Artykuły

W cieniu przemijającego życia

"Nad Złotym Stawem" w reż. Zbigniewa Zapasiewicza w Teatrze TV. Pisze (MD) w Dzienniku Polskim

"Nad Złotym Stawem" w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza to telewizyjna wersja spektaklu przygotowanego w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Historia o trudnej sztuce godzenia się ze starością powstała na podstawie głośnej sztuki amerykańskiego autora Ernesta Thompsona.

Przeżywające jesień życia małżeństwo: emerytowany profesor i bezgranicznie oddana mu żona, które od wielu lat spędza wakacje w letnim domu nad ulubionym jeziorem - tytułowym Złotym Stawem - próbuje pogodzić się z przemijaniem. Starają się z godnością stawiać czoło strapieniom swego wieku, załagodzić narosłe przez lata urazy. Najbardziej doskwiera im boleśnie przez lata nabrzmiały konflikt z córką. Właśnie w te wakacje przyjeżdża ona nad Złoty Staw z nowym narzeczonym i jego nastoletnim synem. Najbliżsi sobie ludzie stają przed - być może - ostatnią szansą pojednania.

Nad Złotym Stawem to uniwersalna rodzinna problematyka w gwiazdorskim wykonaniu. Debiutancki dramat Ernesta Thompsona, wzruszający, pełen melancholii i melodramatycznych zwrotów akcji, grany był z olbrzymim powodzeniem na wielu scenach świata. W 1981 r. stał się podstawą scenariusza głośnego filmu z udziałem Katherine Hepburn i Henry'ego Fondy oraz jego córki Jane. Parę głównych wykonawców i Ernesta Thompsona nagrodzono wówczas Oscarami. W przedstawieniu Sceny Jedynki w role małżonków Ethel i Normana Thayerów wcielili się Mirosława Dubrawska i Zbigniew Zapasiewicz. Role drugoplanowe zagrali: Olga Sawicka, Tomasz Sapryk i Szymon Bobrowski.

Zbigniew Zapasiewicz, jeden z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych polskich aktorów teatralnych i filmowych, jako reżyser teatralny zadebiutował w 1977 roku: w Teatrze Dramatycznym zrealizował "Urodziny Stanleya" Harolda Pintera. Za rolę Normana Thayera w spektaklu Nad Złotym Stawem otrzymał w 2002 roku nagrodę na 1. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Grand Prix na 42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz tytuł najprzyjemniejszego aktora (ex aequo z Krzysztofem Tyńcem) na 8. Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji