Artykuły

Przed polską prapremierą >>Peter Grimesa<<

W sobotę 27 bm. na scenie Opery Bałtyckiej zobaczymy po raz pierwszy w Polsce jedną z najbardziej znanych współczesnych oper, "Peter Grimesa" Edwarda Benjamina Brittena. Spektakl gdański będzie jak gdyby ostatnią generalną próbą przed wyjazdem naszej Opery na gościnne występy w ramach "Jesieni Warszawskiej" - II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej do stolicy. Ponownie "Grimes" wróci na naszą scenę 9 października, po powrocie z Festiwalu.

Wystawienie opery Brittena jest wydarzeniem muzycznym nieprzeciętnej miary w naszym kraju i niewątpliwie podnosi rangę naszej Opery, świadcząc korzystnie o jej ambicjach repertuarowych, a przypuszczamy - wykaże to jednak dopiero premiera - również możliwościach. "Peter Grimesa" na operowej scenie gdańskiej zawdzięczamy przede wszystkim dr Z. Latoszewskiemu, który przygotował i prowadzić będzie orkiestrę, Wiktorowi Brégy, który reżyserował spektakl oraz Romanowi Bubiecowi, który jest jego scenografem.

Ponieważ tytuł tej opery po raz pierwszy pojawił się na afiszach w Polsce, warto parę słów powiedzieć o niej i jej twórcy. Najpierw kompozytor: Edward Benjamin Britten (ur. w 1913 r.) - najwybitniejszy dziś ze współczesnych angielskich kompozytorów średniego pokolenia. Komponować zaczął bardzo wcześnie, już jako 12-letni chłopiec pracował nad swym pierwszym poważniejszym utworem "Simple Symphony", a mając lat 19 ukończył "Simfoniettę" na orkiestrę. Pierwszy jego sukces przypada jednak 5 lat później na rok 1937 - zawdzięcza go "Variations on a Theme by Fr. Bridge" op. 10 na orkiestrę smyczkową. Odtąd jego wszechstronna twórczość - dzieła kameralne, chóralne, orkiestrowe, koncerty skrzypcowe i fortepianowe, utwory na instrumenty solowe, na organy, cykle pieśni - poprzedzają moment odnalezienia właściwego kierunku twórczego, powstanie pierwszego dzieła scenicznego "Paul Bunyan" będącego jednak jeszcze operą. Komponuje ją w USA, gdzie przebywa od 1939 do 1942 roku. Tam też rozpoczyna już pracę nad "Peter Grimesem".

Temat "Peter Grimesa", zwanego popularnie operą rybacką, Britten zaczerpnął z poematu Georga Crabbe (1754 - 1832) "The Borough", w oparcia o który Montagu Slater napisał libretto. Ma ono posmak nieco kryminalny. Akcja opery rozgrywa się w połowie XIX wieku w małym miasteczku rybackim na wschodnim wybrzeżu Anglii. Główny bohater dramatu rybak Peter Grimes, człowiek o gwałtownym charakterze, żyje samotnie nielubiany przez mieszkańców miasteczka. Kiedy też w czasie sztormu tonie chłopiec - sierota, pomagający mu w połowach, miasteczko oskarża go o morderstwo. Od momentu przesłuchania w sądzie rozpoczyna się właśnie akcja opery, która kończy się ostatecznie tragicznym samobójstwem bohatera wypływającego w morze.

Po raz pierwszy ta trzyaktowa opera z dwoma interludiami wykonana została 7 czerwca 1945 r. na scenie Covent Garden przez The Sadler's Wells Opera w Londynie pod dyr. Reginalda Goodall i odtąd weszła do repertuaru wszystkich większych operowych scen świata, na których do dziś jest grana. Jeszcze raz warto więc podkreślić zasługę Opery Bałtyckiej, jaką jest pokazanie "Peter Grimesa" nareszcie również i w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji