Artykuły

Wyzwolenie

"BOHATER dramatu jest Konradem z "Dzia­dów", ale "takim jakim wydaje się czytelnikom dzisiejszym". Tak mnie ustnie objaśnił poeta" - pisał Józef Kotarbiński dyrektor Teatru Miej­skiego, za kadencji któ­rego odbyła się prapre­miera "Wyzwolenia". Miało to miejsce 28 lu­tego 1903 r., a wyda­rzenie to było wcześniej dobrze "rozreklamowa­ne" - jakbyśmy dziś powiedzieli. Pisała o nim obszernie, zapowiada­jąc premierę, prasa kra­kowska.

"Wyzwolenie" - je­den z największych i najbardziej wieloznacz­nych dramatów Wy­spiańskiego - zaliczono wkrótce po prapremie­rze do kanonu repertua­ru narodowego. Stało się sztuką, którą stara się wystawić każdy liczący się i mający poważne ambicje artystyczne teatr. Po wojnie na kra­kowskich scenach pojawił się w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego w Teatrze im. Słowackiego. Ten właśnie teatr (dawniej Teatr Miejski) jest jednym z bohaterów dramatu, w którym teatr dzieje się w tea­trze, gdzie pojawiają się pracownicy teatralni, reżyser, aktorzy gra­jący aktorów.

"Wyzwolenie" wymaga szczególnie starannego przygotowania, du­żego zespołu, wyraźnie określonej przez autora scenografii, jest przedsięwzięciem trudnym i artystycznie ryzykownym. Podjął się go w Starym Teatrze w Krakowie Konrad Swinarski, który wcześniej stworzył tu pamiętną, świetną inscenizację "Dziadów". Wedle same­go Wyspiańskiego "Wyzwolenie" jest jakby ich nowym odczyta­niem, nic więc dziwnego, że po "Dziadach" Konrad Swinarski wkrótce przystąpił do pracy nad "Wyzwoleniem".

Premiera przedstawienia odbyła się 30 maja 1974 r., stając się jednym z największych wydarzeń artystycznych sezonu i na długie lata sztandarowym spektaklem Starego Teatru. Rolę Konrada po­wierzył Swinarski tak jak w "Dziadach" - Jerzemu Treli, któremu w "Wyzwoleniu" partneruje niemal cały, znakomity zespół Starego Teatru z Anną Polony jako Muzą na czele.

Spektakl zyskał tak wielkie uznanie i stał się tak ważnym faktem artystycznym, iż postanowiono utrwalić go. Zadania tego podjęli się wybitni reżyserzy teatralni, filmowi i telewizyjni Agnieszka Hol­land i Laco Adamik i w roku 1979 dokonali telewizyjnej rejestracji "Wyzwolenia" w Starym Teatrze. To właśnie, telewizyjne przenie­sienie przypomniane zostanie przez Archiwum Teatru Telewizji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji