Artykuły

Kraków. Wielki teatr, wspaniali aktorzy

Pomiędzy 5 a 13 lipca będzie można w Krakowie obejrzeć pięć znakomitych spektakli.

Oto one:

SPEKTAKLE PREZENTOWANE PODCZAS KRAKOWSKICH MINIATUR TEATRALNYCH

"NA CZWORAKACH" WEDŁUG TADEUSZA RÓŻEWICZA

Teatr Polonia z Warszawy

5 lipca (środa), godz. 19

Reżyseria: Jerzy Stuhr

Premiera 5 listopada 2015 roku

Spektakl, który przed laty Jerzy Stuhr uczynił tematem swojej pracy magisterskiej. Dziś tytuł reżyseruje i wciela się w głównego bohatera. Skąd powrót do tekstu Tadeusza Różewicza? - Jako młody człowiek nie za dobrze rozumiałem ten tekst. Jak 23-letni student może zrozumieć problemy człowieka, który kończy karierę, dojrzałego artysty? Chęć dotarcia do tej sztuki przez lata gdzieś we mnie rosła. Aż wreszcie pomyślałem sobie - wezmę się za to. Zawsze szukam tekstów, które wyrażałyby mój aktualny stan ducha. Idea sztuki Różewicza zbiega się z moją sytuacją życiową, a zawsze taka zbieżność jest pociągająca twórczo, zwłaszcza jeśli stawia tę realną moją sytuację w świetle autoironii. Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego - mówił Jerzy Stuhr przed premierą w 2015 roku.

W rolach głównych: Anna Kaczmarczyk, Dorota Stalińska, Michał Breitenwald, Wojciech Chorąży, Andrzej Glazer, Wiesław Komasa, Maciej Kosmala, Mateusz Kmiecik, Jerzy Stuhr.

Światło - Adam Czaplicki, scenografia i kostiumy - Elżbieta Terlikowska, muzyka - Jerzy Satanowski, asystent scenografa i kostiumologa - Małgorzata Domańska, producent wykonawczy - Ewa Ratkowska, asystenci reżysera - Ewa Ratkowska i Piotr Kurzawa.

Spektakl bierze udział w II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Czas trwania: 110 minut, 1 przerwa. Bilety: 80, 100, 130 zł.

***

"DEMON TEATRU, CZYLI MNIEJSZA O TO"

Bogusław Schaeffer

Teatr Ateneum z Warszawy

6 lipca (czwartek), godz. 19

Reżyseria: Andrzej Domalik

Prapremiera 11 czerwca 2016 roku

Sztuka wielkiego dramatopisarza z muzyką znakomitego kompozytora. Obie funkcje dotyczą Bogusława Schaeffera, autora "Demona teatru", który przedstawi podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych Teatr Ateneum. - To spektakl komiczny, tragikomiczny, filozoficzny, a nawet absolutnie polityczny, bo dziś polityka wdziera się wszędzie i we wszystko, na co nic nie możemy poradzić - mówi Grzegorz Damięcki, aktor Teatru Ateneum, który wcieli się w rolę Aktora C. I dodaje: - "Demon teatru" to historia o dobrych i złych mecenasach sztuki, a także o tym, jak czułą tkaniną jest sztuka. Tworzymy ją my, artyści, ludzie bardzo wrażliwi, dlatego łatwo, dosłownie i w przenośni, pozamykać nas, skoszarować. Zamiast dbać i chuchać na sztukę, pozbawia się ją duszy i szaleństwa, które powinny być aktorom zagwarantowane. Każdy zamach na sztukę to niezrozumienie tego, po co ona w ogóle jest. Bez sztuki ludzie są zaledwie zjadaczami dóbr doczesnych, nikim więcej. I o tym mówi Schaeffer.

W rolach głównych: Ewa Telega, Grzegorz Damięcki, Mateusz Łapka, Bartłomiej Nowosielski, Krzysztof Tyniec.

Kostiumy - Dorota Roqueplo, muzyka - Mateusz Dębski, choreografia - Liwia Bargieł, reżyseria światła - Prot Jarnuszkiewicz, konsultacja wokalna - Anna Lobedan.

Czas trwania - 120 minut bez przerwy. Bilety - 80, 90, 100 zł.

***

"LEKCJE STEPOWANIA" [na zdjęciu]

Richard Harris

Och-Teatr z Warszawy

10 lipca (poniedziałek), godz. 19

Reżyseria: Krystyna Janda

Premiera 20 grudnia 2016 roku

Druga odsłona "Lekcji stepowania" w reżyserii Krystyny Jandy (reżyserka po raz pierwszy sięgnęła do tytułu w 2005 roku na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi). Bohaterami komediowo-obyczajowej sztuki są uczestnicy kursu stepowania. Każda z postaci uczęszcza na lekcje z innego powodu, przychodzi z własną opowieścią, osobowością i temperamentem. Mavis (Anna Iberszer), instruktorka tańca, zaszła w nieplanowaną ciążę, Sylwia (Elżbieta Romanowska) tęskni za pracującym za granicą mężem, Dorothy (Joanna Moro) opiekuje się schorowanym ojcem, Rose (Izabela Dąbrowska) jest chora na raka, mąż Maxine (Katarzyna Żak) okazał się gejem... Dzięki lekcjom stepowania wszyscy uczestnicy choć przez chwilę zapominają o problemach dnia codziennego i skupiają się na tanecznych krokach.

W rolach głównych: Izabela Dąbrowska, Anna Iberszer, Joanna Moro, Elżbieta Romanowska, Krystyna Tkacz, Maria Winiarska, Zofia Zborowska, Katarzyna Żak, Kamil Maćkowiak, Alicja Przerazińska, Katarzyna Traczyńska (swing) oraz Jan Malawski (głos).

Przekład - Elżbieta Woźniak, scenografia - Maciej Maria Putowski, asystent scenografa - Małgorzata Domańska, kostiumy - Krystyna Janda i Małgorzata Domańska, światło - Katarzyna Łuszczyk, choreografia - Anula Kołakowska, opracowanie muzyczne - Krzysztof Jaszczak, producent wykonawczy i asystent reżysera - Alicja Przerazińska.

Czas trwania - 150 minut, 1 przerwa. Bilety - 90, 110, 130 zł.

***

"EDUKACJA RITY"

Willy Russell

MJM Music PL / Scena Spektrum

12 lipca (środa), godz. 19

Reżyseria: Andrzej Strzelecki

Premiera 3 grudnia 2016 roku

Ona - młoda fryzjerka spędzająca życie u boku męża robotnika, on - doświadczony (życiem) profesor literatury. Ona chce wyrwać się do lepszego świata, jemu już niczego nie trzeba. Ona zostaje studentką uniwersytetu, on coraz chętniej sięga po alkohol. Parę głównych bohaterów chętnie wystawianej przez twórców teatralnych "Edukacji Rity" dzieli wszystko. Czym byłby jednak teatr, gdyby nie zaskakiwał...

W rolach głównych: Piotr Fronczewski i Katarzyna Ucherska.

Przekład - Karol Jakubowicz, scenografia - Tatiana Kwiatkowska, kompozytor i wykonawca muzyki - Szczepan Pospieszalski.

Czas trwania - 200 minut, 1 przerwa. Bilety - 80, 100, 120 zł.

***

"KTO NAS ODWIEDZI"

Igor Sawin

Och-Teatr

13 lipca (czwartek), godz. 19

Reżyseria: Cezary Tomaszewski

Premiera: 16 czerwca 2016

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek. W ubiegłym roku dwoje wielkich aktorów spotkało się na deskach Och-Teatru w farsie "Kto nas odwiedzi" Igora Sawina. 13 lipca spektakl będzie źródłem rozrywki dla widzów VIII Krakowskich Miniatur Teatralnych. - Sztuka "Kto nas odwiedzi" Igora Sawina jest klasyczną farsą. Podjąłem się udziału w tym spektaklu z kilku powodów. Po pierwsze, do Och-Teatru zaprosiła mnie Krystyna Janda. Po drugie, nigdy nie grałem w farsie. Kusząca była też perspektywa wystąpienia u boku wspaniałej partnerki Jadwigi Jankowskiej-Cieślak oraz, co bardzo ważne, osoba reżysera, Cezarego Tomaszewskiego. To niezwykle interesująca postać zajmująca się na przykład problemem kiczu w sztuce, człowiek z ogromnym poczuciem humoru, znany krakowskiej publiczności z wielu spektakli (ostatnio razem z Capellą Cracoviensis Tomaszewski wystawił "Halkę"). Brałem udział w jego reżyseriach i kiedy dowiedziałem się, że to właśnie Cezary Tomaszewski zajmie się farsą "Kto nas odwiedzi", tym bardziej zgodziłem się na udział - opowiada Jan Peszek.

Gdzie zabiorą nas bohaterowie? - Fabuła nawiązuje do kultowego tematu wyświetlanego podczas Bożego Narodzenia w telewizjach niemieckich. Rzecz dzieje się w starym zamku angielskim. Co roku milady razem ze swoim kamerdynerem Janem odprawiają pewien rytuał. To rytuał szalenie zabawny i karkołomny. Publiczność będzie miała powody do radości, bo farsa "Kto nas odwiedzi" jest błyskotliwie wyreżyserowana. Dotychczasowi widzowie bawili się świetnie, czego i państwu życzę - mówi aktor.

W rolach głównych: Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek.

Scenografia i kostiumy - Bracia w składzie Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży, światło - Antoni Grałek, asystent scenografa i kostiumologa - Małgorzata Domańska, producent wykonawczy i asystent reżysera - Jan Malawski.

Spektakl bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Czas trwania - 75 minut bez przerwy. Bilety - 80, 100, 120 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji