W Polsce i 21 krajach na całym świecie rusza akcja Narodowego Czytania
Place, biblioteki, szkoły, a nawet pociągi i tramwaje - w tych miejscach będzie można usłyszeć w sobotę "Wesele" Wyspiańskiego. W Polsce i w 21 krajach na całym świecie odbywa się akcja Narodowego Czytania.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczną w sobotę o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie doroczną akcję Narodowego Czytania. W tym roku wspólną lekturą będzie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
- Jestem pełen uznania, że tyle osób zdecydowało się współtworzyć tegoroczną edycję Narodowego Czytania. To pokazuje, że akcja ma coraz większy zasięg i jest na trwałe wpisana w krajobraz kulturalny polskiej rzeczywistości - mówił w sobotę w radiowej Jedynce prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Wskazywał, że Narodowe Czytanie to akcja współtworzona przez tysiące Polaków, setki instytucji samorządowych i pozarządowych, a także przedstawicielstwa dyplomatyczne.
- To dzięki oddolnej, społecznej energii, na ten moment w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce odbędzie się wspólne czytanie "Wesela" - podkreślił. - To też 63 miejsca poza granicami w 21 krajach na świecie - dodał. Jak mówił, "Wesele" Wyspiańskiego będzie czytane na placach, w bibliotekach, szkołach, a nawet w pociągach i tramwajach w całej Polce.
Zdaniem Kolarskiego popularność "Wesela" opiera się na tym, że to dramat o polskiej zbiorowości i mówi o nas "coś ważnego": pokazuje różne emocje, myśli, nadzieje, wewnętrzne konflikty i niepokoje.
- Być może podświadomie czujemy, jak ważne jest +Wesele+ w naszej kulturze, dlatego decyzja Polaków podjęta w czasie internetowego głosowania nad lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania była właśnie taka - stwierdził.
Przypomniał, że dwa lata temu prezydent Duda wprowadził zwyczaj, że to Polacy wybierają spośród zaproponowanych lektur tę jedną, która będzie przedmiotem wspólnej lektury. W tegorocznym głosowaniu zwyciężyło "Wesele" Wyspiańskiego. Dramat rywalizował z "Beniowskim" Juliusza Słowackiego, "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego i "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego.
Zapowiadając kolejną edycję akcji, Kolarski zaznaczył, że rok 2018 będzie rokiem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a co za tym idzie, Narodowe Czytanie w kolejnym roku "będzie mieć wyjątkowy charakter".
Prapremiera "Wesela" Wyspiańskiego odbyła się w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie dramat został opublikowany po raz pierwszy. "Wesele" zostało dotychczas przetłumaczone na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań.
Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 r. Do tej pory w ramach akcji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa.