Artykuły

Wrocław. Trzy nagrody w ogólnopolskim konkursie dla Teatru Lalek

W Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej wyróżniono aktorkę Agatę Kucińską, autorkę tekstu "Piekło-Niebo" Marię Wojtyszko oraz szefa teatru, reżysera Jakuba Kroftę.

Najważniejsza nagroda, Grand Prix konkursu i 70 tys. zł, trafiła do twórców spektaklu "Wszystko o mojej matce" Tomasza Śpiewaka w reżyserii Michała Borczucha, zrealizowanego w krakowskim Teatrze "Łaźnia Nowa". Jedną z ról w tym przedstawieniu gra Halina Rasiakówna, aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Jakub Krofta [na zdjęciu], szef artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek, otrzymał nagrodę specjalną za "konsekwentne promowanie polskiej dramaturgii współczesnej, poszukiwanie nowego języka teatru i dbałość o niezmiennie wysoki poziom rozmowy z widzem". Z kolei Agata Kucińska została wyróżniona za osobowość artystyczną, potwierdzoną rolami w spektaklach "Yemaya - Królowa Mórz" oraz "Piekło-Niebo" we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz reżyserię "Małej myszy i słonia do pary" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Maria Wojtyszko dostała nagrodę za najlepszy tekst ("Piekło-Niebo"), przyznaną przez Komisję Artystyczną pod przewodnictwem Jacka Sieradzkiego.

Indywidualne wyróżnienie otrzymał też Andrzej Konopka za rolę burdeltaty w spektaklu "Herosi transformacji i miecz Chrobrego", jury doceniło go za "unikalną obecność sceniczną i temperament". Kabaret Pożar w Burdelu otrzymał też jedną z głównych nagród za "przywracanie wiary w istnienie wspólnoty nie tylko w teatrze".

Laureatami nagrody im. Jana Świderskiego, fundowanej przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, zostali twórcy spektaklu "Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie" Michała Wani i Edyty Januszewskiej z Teatru Ochoty w Warszawie za "brawurowe przetworzenie problemów młodego pokolenia na język teatralny".

Dwie nagrody reżyserskie otrzymali Agata Duda-Gracz za spektakl "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu oraz Krzysztof Garbaczewski za reżyserię "Roberta Robura" Mirosława Nahacza z TR Warszawa.

***

Nagrody przyznało jury w składzie: Jan Kozikowski - przewodniczący, Jacek Wakar, Weronika Murek, Maryla Zielińska. Swoje wyróżnienia przyznała też Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki - przewodniczący, Marcin Bogucki, Marta Bryś, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Katarzyna Niedurny i Anna Wakulik, która wcześniej wybrała też 13 finałowych spektakli, wśród których znalazły się także "Hymn narodowy" Przemysława Wojcieszka Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i "Po Burzy Szekspira" Agaty Dudy-Gracz Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji