Artykuły

Lublin. Sezon dyrektor Ignatjew

W Teatrze Osterwy minął pierwszy sezon pod dyrekcją Doroty Ignatjew. Czas na krótkie podsumowanie.

W Teatrze im. J. Osterwy odbyły się 4 premiery w reżyserii: G. Chrapkiewicza, M. Libera, K. Kowalskiego, R. Brzyka oraz dwa spektakle-Instalacje performatywne - w ramach cyklu "Lektura work in progres" tworzony dla młodych ludzi przez młodych twórców.

Pierwszy z nich "Czemu do ciebie nie piszę?" na podstawie "Cierpień młodego Wertera" w reżyserii M. Szpecht i A. Jakubczak oraz "Ćwiczenia z wyobraźni historycznej" inspirowane "Przedwiośniem" w reż. studentek PWST z Krakowa K . Hartung-Woźniak i M. Aksztin.

W sezonie2016/17 zagraliśmy 193 spektakle. W porównaniu z poprzednim sezonem zwiększyła się liczba widzów do 34213.

Odbyły się dwie akcje promujące teatr i jego patrona "Otwórz Osterwę" i "Urodziny Osterwy", którym towarzyszyły : parada, warsztaty plastyczne , charakteryzatorskie, okołospektaklowe oraz czytanie performatywne dla dzieci i zwiedzanie teatru .

Teatr przez cały sezon miał ofertę edukacyjną dla młodzieży i dorosłych -warsztaty krytyki literackiej, warsztaty aktorskie zwieńczone pokazami "Dziadów" w wykonaniu grupy gimnazjalnej oraz grupa dorosłych uczestników "Warsztatów mistrzowskich" zaprezentowała pokaz etiud aktorskich .

Dokonano realizacji telewizyjnej spektaklu "Mistrz i Małgorzata" w reż. A. Tyszkiewicza, jedną z nagród aktorskich na festiwalu "Dwa teatry" w Sopocie otrzymał P. Stippa grający w tym przedstawieniu rolę Wolanda.

Po raz pierwszy w teatrze zapoczątkowano projekt "Rodzice do teatru!" we współpracy z Akademią Twórczego Rozwoju "Bystrzak". Raz w miesiącu rodzice mogą przyjść do teatru, a w tym czasie dzieci mają zajęcia artystyczne z animatorami kultury.

Teatr miał również ofertę dla Seniorów. Odbyło się kilka spotkań, na których np. czytano Sonety Szekspira.

Przez cały sezon współpracowaliśmy ze Szkołą Muzyczną im .T. Szeligowskiego, której uczniowie umilali swą grą czas oczekiwania na spektakl. Byliśmy partnerem Centrum Spotkania Kultur przy organizacji I Festiwalu Scenografii i Kostiumów.

Zakwalifikowaliśmy się do corocznego projektu IT "Lato w teatrze" i "Teatr Polska". Od września ruszamy w trasę ze spektaklem "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian " w reż. R. Brzyka. Zagramy w Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Kraśniku i Krasnymstawie.

Od czerwca mamy nową identyfikację wizualną oraz stronę internetową- wszystko inspirowane materiałami promocyjnymi teatru z lat 60/70- XX wieku. Nowy wygląd mają materiały poligraficzne takie jak: repertuary, ulotki, programy, afisze, plakaty. Wszystkie materiały promocyjne mają ujednoliconą formę, strukturę i kolorystykę - autorem identyfikacji jest młody twórca Sz. Szewczyk absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który ma za sobą wiele prestiżowych nagród. Teatr im. J. Osterwy był widoczny w internecie i przestrzeni miejskiej, w której ukazały się bilboardy, spoty reklamowe w komunikacji miejskiej na ekranach LCD. Mieliśmy reklamy w prasie, radiu Złote Przeboje, współpracowaliśmy z radiem RMF Classic. Mieliśmy reklamy na facebooku oraz profile na Instagramie, Snapchacie i Pintereście.

Udało się zaprosić do współpracy wspaniałego fotografa Natalię Kabanow. Kierownikiem literackim został T. Śpiewak. Do stałej współpracy zaproszony został reżyser R. Brzyk .

Na początku sezonu został podpisany list intencyjny o współpracy Teatru im .J. Osterwy z Teatrem Narodowym im. M. Zankowieckiej we Lwowie oba teatry wspólnie aplikują do unijnego projektu transgranicznego Polska-Białoruś Ukraina i na ten moment przeszliśmy pozytywnie pierwszą selekcję.

W październiku na scenie Teatru Osterwy będą prezentowane spektakle w ramach "Konfrontacji teatralnych", na który zaproszony został spektakl "Diabeł i tabliczka czekolady" w reż. K. Kowalskiego. To był bardzo intensywny sezon pełen zmian i wydarzeń artystycznych, za chwilę zaczynamy urlop, a po nim ruszamy ze zdwojoną siłą do pracy.

Na zdjęciu: "Marat/Sade" w reż. Remigiusza Brzyka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji