siedzibach Instytutu Grotowskiego zaprezentuje trzykrotnie spektakl "Wielkie miasta pod Księżycem", cztery pokazy pracy: "Ślady na śniegu" (na zdjęciu) i "Drogę Nory" Robery Carreri, "Latający dywan" Julii Varley oraz "Tekst, działanie, relacje" w wykonaniu Julii Varley i Tage Larsena. W programie rezydencji nie zabraknie też pokazów filmowych i warsztatów.

Spektakl "Wielkie miasta pod Księżycem" to muzyczna i metaforyczna zarazem opowieść w duchu Bertolta Brechta, przywołująca wybrane sceny z wcześniejszego spektaklu zespołu, "Popiołów Brechta". Jak piszą twórcy: "Księżyc sunie po niebie, obserwując płonące miasta - od metropolii Europy do miast Azji Mniejszej, od Hiroszimy do Halle, od Imperium Chińskiego do Alabamy. W jego głosie brzmią drwina bądź zdumienie, obojętność bądź litość, chłód bądź żarliwość. Jego współczucie nie zna melancholii ani pociechy".

Pokazy pracy to wyjątkowa forma dramatyczna na pograniczu spektaklu, w której aktorzy Odin Teatret dzielą się tajnikami swojego rzemiosła, prezentując elementy treningu oraz sceny ze spektakli ze swoim udziałem. Głównym bohaterem pokazu "Ślady na śniegu" jest technika aktorska. Roberta Carreri prowadzi dialog z sekretami, które poprzedzają proces budowania postaci i tworzenia spektaklu, a zarazem są ich następstwem. W pokazie pracy "Droga Nory" Roberta Carreri wyjaśnia i przedstawia rolę improwizacji w swoim procesie twórczym, a następnie mierzy się z klasycznym tekstem - "Norą" Ibsena. Przeplatając pracę twórcą z wyjaśnieniami, prezentuje swój osobisty proces i wyjaśnia, co motywuje jej decyzje. "Tekst jest dywanem, który musi odlecieć i odbyć długą drogę". Przyjmując to zdanie za punkt wyjścia, Julia Varley prowadzi widzów przez spektakle Odin Teatret, w których wystąpiła w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Działaniom wokalnym, ilustrującym przejście słowa od formy pisanej do przestrzeni, towarzyszy niezbędny komentarz. Pokaz Tage Larsena i Julii Varley "Tekst, działanie, relacje" wyrósł z zamiłowania Larsena do Szekspira i potrzeby wypracowania technik pracy łączących słownik działań fizycznych Odin Teatret z tekstem pisanym. Posługując się fragmentem z Otella Szekspira, aktorzy pracują nad dialogiem Otella i Jagona. Widzowie są świadkami procesu tworzenia i rozbudowywania działań fizycznych i wokalnych.

Oprócz spektaklu i pokazów pracy zaprezentowanych zostanie pięć wyjątkowych filmów dokumentalnych, zarówno prezentujących działalność Odin Teatret w ciągu ostatniego półwiecza, jak i przybliżających poszczególne aspekty pracy zespołu, np. trening aktorski czy proces powstawania spektaklu ("Ur-Hamlet").

Odin Teatret powstał w 1964 roku w Oslo w Norwegii, dwa lata później przeniósł się do Holstebro w Danii, zmieniając nazwę na Nordisk Teaterlaboratorium/Odin Teatret. Obecni członkowie grupy pochodzą z jedenastu krajów i czterech kontynentów. Działania laboratorium obejmują m.in.: tworzenie przedstawień, prezentowanych w siedzibie, podczas objazdów po Danii, a także za granicą; bartery z różnymi środowiskami w Holstebro oraz poza nim; organizację spotkań grup teatralnych; goszczenie innych zespołów i grup teatralnych; działania pedagogiczne w Danii i za granicą; odbywający się co roku Odin Week; publikowanie czasopism i książek; produkcję filmów dydaktycznych; badania w zakresie antropologii teatru podczas sesji ISTA (Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru); przedstawienia wielokulturowego zespołu Theatrum Mundi; współpracę z Ośrodkiem Badań Laboratoriów Teatralnych Uniwersytetu rhus (CTLS); Festuge (Świąteczny Tydzień) w Holstebro; odbywający się co trzy lata festiwal Transit, poświęcony kobietom tworzącym teatr; przedstawienia dla dzieci, wystawy, koncerty, inicjatywy kulturalne, a także pracę na rzecz społeczności lokalnej w Holstebro i okolicach.

Jako laboratorium Odin Teatret przez ponad pięćdziesiąt trzy lata działalności wykształcił środowisko zawodowe i badawcze, które realizuje międzydyscyplinarne projekty i nawiązuje międzynarodową współpracę. Jednym z takich obszarów poszukiwań jest Międzynarodowa Szkoła Antropologii Teatru, którą w 1979 roku przekształcono w "wioskę teatralną", gdzie aktorzy i tancerze spotykają się z badaczami w celu porównania i analizy technicznych podstaw ich scenicznej obecności. Inny obszar działań stanowi Theatrum Mundi Ensemble, który od wczesnych lat osiemdziesiątych prezentuje przedstawienia z udziałem stałej grupy artystów wywodzących się z różnych zawodowych tradycji. Młodzi artyści i zespoły, którym bliska jest tradycja Odin Teatret w ramach Nordisk Teaterlaboratorium rozwijają swoją artystyczną niezależność w postaci rezydencji, koprodukcji lub poprzez lokalną działalność z lokalnymi społecznościami.

Odin Teatret stworzył dotychczas siedemdziesiąt siedem przedstawień, które zaprezentowano w sześćdziesięciu trzech krajach, w wielu społecznych kontekstach. W tym czasie wykształciła się szczególna kultura Odin Teatret, oparta na różnorodności kulturowej i barterze: aktorzy Odin Teatret prezentują się poprzez swoją pracę określonemu środowisku, które rewanżuje się pieśniami, muzyką i tańcami własnej, miejscowej kultury. Jest to wymiana przejawów kultury nie tylko wzbogacająca wiedzę na temat innych form ekspresji, ale w równym stopniu będąca społeczną interakcją pozwalającą pokonać uprzedzenia, trudności językowe oraz różnice w myśleniu, dokonywaniu ocen i zachowaniu.

Wielkie miasta pod Księżycem

Rezydencja Odin Teatret: spektakl, pokazy pracy, filmy

25-29 września 2017

Program

Poniedziałek, 25 września

18:45-19:45 "Oswajanie różnicy", film (Instytut Grotowskiego/Sala Kinowa)

20:00-21:45 "Ślady na śniegu", pokaz pracy Roberty Carreri (Instytut Grotowskiego/Sala Teatru Laboratorium)

Wtorek, 26 września

18:45-19:50 "Śladami Saxo" i "Podglądając Ur-Hamleta", filmy (Instytut Grotowskiego/Sala Kinowa)

20:00-21:00 "Latający dywan", pokaz pracy Julii Varley (Instytut Grotowskiego/Sala Teatru Laboratorium)

Środa, 27 września

20:00-21:00 "Wielkie miasta pod Księżycem", spektakl Odin Teatret (Instytut Grotowskiego/Studio Na Grobli)

Czwartek, 28 września

11:00-12:30 "Droga Nory", pokaz pracy Roberty Carreri (Instytut Grotowskiego/Sala Teatru Laboratorium)

12:45-13:45 "Niestabilna przestrzeń teatru", film (Instytut Grotowskiego/Sala Kinowa)

20:00-21:00 "Wielkie miasta pod Księżycem", spektakl Odin Teatret (Instytut Grotowskiego/Sala Studyjna, Studio Na Grobli)

Piątek, 29 września

11:00-12:30 "Tekst, działanie, relacje", pokaz pracy Julii Varley i Tage Larsena (Instytut Grotowskiego/Sala Teatru Laboratorium)

12:45-13:45 "Ciało przezroczyste", film (Instytut Grotowskiego/Sala Kinowa)

20:00-21:00 "Wielkie miasta pod Księżycem", spektakl Odin Teatret (Instytut Grotowskiego/Studio Na Grobli)

Szczegółowy informacje o rezydencji Odin Teatret: http://grotowski-institute.art.pl/projekty/wielkie-miasta-ksiezycem-rezydencja-odin-teatret/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji