Artykuły

Warszawa. Zobacz "Modlitwę Polaka" w musicalowej wersji

"Dzień świra" Marka Koterskiego jako sceniczny musical? Czy to się mogło udać? Można się o tym przekonać na własnej skórze, bo rozśpiewany spektakl o Adasiu Miauczyńskim rusza w trasę po całej Polsce. A w sieci można już obejrzeć pamiętną "Modlitwę Polaka". Jest - rzecz jasna - bezpardonowo i niecenzuralnie.

"Kto ja jestem? Polak mały. Mały, zawistny i podły. Jaki znak mój? Krwawe gały" - pamiętacie te słowa? Ta kultowa już "Modlitwa Polaka" z "Dnia świra" Marka Koterskiego doczekała się teraz swojej wersji musicalowej, której można posłuchać zarówno na deskach teatralnych, jak i w internecie. Na facebookowym profilu spektaklu udostępniono właśnie tę nową "Modlitwę...".

"Dzień świra opera/musical" premierę miał kilka dni temu w warszawskim Teatrze Kamienica. Jeżeli się nie załapaliście, nic straconego, spektakl będzie grany przez całe wakacje (a nawet dłużej) na wybranych scenach w całej Polsce, a w listopadzie zawita nawet do Brukseli i Londynu.

Od premiery filmowego "Dnia świra" - tragikomicznej historii Adasia Miauczyńskiego (w tej roli Marek Kondrat), minęło już 15 lat, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że film Koterskiego mógłby powstać również dziś i byłby tak samo aktualny.

"Jeśli Polska nie zginęła, my ją dobijemy. Czego obca moc nie wzięła, sami rozdrapiemy". Brzmi bardzo swojsko, prawda?

W spektaklu "Dzień świra opera/musical" Miauczyńskiego gra Maciej Miecznikowski, a na scenie towarzyszą mu m.in. Joanna Kołaczkowska, Joanna Pałucka i Wojciech Solarz. Muzykę napisał Hadrian Filip Tabęcki, a reżyserią zajął się Marcin Kołaczkowski. "Dzień świra opera/musical" ma oczywiście błogosławieństwo samego Marka Koterskiego. Podobno sam pomysł przeniesienia jego filmu na scenę wydał się reżyserowi tak absurdalny, że... natychmiast się zgodził.

"W przedstawieniu "Dzień świra opera/musical" widzowie odnajdą wszystko to, co najlepsze w pierwowzorze, ciekawe rozwiązania inscenizacyjne oraz doskonałe kreacje aktorskie. Spektakl zaskoczy nowatorską formą. Oryginalny tekst pierwowzoru - zachowujący charakterystyczny styl językowy Koterskiego, łącznie z wulgaryzmami i powiedzeniami, które na stałe weszły do języka potocznego - zostanie zaprezentowany na scenie w niekonwencjonalnej formie operowo-musicalowej" - czytamy na stronie Teatru Kamienica.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 16. roku życia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji