Artykuły

Warszawa. Jérôme Bel na festiwalu Ciało/Umysł

Jérôme Bel udowadnia, że tańczyć może, a co więcej - potrafi - każdy. Światowej sławy choreograf przyjeżdża w lipcu do Warszawy, by wspólnie z mieszkańcami miasta zrealizować specjalne wcielenie "Gali". Rusza sprzedaż biletów na premierowe spektakle.

- Pragniemy coraz mocniej i wyraźniej wpisywać fascynującą sztukę tańca współczesnego w kulturalne życie Warszawy. Kreujemy przy tym wydarzenia znaczące w skali europejskiej - mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektorka festiwalu Ciało/Umysł. Stąd też pomysł zaproszenia do Warszawy Jérôme'a Bela, który wraz z profesjonalistami i amatorami stworzy unikatowy taneczny spektakl. Polska premiera "Gali" planowana jest 11 i 12 lipca na scenie Nowego Teatru w ramach inauguracji festiwalu Ciało/Umysł.

Taniec dla każdego

Francuski tancerz i choreograf, zafascynowany Piną Bausch i Anną Teresą De Keersmaeker, bywa nazywany współczesnym filozofem tańca. Jérôme Bel nie uznaje podziału na sztukę wysoką i niską, jednocześnie bawiąc się oczekiwaniami publiczności wobec spektaklu. Jest uważany za jednego z czołowych przedstawicieli ruchu "non-dance".

- Prowokuje, robiąc to w sposób pełen dystansu i humoru. Łamie nasze przyzwyczajenia dotyczące podziału na wykonawców i odbiorców sztuki. "Gala" to spektakl, w którym bierze się udział, a nie tylko go ogląda. To odświeżające i oczyszczające doświadczenie - podkreśla Edyta Kozak.

Spektakl "Gala" został po raz pierwszy zrealizowany w 2015 roku z mieszkańcami paryskich przedmieść. Od tamtej pory Bel podróżuje po świecie i zaprasza do współpracy ludzi różnych kultur i narodowości. "Gala" powstała już m.in. w Niemczech, Portugalii, Singapurze, Brazylii i Kanadzie. Tym razem to wśród warszawiaków Jérôme Bel odnalazł 20 wykonawców o zróżnicowanym pochodzeniu i wieku.

Francuz prezentuje nowatorskie i naturalne podejście do tańca. Łączy na scenie profesjonalistów i amatorów, udowadniając, że teatr to wspólnota zarówno tych, którzy stoją na scenie, jak i pod sceną. W swoich realizacjach, przede wszystkim

w dotychczasowych edycjach "Gali", Bel tchnął życie w powiedzenie "tańczyć każdy może" i udowodnił, że każdy to potrafi.

Pogoń za doskonałością

Wiodącym motywem tegorocznej 16. edycji festiwalu jest czas. - Dla współczesnych twórców ekspresja ciała w ruchu okazuje się najbardziej plastycznym zwierciadłem czasu i jego różnych aspektów - mówi Edyta Kozak.

W "Gali" Jérôme Bel bada pamięć ciała oraz społeczny wymiar czasu w tańcu pop. Porusza także problem utopijnej pogoni za czasem i nieosiągalną doskonałością,

a poprzez uczestników w różnym wieku i ich cielesność sięga do pamięci biologicznej.

- Odkrywa zapisane w ciele, lecz nieuświadomione formy ruchu, taneczne klisze i wyobrażenia - dodaje dyrektor festiwalu.

Jérôme Bel wystąpi na festiwalu Ciało/Umysł już po raz piąty. W 2001 roku pokazał na nim swój pierwszy spektakl zatytułowany własnym imieniem i nazwiskiem "Jérôme Bel". Od tego czasu co kilka lat wraca do Polski na festiwal, by prezentować własne perfromanse lub realizować je z polskimi tancerzami. W 2005 roku zaprezentował "Shirtology", w którym rozmawiał z widzami za pomocą T-shirtów oraz wygłosił swój słynny wykład na temat założeń kontrowersyjnego spektaklu "The Last Performance". W 2012 roku zrealizował "The Show Must Go On", a w 2013 - "Disabled Theatre".

Bilety na spektakl "Gala" w cenie 30-50 zł są już dostępne w sprzedaży w siedzibie Nowego Teatru (Warszawa, ul. Madalińskiego 10/16), w sieci eBilet oraz w punktach sprzedaży firmy (m.in. sieci salonów Empik).

Ciało/Umysł, jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce, w tym roku prezentuje się w nowej, rozbudowanej formule. Pierwsze wydarzenia już za nami, lipiec przyniesie premierę "Gali" Jérôme'a Bela, natomiast większość spektakli i performance'ów, konferencja poświęcona sztuce tańca oraz projekcje filmów, planowane są od 29 września do 10 października.

Więcej na www.cialoumysl.pl

***

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: Nowy Teatr w Warszawie, STUDIO teatrgaleria

Partnerzy: network apap - advancing performing arts project, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, SÍN Arts and Culture Centre w Budapeszcie

Partner festiwalu i konferencji ,,Today Tomorrow": Goethe-Institut

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Unii Europejskiej "Kreatywna Europa".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji