Artykuły

Chorzów. Teatr Witkacego w ChTO

Niezwykły "Demonizm zakopiański" to kolejna propozycja w ramach Chorzowskiego Teatru Ogrodowego.

Czy można stworzyć spektakl na podstawie artykułu prasowego? Można, jeśli autorem artykułu jest Stanisław Ignacy Witkiewicz, a teatrem - Teatr Witkacego z Zakopanego.Na poprzednie brakowało miejsc, więc warto korzystać z przedsprzedaży (ticketportal.pl oraz Sztygarka). 4 sierpnia o 19:00.

Rozpoczynamy Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy: zapraszamy wszystkie dzieci w sierpniowe soboty do Skansenu (Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie). Spotykamy się punktualnie o 15:00 pod bramą Skansenu i razem idziemy na miejsce bajki. Na początek, 5 sierpnia o 15:00, Teatr Conieco z Białegostoku z przedstawieniem "Tak jest dobrze". Wstęp wolny (także na godzinę przed spektaklem do Skansenu).

***

4 sierpnia (piątek) o 19:00

w Sztygarce

Teatr Witkacego (Zakopane)

Demonizm zakopiański (na zdjęciu)

tekst: wg artykułu St. I. Witkiewicza

scenariusz, scenografia i reżyseria: Andrzej St. Dziuk

muzyka: Jerzy Chruściński

opracowanie muzyczne, aranżacja: Włodzimierz Kinior Kiniorski

choreografia: Anita Podkowa

na scenie: Dorota Ficoń, Marek Wrona, Krzysztof Wnuk

czas trwania: 60 minut

Artykuł St. I. Witkiewicza z 8 października 1919 roku, dedykowany Tymonowi Niesiołowskiemu, ukazał się w "Echu Tatrzańskim", traktuje o swoistym demonizmie "pępka świata", jakim jest Zakopane.

Zakopane: miejsce tworzące specyficzny rodzaj artystów, sprzyjające sztuce i artystycznemu przeżywaniu każdej chwili. Zakopane:"wyrostek robaczkowy" polskiego organizmu. Co więc dzieje się w tym właśnie mieście z artystą rozmiłowanym w jego atmosferze i dzikości natury tatrzańskiej? Czym jest owa "zakopianina"?

Czerpiąc z krytycznego artykułu Witkacego, napisanego prawie sto lat temu, powstał spektakl niezwykle aktualny, nawiązujący z przymrużeniem oka do trendów współczesnej kultury popularnej.

- Demonizm zakopiański.

- Jest innym niż wszędzie gdzie indziej.

- Możliwym jest, że żyjąc w tej zaklętej krainie, staczamy się w otchłań.

- Możliwym jest

- Ale jest to piekielnie przyjemne w swej męczarni

- (Jak każda zresztą perwersja).

- Możemy tylko błogosławić siły, które polski organizm obdarzyły takim wyrostkiem robaczkowym (kiszki ślepej), jakim jest Zakopane.

- Demonizm Zakopanego.

- Ale jest to piekielnie przyjemne w swej męczarni

- Mimo całej pozornej nieużyteczności

- Zakopane trwać będzie dalej.

Stanisław Ignacy Witkiewicz

5 sierpnia (sobota) o 15:00

na scenie w Skansenie (w Parku Śląskim: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie")

CHORZOWSKI TEATRZYK OGRÓDKOWY

Teatr Conieco: Tak jest dobrze

Conieco tworzy spektakle wykorzystujące różne formy teatru lalek (maski, kukły, marionetki, przedmioty, lalki płaskie i przytulanki). Kieruje się przede wszystkim do najmłodszych. Inspiracją dla twórców jest poezja, legendy i baśnie, największą ich pasją teatr marionetek i pantomimy. Teatr Conieco dba o to, by w przedstawieniach dla dzieci nie zabrakło wyraźnych morałów i cennych przesłań.

Spektakl o dobrych wyborach złożony z dwóch części:

1) Wywiad z Babusią Jagusią (lalka typu muppet) na temat zdrowego odżywiania i prezentacja jej czarodziejskich możliwości.

2) Bajka O diabełku, który chciał być dobry. Motto: Bądź dobry dla innych, dbaj o przyjaciół a nie zostaniesz nigdy sam.

O sympatycznym diabełku, który zaprzyjaźnił się z ludźmi, ale przypomina sobie piekło. Lucjusz grozi, srogą karą, jeśli diabełek nie zacznie kusić i namawiać do złego. Wystraszony biedaczyna nie chce zrazić przyjaciół. Próbuje jednak spełnić swoją piekielną powinność, lecz wśród dobrych ludzi nie jest to łatwe. W końcu przyznaje się przyjacielowi, w jakiej jest sytuacji, a ten wymyśla wspaniały fortel, ratuje diabełka i pomaga mu stać się prawdziwym chłopcem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji