Artykuły

Kraków. Artyści Opery Krakowskiej nominowani do Nagrody im. Jana Kiepury

Prestiżowe święto muzyki - Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury przyznawane są artystom polskich scen muzycznych od 2007 roku przez Mazowiecki Teatr Muzyczny. Kandydatury twórców i artystów zgłaszają dyrektorzy publicznych teatrów muzycznych.

W tym roku gremium - złożone z wybitnych znawców muzyki klasycznej, operowej, musicalowej i sztuk teatralnych w składzie: Jacek Boniecki, prof. Ryszard Karczykowski, prof. Izabela Kłosińska, Tatiana Kwiatkowska, Andrzej Pągowski, Zofia Rudnicka, Jan Szurmiej oraz Iwona Wujastyk - wybierze laureatów w osiemnastu kategoriach. Wśród osób nominowanych do nagrody znalazło się czterech artystów, zgłoszonych przez Operę Krakowską:

- w kategorii Najlepsza śpiewaczka operowa - Wioletta Chodowicz

- w kategorii Najlepszy dyrygent - Tomasz Tokarczyk

- w kategorii Najlepsza choreografia - Jacek Tyski

- w kategorii Najlepsze kostiumy - Maria Balcerek

Nominowany został także Andrzej Lampert, solista Opery Krakowskiej, którego kandydaturę zgłosiła Opera Śląska w Bytomiu.

Ogłoszenie tegorocznych laureatów i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas uroczystej XI Gali, 24 czerwca o godz. 17.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W poprzednich edycjach Konkursu Teatralną Nagrodę Muzyczną otrzymali soliści Opery Krakowskiej, m.in. Iwona Socha (2013) i Katarzyna Oleś-Blacha (2012) jako najlepsze śpiewaczki,

a także soliści współpracujący z krakowską Operą - w kategorii najlepszy śpiewak Mariusz Godlewski (2014) i Mariusz Kwiecień (2013). Nagrodę za całokształt pracy artystycznej otrzymała prof. Jadwiga Romańska-Gabryś(2012), która przez 35 lat była primadonną Opery Krakowskiej, gdzie wykreowała i zaśpiewała pierwszoplanowe partie w 37 premierach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji