Teatr w wakacje. 6 miejsc, w których zobaczysz spektakl latem
W plenerze, z widokiem na morze, nad zalewem albo w namiocie na festiwalu. W wakacje też można wybrać się na spektakl.
1. Teatr Wybrzeże
Trójmiasto, całe wakacje
Teatr Wybrzeże, jak co roku, gra w wakacje na swoich scenach w Gdańsku i Sopocie, ale też zaprasza na Scenę Letnią w Pruszczu Gdańskim - 15 lipca odbędzie się tu premiera komedii "Randka z feministką".
W gmachu głównym teatru w Gdańsku do 29 czerwca trwa festiwal Wybrzeże Sztuki, na którym pokazywane są głośne spektakle ostatnich sezonów z Polski m.in. dwa ważne krakowskie przedstawienia: "Wszystko o mojej matce" w reżyserii Michała Borczucha z Teatru Łaźnia Nowa oraz "Wesele" Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru. Program: www.teatrwybrzeze.pl.
2. Scena Letnia w Orłowie
Gdynia, 1 lipca - 31 sierpnia
Teatr Miejski w Gdyni w wakacje zaprasza na Scenę Letnią na plaży w Orłowie. W repertuarze m.in. nowe przedstawienie "Jesteśmy na wczasach" z piosenkami Wojciecha Młynarskiego według scenariusza i w reżyserii Jarosława Kiliana (premiera - 1 lipca, kolejne pokazy: 2, 6-9, 13-16 lipca). Pod gołym niebem z widokiem na morze zobaczymy też m.in.: "Komedię omyłek" [na zdjęciu] i "Boga mordu".
Program: www.teatrgombrowicza.art.pl
3. Teatr na placu
Warszawa, 8-31 lipca, 1-26 sierpnia
Teatr Polonia i Och-Teatr w Warszawie - sceny prowadzone przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury - grają przez całe wakacje w swoich siedzibach, ale zapraszają też na plenerowe spektakle. Od 8 do 31 lipca na placu Konstytucji oraz od 1 do 26 sierpnia przy Och-Teatrze (ul. Grójecka 65) będziemy mogli zobaczyć m.in. "Lament na Placu Konstytucji", "Związek otwarty", "Flamenco namiętnie", a dla dzieci m.in: "Czerwonego kapturka". Wstęp wolny. Program: www.teatrpolonia.pl
4. Gdański Teatr Szekspirowski
Gdańsk, całe wakacje
W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przez prawie cały lipiec i sierpień aż do 3 września będzie można zobaczyć "Zakochanego Szekspira" - nowy spektakl Pawła Aignera. Reżyser, który dwa lata temu wystawił tu "Wesołe kumoszki z Windsoru" Szekspira, tym razem sięga po sztukę, która powstała na podstawie scenariusza filmowego Maxa Normana i Toma Stopparda. Możemy spodziewać się widowiska (autorką kostiumów jest Zofia de Ines), które będzie grane tak jak "Kumoszki" w układzie tzw. sceny elżbietańskiej (część widzów zajmuje miejsca stojące, inni oglądają przedstawienie z galerii), a przy dobrej pogodzie przy otwartym dachu. Premiera, która powstaje w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże, - 30 czerwca.
Natomiast od 28 lipca do 6 sierpnia w Gdańsku odbędzie się Festiwal Szekspirowski. W programie m.in. "Hamlet" w reżyserii Olivera Frljicia (Zagreb Youth Theatre, Chorwacja). Sprzedaż biletów rozpocznie się pod koniec czerwca. Program głównego nurtu: www.festiwalszekspirowski.pl.
5. Bulwar(t) Sztuki
Kraków, do 13 sierpnia
Teatr Łaźnia Nowa po dobrze przyjętej zeszłorocznej edycji Bulwar(t)u Sztuki znów wychodzi w plener i zaprasza latem (do 13 sierpnia) do swojej "kulturalnej wioski" nad Zalew Nowohucki. W programie ponad 150 imprez od warsztatów kulinarnych po jogę. Nie zabraknie oczywiście teatru. Na Scenie Nocy Letniej zobaczymy m.in. "Quo vadis" w wykonaniu Teatru Montownia oraz "Baśnie z 1001 bloku", w których reżyserka Magdalena Miklasz opowiadają o magicznym świecie nowohuckich blokowisk. Program www.laznianowa.pl
6. Open'er Festival
Gdynia, 28 czerwca - 1 lipca
To już tradycja, że publiczność festiwalu muzycznego ma szansę zobaczyć na Open'erze ważne, głośne spektakle. W tym roku program jest wyjątkowo dobry. Przez wszystkie cztery dni przed koncertami (przedstawienia grane są o godz. 11 w namiotach) długie kolejki ustawią się na "(A)pollonię" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (przedstawienie Nowego Teatru z Warszawy), "Białą siłę, czarną pamięć" według Marcina Kąckiego w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru Dramatycznego w Białymstoku i na "Henriettę Lacks" w reżyserii Anny Smolar. Wstęp tylko z identyfikatorem/festiwalową opaską i potwierdzoną rezerwacją.