Artykuły

Gdańsk. Brytyjska para książęca w Teatrze Szekspirowskim

Książę William i księżna Kate odwiedzili Teatr Szekspirowski. - Traktujemy nasz teatr jako ambasadora kultury brytyjskiej w Polsce - powiedział dyrektor teatru.

Książęca para, William i Kate, są w trakcie wizyty w Polsce. Drugiego dnia odwiedzili Gdańsk i Gdański Teatr Szekspirowski. Zwiedzili instytucję, której patronem jest ojciec Williama, książę Karol, i spotkali się z przedstawicielami świata sztuki i kultury.

- Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który będziemy zwiedzać jutro, jest przypomnieniem, że powiązania kulturalne leżą u podstaw naszych stosunków. Dzieła Szekspira wystawiono w Polsce bardzo szybko po tym, jak wystawiono je w Londynie - mówił na poniedziałkowym przyjęciu w Łazienkach Królewskich w Warszawie książę William.

Gdański Teatr Szekspirowski był jednym z punktów wizyty książęcej pary w Gdańsku. Ojciec Williama, książę Karol, jest patronem otwartego przed trzema laty teatru. Jak mówił przed wydarzeniem dyrektor teatru, prof. Jerzy Limon, wizyta w Gdańsku jest swoistą klamrą kompozycyjną: najpierw GTS odwiedził ojciec, a po latach jego syn.

Książęca para zwiedza szekspirowski teatr

Książęca para przybyła do GTS, jedynego szekspirowskiego teatru w kraju, po wizycie w Dworze Artusa, spotkaniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i mieszkańcami na ulicy Długiej. Przed teatrem przywitał ich tłum zainteresowanych mieszkańców z chorągiewkami Gdańska i Wielkiej Brytanii oraz dyrektor Jerzy Limon. Goście z foyer udali się do głównej sali teatralnej, gdzie na widowni czekały dzieci uczestniczące w teatralnych projektach edukacyjnych oraz zaproszeni przez ambasadę goście.

- Witam wszystkich, w szczególności parę książęcą, gości i dzieci w tym wyjątkowym miejscu, którego budowę wsparł ojciec księcia, książę Karol. Gdańsk był jednym z ważniejszych miast dla aktorów szekspirowskiego teatru, którzy przyjeżdżali do miasta przy okazji Jarmarku Świętego Dominika. Z jednej strony jego tradycja sięga XVI wieku, a z drugiej: patrzy w przyszłość i w XXI wiek - powiedział Jerzy Limon i przeszedł do opowiadania o możliwościach gdańskiej sceny.

Zmieniał się układ, otwierały się zapadnie i przede wszystkim, specjalnie dla książęcej pary, otworzono dach teatru. Głównym aktorem performance'u był budynek zaprojektowany przez Renato Rizziego.

- Traktujemy nasz teatr jako ambasadora kultury brytyjskiej w Polsce. To jedna z najważniejszych instytucji w Gdańsku i punkt obowiązkowy dla studentów architektury. Jesteśmy dumni, że mamy w mieście takie architektoniczne arcydzieło.

Dla księcia Williama i księżnej Kate połączone siły artystów, Roberta Florczaka, Alicji Grucy i teatru Korkoro, przygotowały kilkuminutowy pokaz. Aktorzy w okazałych kostiumach projektu Alicji Grucy przywitali książęcą parę przed wejściem i zaprezentowało się później na scenie.

Stroje mieniły się kolorami. Były złote suknie nawiązujące do czasów elżbietańskich, czerwone cekinowe kreacje i stroje białego i czarnego łabędzia.

Po przedstawieniu na scenę weszła książęca para z dyrektorem i podziękowała aktorom biorącym udział w przedstawieniu.

William i Kate spotykają się z ludźmi kultury

Po kilkuminutowym spotkaniu książę William i księżna Kate udali się do drewnianej sali na zamknięte spotkanie z 60 przedstawicielami polskiej kultury i sztuki. Wśród zaproszonych gości byli m.in. pisarze Katarzyna Bonda, Jacek Dehnel, pierwszy polski aktor, który wystąpił w roli Hamleta przed księciem Karolem - Mirosław Baka i reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna.

Była to wyjątkowa okazja, żeby w komfortowych warunkach spotkać się i zamienić kilka słów z brytyjską parą książęcą.

Po wizycie w GTS książę William i księżna Kate udali się do ostatniego punktu wizyty w Gdańsku - Europejskiego Centrum Solidarności. Tam mają spotkać się z byłym prezydentem Lechem Wałęsą i w jego towarzystwie złożyć kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji