Artykuły

Artystyczny bilans sezonu - 300 procent normy

Wraz z końcem lipca Teatr Ludowy kończy sezon artystyczny. Jak zwykle był on dłuższy o miesiąc niż w większości krakowskich instytucji kulturalnych. Niezwykle intensywna praca minionych miesięcy zaowocowała 7 premierami - w tym 3 prapremierami - i 2 Festiwalami.

A zatem: "Sekretne życie Friedmanów" Marcina Wierzchowskiego Daniela Sołtysińskiego w reżyserii Marcina Wierzchowskiego, "Krakowskie Abecadło" Mieczysława Czumy w reżyserii Maćko Pruska, "Rewizor. Będzie wojna!" Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, "Beczka prochu" Dejana Dukovskiego w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, "Dwoje Biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reżyserii Aleksandry Popławskiej, "Kotka na gorącym blaszanym dachu" Tennessee Williamsa w reżyserii Jacka Poniedziałka, "Sąsiedzi" Andrzeja Sadowskiego w reżyserii autora oraz "Akt równoległy" Dereka Benfielda w reżyserii Tadeusza Łomnickiego.

Pierwsze 3 spośród wymienionych były prapremierami, a ostatnie cztery ułożyły się w Festiwal Premier. Zorganizowaliśmy też Festiwal Młodych Reżyserów, czyli przegląd etiud studentów Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.

W sumie zagraliśmy ponad 500 spektakli, które obejrzało ponad 90 tys. (czyli 10 tys. więcej niż w sezonie ubiegłym) widzów, co przekłada się na prawie o 1/5 większe wpływy z biletów. Dziękujemy!

Przygotowując wymienione premiery odbyliśmy 416 prób. Przez nasze pokoje gościnne i hotele przewinęło się 60 artystów, którzy pracowali u nas gościnnie. Dla wszystkich przygotowujących kolejne premiery (realizatorów, aktorów i obsługi technicznej) wydrukowaliśmy 123 egzemplarze teatralne.

Do wszystkich realizacji łącznie wydanych zostało 1000 programów teatralnych, 1900 plakatów i prawie 40.000 ulotek. W mieście pojawiło się 9 billboardów i 16 citylightów oraz 48.000 repertuarów.

Jednak największą satysfakcję sprawiło nam, że w naszej pracy żywy udział w tym sezonie wzięli nasi widzowie i sympatycy. Oprócz spektakli zaproponowaliśmy im ponad 60 warsztatów, działań, zdarzeń i spotkań edukacyjno-teatralnych, w których wzięło udział prawie 4,5 tys. osób.

Wśród inicjatyw i projektów były regularne warsztaty teatralne dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych - Spółdzielnia teatralna. Uczestnicy Spółdzielni teatralnej w połowie lipca zaprezentowali doskonały spektakl "Wczoraj, 10 lat, całe życie". W ramach regularnej działalności prowadzonej przy Teatrze co miesiąc odbywały się spotkania Studia Improwizacji prowadzone przez reżysera i psychologa, Inkę Dowlasz oraz zajęcia rocznego Studium terapii przez sztukę. Po trwających cały sezon zajęciach Studium w czerwcu na Scenie STOLARNIA został zaprezentowany pokaz finałowy.

Każdej z premier towarzyszyła premiera studencka, czyli spektakle po których odbywały się spotkania z artystami. Prowadził je Jacek Wakar. Na szczególne wyróżnienie zasługuje spotkanie z Dorotą Masłowska, połączone z promocją jej najnowszej ksiązki. Spektakl "Rewizor. Będzie wojna!" poprzedziły działania promocyjne: próba otwarta oraz "Spotkanie Rewizorów", czyli spotkanie aktorów i reżyserów, którzy wcześniej na krakowskich scenach wystawiali tekst Gogola. Natomiast "Beczce prochu" towarzyszyły warsztaty prowadzone na bazie tekstu dramatu przez performerkę i artystkę audiowizualną z Rotterdamu, Ivanę Indjin.

Rozpoczęliśmy też cykliczne wizyty teatralne w Strefie rodzica oddziałów dziecięcych Szpitala im. S. Żeromskiego. Tam młodzi pacjencie mogą liczyć na chwilę radości i zabawy które zapewnili im nasi aktorzy. Zorganizowaliśmy też dwa spektakle familijne po których dzieci wraz z rodzicami mogły uczestniczyć w przygotowanych atrakcjach tematycznych (Wielki Karnawałowy Bal Przebierańców, warsztaty plastyczne "Pożegnanie zimy. Robimy Marzannę").

Od jesieni - przez cały sezon - odbywały się spotkania z mieszkańcami Nowej Huty w ramach projektu teatralno-antropologiczngo "Życiorysy Nowej Huty". Studenci Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ prowadzili na ternie naszej dzielnicy badania, które zostaną wykorzystane w pracach nad scenariuszem do spektaklu tworzongo przez Monikę Muskałę i Gabrielę Muskałę

W drugiej części sezonu dołączyliśmy nowe projekty: Mama, tata w teatrze, czyli spektakle dla dorosłych, na które można zabrać dziecko, a Teatr zapewni mu opiekę i atrakcyjną rozrywkę (3 spektakle); Kino HUTA, czyli najciekawsze zjawiska w polskim kinie w cyklu filmowych spotkań Łukasza Maciejewskiego (2 seanse i spotkania z twórcami).

Teatr prowadził też bogate życie wirtualne.

Pojawiło się 500 postów na teatralnym fb, które wywołały 19 000 reakcji, komentarzy, udostępnień. Od września wyświetlono nasze posty ponad 1 mln razy. 34 wpisy na blogu wywołały prawie 900 interakcji wśród czytelników.

Naszą pracę doceniano i nagradzano.

Na tarnowski FESTIWALU KOMEDII "TALIA 2016" zostali wyróżnieni nasi aktorzy: Paweł Kumięga, Tadeusz Łomnicki i Piotr Franasowicz za komediowe kreacje w spektaklu "Sarenki" Tomasa Svobody.

Otrzymaliśmy 5 nominacji do Ludwików 2016:

w kategorii najlepsza rola męska - Piotr Pilitowski i Piotr Franasowicz za role Arnolda

i Jessego Friedmanów w "Sekretnym życiu Friedmanów"

w kategorii najlepsza oryginalna muzyka - Aleksander Brzeziński za muzykę do "Krakowskiego Abecadła"

w kategorii najlepszy spektakl - "Sekretne życie Friedmanów" Marcina Wierzchowskiego

LUDWIKA otrzymała w kategorii najlepsza rola kobieca MAŁGORZATA KOCHAN za rolę

Elaine Friedman w "Sekretnym życiu Friedmanów"

ZOTĄ MASKĘ jako najpopularniejszy spektakl dla dzieci otrzymał "SYN SMOKA"

Natomiast w Polkowicach na XIX edycji festiwalu OBLICZA TEATRU Tomáš Svoboda otrzy mał nagrodę dla najlepszego reżysera za sztukę "Sarenki".

Na XX Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia 2016 za komediowe kreacje w spektaklu "Sarenki" Tomasa Svobody wyróżniono Pawła Kumięgę, Tadeusza Łomnickiego, Piotra Franasowicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji