Artykuły

Zielona Góra. Ewa Wiśniewska i Łukasz Maciejewski u Norwida

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida zapraszają w czwartek 31 sierpnia o godz. 18.00 na ostatnie już spotkanie z cyklu "Z książką na leżaku". Tegoroczną edycję zakończy dyskusja wokół zbioru wyjątkowych wywiadów "Aktorki. Portrety" autorstwa Łukasza Maciejewskiego.

Ceniony krytyk przeprowadzi rozmowę o kulisach sławy i popularności z jedną z bohaterek książki, Ewą Wiśniewską, wybitną osobowością polskiej sceny, teatru, małego i dużego ekranu.

Ewa Wiśniewska - zadebiutowała w wieku 14 lat w filmie "Kanał" Andrzeja Wajdy. Następnie jako uczennica warszawskiego liceum została laureatką konkursu Piękne dziewczęta - na ekrany! zorganizowanym przez pismo "Film". W 1963 roku ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez następne dwie dekady była aktorką Teatru Ludowego, Teatru Kwadrat i Teatru Nowego. W międzyczasie zagrała w takich filmach jak "Życie jeszcze raz" (1964), "Sam pośród miasta" (1965), "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978) oraz serialach telewizyjnych "Stawka większa niż życie" (1967-1968), "Doktor Ewa" (1970), "Janosik" (1973), "Lalka" (1977). W 1983 roku rozpoczęła współpracę z teatrem Ateneum. Trzy lata później otrzymała rolę w filmie "Cudzoziemka" (1986), dzięki której zdobyła nagrodę "Złotej Kaczki" w kategorii: najlepsza polska aktorka, a także otrzymała tytuł "Gwiazdy Sezonu Filmowego" podczas 17. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Kolejne dziesięciolecia przyniosły artystce nowe role teatralne i filmowe; zagrała m.in. postać Kurcewiczowej w "Ogniem i mieczem" (1999), wcieliła się w rolę aktorki Ady w filmie "1920 Bitwa Warszawska" (2011). W 2004 roku otrzymała nagrodę "Feliksa Warszawskiego" za najlepszą rolę kobiecą w sztuce "Błądzenie" (2004). Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Obecnie występuje w Teatrze Narodowym i gościnnie na deskach Teatru Scena Prezentacje w Warszawie.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

***

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze,

al. Wojska Polskiego 9, Sala Dębowa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji