Artykuły

Śląskie. Nowy sezon w teatrach

W teatrach zaczyna się nowy sezon artystyczny. Zapowiada się wiele ciekawych, różnorodnych tematycznie i koncepcyjnie premier. Będzie też kilka koprodukcji, czyli spektakli przygotowanych wspólnie z innymi instytucjami, spoza naszego województwa.

Maraton premier zainaugurowany zostanie w Teatrze Rozrywki spektaklem "Underground" w reż. Roberta Talarczyka, którego kanwą są piosenki Toma Waitsa i Nicka Cave'a (9 września). Choć nie jest to tytuł nowy - dekadę wstecz miał premierę w Teatrze Śląskim. Zostaje przeniesiony do Chorzowa na prośbę Artura Święsa, który jest obecnie etatowym aktorem Rozrywki.

Później (16 listopada) Rozrywka zaprosi nas na polską prapremierę musicalu "Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając" w reż. Jacka Bończyka. To zabawna, pełna dynamicznej choreografii komedia o świecie rekinów biznesu, korporacyjnych szczurów i seksownych sekretarek.

Na sylwestra z kolei teatr przygotuje koncert "Bal u Cygana" w reż. Dariusza Miłkowskiego i według pomysłu Jacka Cygana, który w tym roku napisał "Śpiewnik" w dowcipny sposób opowiadający o kulisach powstania jego przebojów. - My do tego dołożymy oprawę choreograficzną, orkiestrową i wokalną, i przedstawimy kilkugodzinny koncert - informuje Dariusz Miłkowski, dyrektor teatru.

Na wiosnę teatr planuje jeszcze kilka innych przedsięwzięć artystycznych, których na razie nie chce zdradzić. Ten sezon będzie jednocześnie ostatnim sezonem Dariusza Miłkowskiego, który po 32 latach kierowania Rozrywką odejdzie na zasłużoną emeryturę.

"Himalaiści" na podstawie biografii Kukuczki w Teatrze Śląskim

W Teatrze Śląskim w Katowicach, który w październiku będzie obchodził 110. urodziny, zapowiada się ciekawy czas. Na Górny Śląsk wreszcie zawita Maja Kleczewska, która w marcu przygotuje spektakl na podstawie filmu "Kobieta pod presją". Sylwestra umili nam Nikołaj Kolada, który tym razem przygotuje satyrę "12 krzeseł". Na inaugurację sezonu (15 września) odbędzie się premiera "Sztuki" Yasminy Rezy w reż. Tadeusza Bradeckiego, byłego dyrektora tej sceny.

Jeszcze w tym roku w Śląskim nowe tytuły przygotują także Ingmar Villqist i Przemysław Wojcieszek. Pierwszy - kameralny spektakl na temat Josepha Conrada, gdyż trwa właśnie Rok Conradowski (3 grudnia), a drugi - autorską sztukę o Wojciechu Korfantym (już 27 października).

- Nie mogę się doczekać tej premiery. Będzie nie tylko o przeszłości, ale i o czasach nam współczesnych. Korfanty będzie symbolem Polski otwartej, proeuropejskiej, a Piłsudski przeciwnie. Zapowiada się ostry spektakl o podziale Polski i dwóch jej wizjach - mówi Robert Talarczyk, dyrektor. On sam zrealizuje na zakończenie sezonu "Himalaistów" na podstawie scenariusza napisanego przez Dariusza Kortko, redaktora naczelnego "Wyborczej" w Katowicach, i Marcina Pietraszewskiego, dziennikarza katowickiej "Wyborczej" - autorów biografii o Jerzym Kukuczce.

W pierwszej połowie 2018 roku będziemy mieli również okazję obejrzeć kolejny spektakl Jacka Głomba - "Wiele demonów" na podstawie Jerzego Pilcha, a także: "Wątpliwość" Johna Patricka Shanleya w koprodukcji z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu w reż. Norberta Rakowskiego, jego dyrektora, oraz "Spójrz na mnie" w reż. Adama Ziajskiego z udziałem osób niewidomych i aktorów profesjonalnych.

Mikołaj Grabowski i Maria Sadowska reżyserują w Bielsku-Białej

Spektakl o górach i himalaistach, a dokładniej - monodram o Wandzie Rutkiewicz, powstanie również (w październiku) w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Reżyseruje Maria Sadowska, popularna wokalistka, ale i reżyserka m.in. "Sztuki kochania". Będzie to jej teatralny debiut. Sezon zaś zainauguruje "Św. Idiota" w reż. Janusza Opryńskiego (30 września).

- Jestem przeszczęśliwy, że wreszcie udało mi się zaprosić Janusza do Bielska. Można powiedzieć, że będzie to jego debiut w teatrze repertuarowym - mówi Mazurkiewicz, który kilkanaście lat współpracował z Opryńskim w Lublinie, tworząc Kompanię Teatr i Teatr Provisorium. Tytuł spektaklu to hołd w stronę nieżyjącego już filozofa Cezarego Wodzińskiego, który napisał taką książkę i który współdziałał razem z Opryńskim podczas kolejnych premier. Na sylwestra dyrektor Witold Mazurkiewicz przygotuje "Pomoc domową", farsę Marca Camolettiego.

W tym roku na afisz Polskiego wejdzie jeszcze "Marka za miarkę" Szekspira w reż. Mikołaja Grabowskiego. W Nowym w planach jest m.in. kontynuacja "Singielki" w reż. Jacka Bończyka z Anną Guzik (już nie o perypetiach kobiety wolnej, ale mężatki i matki), "Świętoszek" Moliera, "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" oraz "Awantura w Chioggi". No i debiut reżyserski Krzysztofa Popiołka - "Tęskniąc" (styczeń).

Hołd dla nieskrępowanej wiary w miłość

Teatr Nowy w Zabrzu powita nowy sezon XVIII Festiwalem Dramaturgii Współczesnej w dniach 14-22 października. Przyjadą m.in. Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa ("Wszystko o mojej matce"), Scena Prapremier InVitro z Lublina ("Ponowne zjednoczenie Korei") czy Nowy Teatr z Warszawy ("Henrietta Lacks"). - W listopadzie mamy premierę "Wiśniowego sadu" w reżyserii Tengiz Khukhia z Gruzji, a w grudniu na sylwestra premiera farsy w reż. M. Sławińskiego - mówi Paweł Janicki z działu promocji. I na razie tyle.

W Gliwicach w Teatrze Miejskim jesień rozpocznie się premierą uwspółcześnionej tragifarsy "Ich czworo. Reality show" w reż. Julii Mark (22 września). Potem będzie "Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby" - koprodukcja z Teatrem im. Modrzejewskiej z Legnicy w reż. Łukasza Czuja (13 października). To surrealistyczna biesiada teatralna z ducha Bohumila Hrabala i Jarosława Haška z songami, poezją i humorem.

Zaplanowano też dwa spektakle dla dzieci: "W kole" w reż. Bartosza Kurowskiego dla "najnajów", czyli widzów najmłodszych (7 października) i "Dzieci z Bullerbyn" w reż. Jerzego Jana Połońskiego (25 listopada). - To hołd składany wyobraźni. Hołd dla dziecięcej, nieskrępowanej wiary w siłę miłości, przyjaźni i uśmiechu. A nieograniczający świat teatru lalek, teatru formy i teatru plastycznego pomoże zabrać Państwa tam, gdzie każdy był nawet całkiem niedawno. W rodzinne strony bycia dzieckiem - zapowiada Połoński.

Młodzi reżyserzy, ogród i edukacja

W Sosnowcu szykuje się pierwszy pełny sezon pod kierownictwem artystycznym Anety Groszyńskiej, która w styczniu dołączyła do zespołu Teatru Zagłębia. W planach na razie są cztery spektakle realizowane przez młodych reżyserów. Pierwszy to "Wojna światów" H.G. Wellsa w reż. Weroniki Szczawińskiej (4 listopada). Kolejne - w 2018 roku. Będą to: przedstawienie w reżyserii Macieja Podstawnego (trwają rozmowy nad tytułem) oraz "Duchologia polska" Olgi Drendy w reż. Jakuba Skrzywanka (1 czerwca) w koprodukcji z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu.

Dla dzieci i młodzieży Justyna Sobczyk wyreżyseruje przedstawienie "Wróg - instrukcja obsługi" (marzec). Będzie też dużo działań edukacyjnych. - Przy okazji kolejnych premier w teatrze odbywać się będą spotkania dla publiczności, przygotowujące do odbioru nowych tytułów - zapowiada Aneta Groszyńska. Będą też spotkania w przyteatralnym ogrodzie, który właśnie powstaje (inauguracja 23 września).

Komedie, spektakle taneczne i konferencja

W katowickim Teatrze Korez na afisz wejdą trzy nowe tytuły: "Kto nie ma, nie płaci" Dario Fo w reż. Huberta Bronickiego (listopad), "Baby" (roboczy tytuł) w reż. Iwony Woźniak o kobietach widzianych ze śląskiej perspektywy (grudzień) oraz komedia "Mrożona papuga" Freda Apke w jego reżyserii (podczas Katowickiego Karnawału Komedii).

- Ta ostatnia premiera odbędzie się z udziałem Elżbiety Okupskiej, która w wielkim stylu wraca na scenę. Partnerować jej będą m.in. gościnnie Marta Klubowicz i oczywiście Mirosław Neinert - informuje Agnieszka Rybicka.

Z kolei w Teatrze Rozbark w Bytomiu zaplanowano - póki co - kilka nowości na jesień. Będą to: "Let it be - Pobyt zorganizowany" w chor. Agnieszki Bednarz (9 września), "K U R U |R|:|R|" w chor. Anny Piotrowskiej (15 września) oraz "Nie ograniczaj... mnie" grupy Integra (29 września). A 18 września w Rozbarku odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Kultury "Taniec" organizowana przez MKiDN.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji