Artykuły

Częstochowa. "Jezioro łabędzie" na ekranie - z Teatru Bolszoj

Częstochowski Ośrodek Kultury Filmowej kontynuuje serię retransmisji spektakli z najlepszych scen. W niedzielę, 27 sierpnia, ma w programie rosyjski balet, którego reklamować nie trzeba - "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego. Zaprasza na godz. 17.

Tę historię wszyscy znają: królewicz na polowaniu spotyka stado łabędzi, już ma strzelić, gdy jeden z ptaków zamienia się w piękną dziewczynę. To księżniczka trzymana w niewoli zaklęciem złego czarnoksiężnika Rotbarta. W dzień jest łabędziem, dopiero o północy przybiera ludzką postać. Zygfryd przysięga Odetcie miłość i wierność, co ma wyzwolić ją z mocy zaklęcia. Niestety na balu poznaje równie piękną Odylię. Jest ona łudząco podobna do księżniczki łabędzi, więc książę daje się zwieść i prosi ją o rękę. Czar pryska, Odylia okazuje się córką Rotbarta. Przerażony Zygfryd biegnie do lasu. Odetta już wie, że nie dotrzymał danego jej słowa...

"Jezioro łabędzie", jeden z najsłynniejszych baletów świata (jeśli nie najsłynniejszy), od ponad stu lat święci triumfy na scenach, choć jego moskiewska premiera w 1877 była kompletną klapą. Może dlatego, że realizatorzy spektaklu uznali muzykę Czajkowskiego za zbyt trudną i... częściowo zastąpili ją fragmentami z baletów innych kompozytorów. Dopiero petersburska wersja, o 18 lat późniejsza, z oryginalną muzyką, do której choreografię stworzył Marius Petipa, doczekała się entuzjastycznego przyjęcia.

Dziś choreografowie usiłują zerwać - z różnym skutkiem - z tradycją wystawiania "Jeziora łabędziego". Do prób udanych zalicza się przede wszystkim spektakl Matthew Bourne'a (premiera w Londynie w 1995 r.). Do dyskusyjnych - np. ten zrobiony przez Alexandra Ekmana dla Oslo Opera House w 2014 r., gdzie muzyka została napisana na nowo.

Ale Teatr Bolszoj gwarantuje wersję idealnie klasyczną, z szeregiem tancerek w białym tiulu i karkołomnymi popisami solistów. Częstochowski Ośrodek Kultury Filmowej pokaże ją w niedzielę, 27 sierpnia, o godz. 17. To retransmisja przedstawienia zarejestrowanego w styczniu 2015 r. Sama zaś inscenizacja przygotowana została w 2001 r. przez choreografa Jurija Grigorowicza, który oparł się na ustaleniach swych wielkich poprzedników - Mariusa Petipy, Lwa Iwanowa i Aleksandra Gorskiego.

Swietłana Zacharowa tańczy podwójną rolę białego i czarnego łabędzia, czyli Odetty i Odylii. Partnerują jej Denis Rodkin jako Zygfryd i Artemij Biełakow jako Rotbart. Ich kostiumy są dziełem Simona Wirsaładzego. Orkiestrą Teatru Bolszoj dyryguje Paweł Sorokin.

Bilety normalne kosztują 30 zł, ulgowe 25 zł. Przedstawienie ma zaplanowaną jedną przerwę; całość trwa około 2 godzin i 45 minut.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji