Artykuły

Kraków. Bulwar[t] Sztuki na całe lato

Jesteśmy na półmetku Nowego Bulwar [t] u Sztuki. Już po raz drugi, po sukcesie ubiegłorocznej edycji, Teatr "Łaźnia Nowa" postanowił zorganizować gigantyczny festiwal nad Zalewem Nowohuckim.

Do 13 sierpnia możemy uczestniczyć w 140 wydarzeniach z rozmaitych dziedzin sztuki i rzemiosła, których głównym celem jest tak naprawdę spotkanie.

NAD ZALEWEM NOWOHUCKIM

Urokliwe miejsce, atrakcje, które zadowolą nawet najbardziej wymagających, a wszystko w niezwykle przyjaznej atmosferze - to sprawia, że trudno o bardziej konkurencyjną ofertę na letni czas.

- Ta przestrzeń żyje naturalną energią. Na powrót stała się jednym najmocniejszych punktów Nowej Huty. Bardzo lubię "slow time", który to miejsce wyznacza. Wszystko to jest blisko człowieka, natury, blisko dźwięków etnicznych, a nie estradowym hukiem czy rumorem. Wszystko sprzyja budowaniu relacji, ludzie okupują leżaki, przyprowadzają swoje dzieci i psy. To stało się naturalnym elementem tego zalewu - wyjaśnia Bartosz Szydłowski, dyrektor Łaźni Nowej odpowiedzialnej za Bulwar [t] Sztuki.

Możemy wybierać spośród licznych występów, warsztatów, spotkań i zabaw. Przed nami teatr, muzyka, kino, wydarzenia dla dzieci, warsztaty/spotkania dla dorosłych, sport i rekreacja, pikniki i potańcówki międzypokoleniowe. Wydarzenia są dostępne bezpłatnie, ale na część z nich obowiązują zapisy.

W lipcu zdecydowanie ważne miejsce nad zalewem zajmie teatr. Podczas spotkań możemy poznać swoich ulubionych artystów od mniej znanej strony. Jakimi są ludźmi? Co ich zachwyca? Co denerwuje? Co wzrusza? To niecodzienna szansa na zobaczenie, jak zachowują się, gdy już "wyjdą" z roli.

Propozycje teatralne są zróżnicowane. W sobotnie wieczory widzowie mogą zobaczyć "Pojedynek - zabawę w aktora" Andrew Wyke'a w reż. Błażeja Peszka, w którym ojciec i syn - Jan Peszek i Błażej Peszek - zmierzą się w zdumiewających rolach. Jan zagra literata - milionera zdradzanego przez młodą żonę, a Błażej kochanka tejże żony. Kto wyjdzie zwycięsko z tak zastawionej pułapki? Trzeba sprawdzić samemu; zwłaszcza że zapowiada się na aktorski pojedynek wielkiej klasy.

Fanów Joanny Szczepkowskiej i jej wystawianej w Łaźni Nowej "Pelci" może zainteresować "ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny", czyli autorski spektakl aktorki, której na scenie towarzyszy Hanna Konarowska. Jeśli wierzyć twórczyni, niejeden z widzów odnajdzie się w tej przewrotnej komedii. A jeśli nie? Może spróbować swoich sił w rozmowie ze Szczepkowską po spektaklu.

Teatr Montownia już od kilku lat rozbraja śmiechem publiczność Łaźni Nowej, a podczas Bulwar [t] u zaprezentuje swój hit "Quo Vadis" w reż. Rafała Rutkowskiego. To propozycja nie tylko dla tegorocznych maturzystów. Występują, a po spektaklu z publicznością spotkają się: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki i Wiktor Stokowski.

Nowej Hucie w spektaklu "Baśnie z 1001 bloku" przygląda się Magda Miklasz. Kto przegapił pokazy w Łaźni Nowej, może nadrobić zaległości podczas Bulwar [t] u. W przedstawieniu obok aktorów zawodowych grają również mieszkańcy Nowej Huty, sąsiedzki chór, żonglerzy ognia oraz lalki, a głównym bohaterem jest blok numer 19.

W sierpniu widzowie będą mogli zanurzyć się w opowieści o świecie genialnego muzyka z nietypową biografią, czyli zobaczyć "Novecento" (monodram Błażeja Wójcika w reż. Batłomieja Wyszomirskiego), "Dziecko dla odważnych" w reż. Justyny Kowalskiej (w rolach rodziców Beata Schimscheiner oraz Tomasz Schimscheiner) oraz zasmakować kabaretu podczas Wieczoru Impro KRK. Jeśli wydaje wam się, że jesteście mistrzami improwizacji - albo wręcz przeciwnie, że z improwizacją nie radzicie sobie najlepiej - koniecznie wybierzcie się na ten pokaz. Nie zabraknie śmiechu, ale i niecodziennych odkryć.

DZIKIE HISTORIE

Jeśli jesteście amatorami dobrego kina, to chwila relaksu w malowniczych sceneriach z dobrym filmem w pakiecie kusi bardziej niż zwykle. Przed nami kino plenerowe, a w nim m.in. Akademia Filmu Polskiego.

- Wybierając tytuły pokazów plenerowych w ramach Bulwar [t] u, nie skupiałem się na aktualności, nie porządkowałem tytułów w kluczu chronologicznym czy tematycznym, zależało mi natomiast na tym, żeby zaprezentować takie tytuły z ostatnich lat, które prowokowałyby do dyskusji, zachwycały, ale i niepokoiły. Nie będzie zatem komedii romantycznych, podrabianych kryminałów i innych produktów filmopodobnych, wspólnie zobaczymy natomiast filmy zaakceptowane zarówno przez widzów, jak i krytykę, docenione na międzynarodowych festiwalach, świadomie wzbogacające obowiązujący język filmowy o nowe, twórcze punkty odniesienia - obiecuje Łukasz Maciejewski, zapowiadając pierwszą wakacyjną Akademię Filmu Polskiego. W repertuarze czekają nas znakomite propozycje oraz spotkania z twórcami. Jesteście ciekawi, jak powstawał "Czerwony Pająk" w reżyserii Marcina Koszałki? A może chcielibyście posłuchać, co o swojej roli w "Córkach dancingu" ma do powiedzenia Marta Mazurek? To wszystko przed nami. W programie również "Chce się żyć" w reż. Macieja Pieprzycy, "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida, "Kebab & Horoscope" w reż. Grzegorza Jaroszuka oraz "Niewinne" w reż. Anne Fontaine, ze specjalnym wprowadzeniem do filmu.

W ramach "Dzikich historii", projektu przygotowanego wspólnie z kinem Agrafka, znajdziemy trzy cykle, które odpowiadają zagadnieniom natury, tradycji i kultury. Pokazy odbywają się w niedzielne wieczory. W ramach "Walki żywiołów" do zobaczenia "Dzikie historie" Damiána Szifrona. W cyklu "Powrót do korzeni" czekają nas "Mustang" w reż. Deniza Gamze Ergüvena, "Sugar Man" w reż. Malika Bendjelloula oraz "Honorowy obywatel" w reż. Gastóna Duprata i Mariana Cohna. Na przełomie lipca i sierpnia rozpocznie się trzeci cykl, czyli "Do trzech razy sztuka". W nim: "Jiro śni o sushi" w reż. Davida Gelba, "Amy" w reż. Asifa Kapadia oraz kultowy obraz "Tylko kochankowie przeżyją" w reż. Jima Jarmuscha.

MUZYCZNE PODRÓŻE ETNICZNE

Muzycznie Bulwar [t] ma dla nas dwie propozycje - "Bulwar [t] ETNO" oraz "Klasykę na żywo". Pierwszy cykl to przede wszystkim podróż w głąb Polski w poszukiwaniu i przywracaniu korzeni polskiej muzyki ludowej, a drugi to kontynuacja formuły, która sprawdziła się podczas ubiegłorocznego lata nad Zalewem Nowohuckim.

W ramach "Bulwar [t] u ETNO" możemy uczestniczyć w warsztatach (obowiązują zapisy e-mailowe pod adresem: bulwarowa@laznianowa.pl) oraz w koncertach odbywających się w piątkowe popołudnia.

Organizatorzy proponują m.in. przenieść się do słonecznej Italii a to za sprawą wieczoru z Addhrai, w ramach którego odbędą się koncert włoskiej muzyki tradycyjnej i warsztaty tańców włoskich. Możemy też wsłuchać się w dźwięki suki biłgorajskiej i fideli płockiej, które na scenie spotkają się z looperem. Wszystko za sprawą InFidelis, instrumentalnego duetu, który tworzą Helena Matuszewska i Marta Sokołek. Brzmi egzotycznie? Nie bez powodu. Artystki czerpią z tradycji, ale przygotowują nietypowe aranżacje muzyki ludowej.

Odmienną stylistykę zaproponuje zespół Sutari, który tworzą trzy artystki - Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska (Barańska). Sutari, krótko po debiucie, w 2012 roku został okrzyknięty "najciekawszym nowym zespołem roku", a na swoim koncie ma już rozmaite nagrody. Muzyka, którą prezentuje, powstaje na podstawie ludowych pieśni polskich, litewskich oraz własnych kompozycji. Na scenie poza siłą trzech kobiecych głosów publiczność usłyszy dźwięki wilczych basów, skrzypiec, bębna obręczowego, zabumby, perkusjonaliów oraz "instrumentów" codziennych, takich jak: woda, tarka, mikser, deska kuchenna, nóż, kieliszek, butelki czy klucze płaskie. Koncert poprzedzą warsztaty.

Niedzielne lipcowe i sierpniowe popołudnia na Bulwarcie to czas dla "Klasyki na żywo". Koncertować będą: harfowe Lorien Trio, które tworzą flecistka Alicja Lizer-Molitorys, altowiolistka Aleksandra Batog i Agnieszka Kaczmarek-Bialic grająca na harfie; Michał Lazar i Maga Pikuła (gitary i śpiew), Mariusz Koluch i Andrzej Bonarek, którzy połączą oryginalne instrumenty, wokale i elektronikę, oraz Wera Krówka, która da koncert fortepianowy. Odbędzie się też Noc Jazzu, podczas której wystąpią Eskaubei & Tomek Nowak Quartet oraz Bzyk & Company.

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

Ostatnie lata przywróciły chwalebne miejsce rękodzielnictwu. Dominika Serzydło zaprasza na warsztaty tkackie. Alicja Patanowska w lipcu poprowadzi warsztaty ceramiki. Obowiązują zapisy (bulwarowa@laznianowa.pl).

Lipiec nad Zalewem Nowohuckim upływa pod hasłem "Rekreacja", dlatego w programie czwartkowych wieczorów przewidziano: "W krainie czarów", czyli pokaz i warsztaty iluzji, "Róbmy swoje makatki!" - warsztaty rękodzieła oraz "Hutę Piwa", czyli podróż przez tajniki produkcji chmielnego trunku, w którą zabierze nas Andrzej Kuglin, piwowar i właściciel Huty Piwa.

Na sierpień zapowiedziano wydarzenia w ramach "Regeneracji". Kolejne czwartkowe wieczory upłyną na warsztatach kosmetyki naturalnej ("Pielęgnacyjny aromat ciała") prowadzonych przez Adrianę Sadkiewicz, autorkę bloga LiliNatura.pl, warsztatach mydlarskich, na których wspólnie z Anną Zubek każdy będzie mógł wykonać własne mydło. Na sierpniowe warsztaty z cyklu "Regeneracja" obowiązują zapisy (bulwarowa@laznianowa.pl).

Z kolei na warsztatach genealogicznych "Saga prastarej Huty" będzie można poznać zasady tworzenia drzewa genealogicznego swojej rodziny, a także korzenie mieszkańców Nowej Huty. W podróż uczestnicy wyprawią się z Kamilem Boguszem.

NA SPORTOWO

W przerwach od wylegiwania się na leżakach przewidziano aktywności sportowe. W niedzielne poranki organizatorzy zapraszają na "Jogę na trawie", którą poprowadzi Marta Zwolińska z Inside Studio Joga&Pilates, a poniedziałkowe wieczory szczególnie seniorzy zapraszani są na specjalną "Siłownię na powietrzu" z Jakubem Bemem z Centrum Aktywnego Seniora przy fundacji Nowe Centrum. Środowe wieczory to czas na "Tai-chi". Wspólnie z Izabelą Paletko oraz Małgorzatą Daniłow z krakowskiej szkoły YIN-YANG uczestnicy będą łapać balans i wykonywać ćwiczenia, które wzmocnią ciało, kręgosłup i pozwolą uwolnić się od zbędnych stresów. Zabierzcie ze sobą wygodne buty treningowe, długie, sportowe spodnie oraz koc lub matę do ćwiczeń.

Na Bulwarcie można też tańczyć i śpiewać, dopóki sił nie zabraknie. We wtorkowe wieczory odbywa się "Śpiewanie nad Zalewem". Można zabrać ze sobą instrumenty i dołączyć do grupki miłośników śpiewu. Z kolei piątkowe wieczory to czas "Potańcówek międzypokoleniowych" pod gołym niebem.

No i nie zapominajmy o tym, że niedziele to czas pikników nad Zalewem Nowohuckim. Znaleźliście już propozycje dla siebie? Nie pozostaje nic innego, jak wybrać się na Bulwar [t] Sztuki.

Pełen program wydarzeń na www.laznianowa.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji