Artykuły

Poznań. Teatr Polski zaprasza latem

W czasie przerwy wakacyjnej Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na warsztaty, koncerty, spotkania literacko-teatralne i wiele innych atrakcji.

30 VI, 1, 2 VII

PORTRET TRUMIENNY, reż. Michał Kmiecik, Malarnia godz. 19.00

Krzyszowscy to stereotypowa polska prowincjonalna rodzina - religijna, konserwatywna, przywiązana do wartości, pielęgnująca tradycje rodzinne, niespecjalnie akceptująca nienormatywne zachowania.

Atmosfera w domu jest gęsta, a przyjazd Aleksa, młodego kuratora sztuki współczesnej, sprawia, że gęstnieje jeszcze bardziej. Aleks z nieskrywaną niechęcią myśli o swoim bracie, jego żonie, dzieciach. Brzydzą go swoimi poglądami i fizjonomią. To wstręt nieomal fizyczny.

Potworny świat rodziny Krzyszowskich widzimy oczyma Aleksa. To obrazy rodem - dosłownie - z horroru, dlatego też język spektaklu czerpie z kina grozy klasy B. Czuć tu zaduch i przygniatające brzemię rodzinnych rytuałów. To koszmarny świat, w którym żyją koszmarni ludzie - tak przynajmniej wyobraża to sobie główny bohater. Tolerancyjny i otwarty na świat, liberalny i nowoczesny, wobec własnej rodziny nie wykazuje ani odrobiny zrozumienia. Jedynie swoje poglądy uważa za słuszne i gardzi wszystkimi, którzy nie wpisują się w jego wyobrażenia o świecie.

Osią konstrukcyjną spektaklu jest muzyka zespołu Nagrobki - gdańskiej formacji tworzonej przez Macieja Salamona i Adama Witkowskiego. Kolejne utwory - głównie z najnowszej płyty "Granit" - budują atmosferę "Portretu trumiennego".

***

2 VII

Uroczyste zakończenie sezonu

w programie m.in.:

Koncert Kameralny Orkiestry Antraktowej, godz. 16.00

Orkiestra Antraktowa, tym razem w odsłonie kameralnej, zaprezentuje dwa największe arcydzieła muzyki klasycznej. Czując w powietrzu zbliżające się lato i wakacje, chcielibyśmy Państwu zaprezentować muzyczną ilustrację najbardziej wyczekiwanej przez wszystkich pory roku! Śpiew ptaków, podmuchy gorącego wiatru, natrętne muchy i komary a w końcu gwałtowne letnie burze usłyszą Państwo za sprawą wielkiego mistrza epoki baroku. Mowa oczywiście o Antonio Vivaldim i koncercie skrzypcowym zatytułowanym "Lato", wchodzącym w skład jego najsłynniejszej tetralogii "Cztery pory roku". Partię solową wykona koncertmistrzyni Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego, a prywatnie miłośniczka i wspaniała interpretatorka muzyki baroku - Paulina Kmieć. W drugiej części koncertu zabrzmi pierwsza Symfonia C-dur Ludwika van Beethovena, będąca stałym punktem żelaznego repertuaru prawie każdej orkiestry świata a także ważnym punktem w rozwoju wielkiej symfoniki klasycznej.

"Portret trumienny", Malarnia, godz. 19.00

Nocne przechadzki po Polskim, godz. 21.00, godz. 22.30

***

3-16 VII

LATO W TEATRZE

"Między słowami" - warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 9-13 lat, godz. 9.30-15.30

Teatr Polski w Poznaniu

Cena całego cyklu warsztatów: 50 zł

zapisy: sandra.lewandowska@teatr-polski.pl, tel. (61) 852 56 28 (wew. 13)

Głównym tematem warsztatów: aktorskich, choreograficznych, dramaturgicznych, muzycznych, scenograficznych, reżyserskich będzie komunikacja oraz budowanie więzi i relacji międzyludzkich. Gry, zabawy integracyjne, wspólne działanie i praca nad spektaklem pozwolą lepiej poznać teatr, samych siebie oraz innych uczestników.

"Lato w teatrze" jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego najważniejszym elementem jest konkurs grantowy dla teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych - ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu.

***

17-29 VII

VIII Letnie Warsztaty Aktorsko-Filmowe, godz. 10.00-21.00

Jesteś amatorem teatru lub filmu? Kochasz występować i chcesz doskonalić swój talent? A może nie masz ze sceną nic wspólnego, ale po prostu chciałbyś spróbować swoich sił? Z doświadczeniem czy bez - zapraszamy Cię do udziału w wakacyjnym, intensywnym kursie aktorsko-filmowym. Podczas warsztatów obudzisz uśpione w Tobie sceniczne zwierzę. Nauczysz się m.in.: koncentracji i opanowania tremy, świadomości własnego ciała, współpracy ze scenicznym partnerem, prawidłowej impostacji głosu. Odegrasz także swoją rolę na dużym ekranie - tajniki pracy przed kamerą poznasz podczas kręcenia autorskiego filmu. Twoje dwutygodniowe zmagania zakończy pokaz pracy warsztatowej - występ na deskach Teatru Polskiego, a także specjalny pokaz krótkometrażowego filmu fabularnego. Jesteś gotowy na nowe wyzwanie? Wypełniony formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie www.teatr-polski.pl) wyślij na adres zuzanna.glowacka@teatr-polski.pl do 07.07.2017.

Program zajęć obejmuje następujące zagadnienia:

praca nad rolą (w oparciu o metody K. Stanisławskiego i M. Czechowa),

dykcja i emisja głosu,

improwizacja sceniczna

pantomima,

interpretacja prozy i wiersza,

aktorstwo w filmie,

opracowanie scenariusza filmowego,

podstawowe techniki operatorskie.

Letni kurs aktorski jest organizowany w Teatrze Polskim od 2010 roku. Jego VIII edycja zyskała nowy profil obejmujący zajęcia z pracy przed kamerą. Intensywny program warsztatów to łącznie ok. 100 godzin zajęć (w małych około dziesięcioosobowych grupach), w trzech blokach godzinowych: 10.00-13.00, 14.30-17.30, 18.00-21.00. Zajęcia prowadzą aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu: Jakub Papuga, Katarzyna Węglicka, Barbara Prokopowicz, Andrzej Szubski oraz operator filmowy i reżyser - Rafał Jerzak. Absolwenci warsztatów będą mieli możliwość dalszej współpracy z teatrem w charakterze statystów w spektaklach oraz filmach realizowanych do spektakli Teatru Polskiego w Poznaniu.

Koszt kursu: 700 zł

Wiek uczestników: +16

Dodatkowe informacje: Zuzanna Głowacka, tel. (61) 852 56 28, wew. 17, e-mail zuzanna.glowacka@teatr-polski.pl

***

POLSKI _ZZA KURTYNY

Teatr Polski w Poznaniu serdecznie zaprasza grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne na zwiedzanie, działającego nieprzerwanie od 142 lat, najstarszego Teatru w Polsce.

Termin zwiedzania: sierpień 2017

od poniedziałku do piątku, godziny zwiedzania: 10.00-14.00

Płatność w dniu zwiedzania.

Czas trwania: około 70 minut

Koszt zwiedzania:

grupy zorganizowane

do 15 osób - 7 zł/osoba,

grupy powyżej 15 osób 5 zł/osoba - dzieci do lat 7. wstęp wolny

(maksymalna wielkość grupy 25 osób)

Zwiedzanie indywidualne:

7 zł/osoba - dziecko do lat 7 bezpłatnie

Termin i godzinę zwiedzania ustala się z organizatorem minimum tydzień przez planowaną datą.

***

ZWIEDZANIE NOCNE

Dodatkowo w dniach 18-19.08 o godzinie 21.00 proponujemy zwiedzanie nocne w towarzystwie ducha Wilama Horzycy.

Zwiedzanie indywidualne:

10 zł/osoba

Przewidziane atrakcje dla dzieci oraz możliwość robienia zdjęć na terenie całego obiektu.

Płatność następuję w dniu zwiedzania.

Czas trwania: około 90 minut

KONTAKT

Monika Stasik monika.stasik@teatr-polski.pl,

numer telefonu: 785-992-323.

W treści zgłoszenie proszę zawrzeć:

Imię i nazwisko osoby zgłaszającej, termin, godzinę i liczbę osób oraz telefon kontaktowy

Uczestnictwo osób z niepełnosprawnością:

w przypadku planowanego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością prosimy o zaznaczenie tego w treści zgłoszenia. Zwiedzanie zostanie dostosowane do indywidualnych potrzeb grupy.

***

Polski Plac Zabaw PPZ - od połowy czerwca do połowy września

Projekt zrealizowany ze środków finansowych Miasta Poznania

Projekt "Polski Plac Zabaw" to koncepcja zakładająca ukształtowanie nowej, wakacyjnej przestrzeni w ścisłym centrum Poznania, wokół Teatru Polskiego oraz na placu przed nim (zwanym niegdyś Ogrodem Potockiego).

Zapraszamy na spotkania z mieszkańcami poruszające ważne kwestie dotyczące tej części centrum, potańcówki, koncerty, warsztaty dla dzieci i spotkania literacko- teatralne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji