Teatr Muzyczny będzie miał nową siedzibę. Powstanie blisko Świętego Marcina i Kaponiery
Jest już niemal pewne, że nowa siedziba Teatru Muzycznego powstanie przy ul. Skośnej, obok Akademii Muzycznej. Miasto weźmie na tę inwestycję duży kredyt.
Dyrektor teatru Przemysław Kieliszewski szuka nowej siedziby dla swojej placówki, bo wynajmowane w tej chwili pomieszczenia przy ul. Niezłomnych są zbyt ciasne i nie spełniają wymogów musicalowej sceny.
Wśród dotychczasowych lokalizacji nowej siedziby Teatru Muzycznego wymieniano kilka miejsc. Była mowa o dawnym kinie Olimpia na rogu ul. Matejki i Grunwaldzkiej, ale koszty remontu byłyby nieadekwatne do uzyskanego dodatkowego miejsca. Opcją były też przenosiny teatru do kompleksu Nowy Rynek, który deweloper Skanska zbuduje na terenie dawnego dworca PKS, ale w tym przypadku inwestor nie dogadał się z miastem.
W końcu pojawił się też pomysł, by Teatr Muzyczny umieścić w zrewitalizowanej Starej Gazowni. - Ale tutaj musielibyśmy scalić grunty, które należą do różnych właścicieli, np. Aquanetu. To mogłoby trwać latami - mówi wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
Skośna przy Świętym Marcinie
Jako ostatni pojawił się pomysł, by nowa siedziba Teatru Muzycznego powstała przy ul. Skośnej, obok Akademii Muzycznej. I to ta lokalizacja jest w tej chwili najbardziej prawdopodobna, niemal przesądzona.
- Decyzję ogłosimy we wrześniu, ale jest niemal pewne, że Teatr Muzyczny przeniesie się właśnie na ul. Skośną - zdradza Solarski.
Działka pod teatr leży blisko Świętego Marcina i należy do miejskiej spółki Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, która wybudowała m.in. biurowiec z podziemnym parkingiem przy ul. Za Bramką.
Będzie konkurs
W 2013 roku miasto zleciło WCWI przygotowanie koncepcji wielopoziomowego parkingu w tym miejscu. Mówiono o obiekcie podobnym do tego, który powstał przy ul. Za Bramką. Już na etapie prac koncepcyjnych była mowa, że budynek mógłby służyć także Filharmonii lub Akademii Muzycznej. To, że władze miasta pomyślały o Teatrze Muzycznym, wydaje się więc naturalne.
WCWI ma już nawet warunki zabudowy dla budynku o podobnych parametrach jak teatr. Ale dyrektor teatru Przemysław Kieliszewski mówi "Wyborczej", że stara się o nowe warunki zabudowy. Zapowiada też, że jesienią powinien zostać ogłoszony konkurs architektoniczny na projekt nowego teatru. - Więcej nie powiem, bo się umówiliśmy, że to władze miasta zapowiedzą tę inwestycję - ucina dyrektor teatru.
Rok temu, gdy ul. Skośna była tylko jedną z opcji, Kieliszewski mówił: - To znakomita lokalizacja. Blisko Kaponiery, Bałtyku, w samym centrum miasta i niedaleko dworca kolejowego. Nie bez znaczenia jest bliskość kluczowych miejsc muzycznego Poznania - Akademii Muzycznej czy Auli Uniwersyteckiej.
Teatr na kredyt
Wiceprezydent Solarski dodaje, że do wybudowania teatru nie wystarczy tylko działka WCWI: - Teren inwestycji trzeba będzie poszerzyć o sąsiednie działki. Sam teatr pewnie by się zmieścił, ale wokół budynku musi powstać także nowy układ drogowy.
W nowej siedzibie teatru mają się znaleźć dwie sale: większa z widownią dla ok. 700 osób i mniejsza dla 200 osób.
Zdaniem Solarskiego budowa teatru będzie kosztować ponad 120 mln zł, a wszystkie pieniądze pójdą z miejskiej kasy: - Bardzo trudno będzie uzyskać dofinansowanie zewnętrzne na tę inwestycję. Ale mamy zamiar wziąć kredyt. Wtedy spłacalibyśmy np. po 15 mln zł rocznie przez 10 lat.