"Cóż tam, panie, w polityce?", czyli Narodowe Czytanie "Wesela" w Częstochowie
Czytaliśmy już "Pana Tadeusza", czytaliśmy "Lalkę" i "Quo Vadis"... W tym roku przyszła kolej na Wyspiańskiego: 2 września odbędzie się Narodowe Czytanie "Wesela". Organizatorzy akcji w Częstochowie zapraszają do altany w parku Staszica.
W tym roku Narodowe Czytanie będzie w Częstochowie inne niż wcześniej. Lekturą ma być arcydramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" i padł pomysł, by interpretowali go nie mieszkańcy naszego miasta, ze znanymi na czele, lecz zawodowi aktorzy. Też zresztą z Częstochowy, z Teatru im. Mickiewicza. Ich udział w przedsięwzięciu nie tylko uatrakcyjni słuchanie. Będzie też miłym akcentem na zakończenie obchodów 90-lecia istnienia w mieście stałego zespołu aktorskiego (teatr świętował ten jubileusz w sezonie artystycznym 2016/2017).
- Miejscem czytania będzie tradycyjnie podjasnogórski park im. Stanisława Staszica. Zlokalizowana na jego środku stylowa altana stanie się - dzięki specjalnej aranżacji plastyczno-florystycznej - izbą weselną i jednocześnie "sceną", na której pojawią się lektorzy. Teren wokół altany i okoliczne alejki to przestrzeń dla słuchaczy. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymają specjalnie zaprojektowane, okolicznościowe pocztówki - zapowiada Joanna Karkoszka-Toborek z działu promocyjno-literackiego Teatru im. Adama Mickiewicza.
Sam teatr jest oficjalnym współorganizatorem szóstej edycji Narodowego Czytania w Częstochowie, razem z władzami miasta i Biblioteką Publiczną im. Biegańskiego. Wspólnie zapraszają do parku 2 września o godz. 11.45. Samo czytanie zacznie się kwadrans później, ale nim padnie pierwsza kwestia dramatu - "Cóż tam, panie, w polityce?" - wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 im. Stanisława Wyspiańskiego. Po nich zainauguruje lekturę prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, następnie altanę zajmą aktorzy. W oprawę przedsięwzięcia jest też zaangażowany Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa".
Całość powinna się zakończyć o godz. 15. Wstęp wolny.
Akcję Narodowego Czytania zapoczątkował w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski, lekturą stał się wtedy "Pan Tadeusz". Rok później - dzieła Aleksandra Fredry, a w latach następnych fragmenty "Trylogii", "Lalki" i "Quo Vadis".