Artykuły

Szczecin. Brešan wg Obary w Polskim

16 września premiera "Przedstawienia 'Hamleta' we wsi Głucha Dolna" w Teatrze Polskim. - Sztuka Ivo Brešana ukazuje mechanizm władzy, która ulega deprawacji i deprawuje wszystko naokoło. Zniewala ludzi strachem, przekupuje pieniędzmi, stanowiskami. To wszystko miało miejsce za komuny i ma miejsca dzisiaj - mówi reżyser Tomasz Obara.

Aktyw spółdzielni produkcyjnej postanawia uczcić jej jubileusz wystawieniem "Hamleta". - Tak naprawdę to jest rzecz o podłości, o niezniszczalności i triumfie zła nad dobrem - mówi Tomasz Obara. - Jak trudno jest osiągnąć sprawiedliwość społeczną i jak łatwo uruchomić lawinę zła, którą się nie da zatrzymać. Ivo Brešan osiągnął taki poziom metafory i ponadczasowości jak to udawało się Szekspirowi.

Scenografia będzie realistyczna. Akcja dzieje się w stodole, przerobionej w latach 70. na dom kultury. - Fajne postacie i fajne kostiumy do wykreowania - uśmiecha się scenografka Katarzyna Banucha. - Np. Olga Adamska jest bufetową z lat 70. i od naszych aktorów usłyszałam komplement, że takie bufetowe pamiętają.

- Spektakl oprawiamy muzyką ludową i na żywo, bo odkryliśmy duży potencjał muzyczny w naszych aktorach, którzy stworzą na scenie zespół - dodaje Krzysztof Baranowski, kierownik muzyczny. M.in. Wiesław Orłowski grać będzie na keyboardzie, Mirosław Kupiec na harmonijce, Zbigniew Filary na werblu.

- Dla polskiego ucha "Przedstawienia 'Hamleta' we wsi Głucha Dolna" brzmi znajomo, bo kiedy czytamy tę sztukę, to mamy wiele skojarzeń, przychodzi na myśl "Wesele" Wyspiańskiego, "Ślub" Gombrowicza, "Król Ubu" i oczywiście "Hamlet" i inne dramaty Szekspira - mówi prof. Andrzej Skrendo, konsultant literacki w TP. - Prapremiera sztuki odbyła się w 1971 r., była niemile widziana, powstrzymywana przez cenzurę. Tekst zrobił furorę. To najczęściej grana sztuka narodów byłej Jugosławii w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji