Artykuły

Warszawa. "Rytuał" z główną nagrodą Festiwalu iTSelF

"Rytuał" - spektakl Uniwersytetu Soore w Teheranie okazał się triumfatorem zakończonego w czwartek 9 Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych iTSelF w Warszawie.

W tej magicznej opowieści wyreżyserowanej przez Pooyesha Frozandeha gra siedem aktorek. Kobiety zbierają się razem, bez mężczyzn i opowiadają proste historie, ilustrowane tańcem, śpiewem. Ich historie wydają się proste, ale tak naprawdę pod powierzchnią banalnej opowieści skrywają się osobiste problemy, doświadczenia czy nawet traumy. Przedstawienie otrzymało Grand Prix w wysokości 10 tys. złotych przyznane przez międzynarodowe jury w skład którego wchodzili Sarah Hickler, Danuta Stenka, Allan Starski oraz Patrick Spottiswoode. Otrzymało też prywatną nagrodę - statuetkę przewodniczącego jury prasowego naszego redakcyjnego kolegi Jana Bończy Szabłowskiego.

Jury dziennikarskie, w którego skład weszli także Katarzyna Bekielewska oraz Jakub Panek główną nagrodę przyznało Akademii Teatralnej "Sofia Amendolea" z Rzymu za spektakl "Farma" będący fascynującą inscenizacją "Folwarku zwierzęcego" Orwella.

Nagrodę publiczności wręczoną przez Jana Englerta, twórcę festiwalu i dyrektora Teatru Narodowego otrzymał gorąco przyjęty spektakl "Do dna" Ewy Kaim, zagrany przez studentów krakowskiej PWST im. Ludwika Solskiego, a uczestnicząca w nim Weronika Kowalska otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę. Druga taka nagroda powędrowała do Lidii Pronobis grającej w spektaklu "Pelikan. Zabawa z ogniem" Strindberga wyreżyserowany przez Jana Englerta w Akademii Teatralnej w Warszawie.

Nagrody za drugoplanowe role otrzymali Lauren Balon za rolę w spektaklu "Wojna" w reżyserii Malcolma Tulipa z Uniwersytetu Michigan oraz Geraldine Marcia ze spektaklu "Psy" w reżyserii Jorge Sarmiento (PWST w Limie). Przyznano też cztery wyróżnienia. Otrzymały je spektakle "Hohohoho" - (Uniwersytet Erazma w Brukseli), "Do dna" (krakowska PWST), "Wrogowie. Historia pewnej miłości" Studio Sztuk Performatywnych w Tel-Awiwie oraz "Rodziny" Wydziału Dramatu i Teatru Uniwersytetu w Sibiu.

***

Na zdjęciu: spektakl "Rytuał"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji