Artykuły

Przyjazd Rewizora

Teatr Bagatela, wierny swej repertuarowej linii, sięga po kolejne arcydzieło z klasyki rosyjskiej. Po wystawionych tu niedawno "Trzech sio­strach", cieszących się dużym zainteresowaniem widzów, tym razem przypomnimy so­bie "Rewizora" Mikołaja Go­gola w reżyserii Macieja So­bocińskiego, młodego, ale już dostrzeżonego i uhonorowa­nego wieloma nagrodami twórcy.

Do małego, prowincjonal­nego miasteczka przyjeżdża młody człowiek. Wszyscy wi­dzą w nim rewizora z Peters­burga, który ma skontrolować działalność placówek pań­stwowych i chcą nachalnie przekonać go o swej lojalno­ści wobec ojczyzny, sięgając po sprawdzone od wieków sposoby. Rusza urzędnicza machina mająca na celu obła­skawienie rewizora. Jest on hołubiony, tytułowany, na­gradzany przez urzędników, którzy płaszcząc się przed ignorantem, tracą resztki godności.

Totalny absurd, znany nie­stety z naszego codziennego życia, wzbudza śmiech, ale też zażenowanie i smutek.

Maciej Sobociński, który sztukę wyreżyserował to mło­dy twórca, odkrycie XXVI Opolskich Konfrontacji Te­atralnych Klasyka Polska 2001", gdzie za spektakl "Dziady" A. Mickiewicza otrzymał aż pięć wyróżnień, w tym za koncepcję tekstu, inscenizację i reżyserię. W je­go "Rewizorze" wystąpią m.in.: Dorota Pomykała (go­ścinnie), Magdalena Walach, Tomasz Obara, Dariusz Star­czewski. Autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki, kostiu­my zaprojektowała Agata Loth, a muzykę skomponował Bolesław Rawski.

W liście do pewnego lite­rata Mikołaj Gogol tak cha­rakteryzował swego bohate­ra: Chlestakow bynajmniej nikogo nie usiłuje nabrać; nie jest kłamcą z zawodu; sam zapomina, że kłamie, sam prawie wierzy temu, co mówi. Rozkręcił się, jest w humorze; widzi, że wszyst­ko idzie dobrze, że go słucha­ją, i już z tego powodu mówi płynniej, więcej, mówi od du­szy, mówi całkiem szczerze, kłamiąc wypowiada siebie samego takim, jakim jest. Chlestakow kłamie bynaj­mniej nie na chłodno, albo z teatralną fanfaronadą; kła­mie z uczuciem; w jego oczach ukazuje się rozkosz (...) Jest to najlepsza i najpoetyczniejsza chwila w jego życiu - prawie rodzaj na­tchnienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji