Artykuły

Kraków. ADHD Szczepkowskiej na scenie Bulwar[t]u

Joanna Szczepkowska wraca na scenę Bulwar [t] u Sztuki. Podobnie jak w ubiegłym roku, nie tylko w roli aktorki, ale i reżyserki oraz autorki tekstu.

Co więcej, zamiast Pelci towarzyszy jej córka Hanna. Panie razem przyjrzą się problemowi ADHD. Spektakl "ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny" w niedzielę w ramach Sceny Nocy Letniej Bulwar [t] u Sztuki.

NIEDZIELA

Skąd pomysł na sztukę poruszającą temat nadpobudliwości i deficytu uwagi? Joanna Szczepkowska od dawna interesuje się tym zjawiskiem u dorosłych i otwarcie przyznaje, że sama jest dotknięta ADHD. - Gdyby ktoś zaproponował mi jakieś cudowne lekarstwo, które miałoby mnie wyleczyć, odmówiłabym jego przyjęcia. Tej dysfunkcji towarzyszy ogromna wyobraźnia, której za nic bym nie oddała - mówiła w Polskim Radiu niedługo po premierze (2011) aktorka. Wspomnianą wyobraźnię Szczepkowska postanowiła wykorzystać na scenie. Zebrała własne doświadczenia, obserwacje i na ich podstawie napisała... komedię o ADHD. Najbardziej nieprzewidywalną chorobę XXI wieku poznajemy od strony jej wad, ale i zalet. - Chciałam uświadomić ludziom, że istnieje zjawisko, które daje klucz do zrozumienia wielu mechanizmów naszych zachowań. To tym istotniejsze, że lekarze nadal są na ogół sceptyczni wobec ADHD osób dorosłych. To zjawisko jednocześnie zabawne, dramatyczne, inspirujące i destrukcyjne, a przede wszystkim malownicze, dlatego scena jest dobrym miejscem na próbę zrozumienia tego zespołu - tłumaczy aktorka.

W jaki sposób Szczepkowska przeniosła temat ADHD na estradę? Przez pierwszych kilkanaście minut spektaklu ma się wrażenie, że aktorka improwizuje i wygłasza wykład na temat choroby. Nic bardziej mylnego - po chwili okazuje się, że to zaaranżowany teatr z najwyżej półki. - Udawanie improwizacji było dla mnie dużym wyzwaniem aktorskim - mówiła po premierze Szczepkowska. Warto wspomnieć, że do rozważań na temat ADHD artystka zaprosiła córkę, Hannę Konarowską. Co panie wiedzą i myślą na ten temat? Odpowiedź na Scenie Nocy Letniej.

"ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny" obejrzymy 16 lipca (niedziela) o godz. 20 nad Zalewem Nowohuckim. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji