Artykuły

Szczecin. Premiera w Kanie

"Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" w reżyserii Krzysztofa Popiołka to spektakl na podstawie głośnej książki "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości".

Napisalają białoruska reporterka Świetlana Aleksijewicz. To rzecz utkana z wypowiedzi osób dotkniętych przez katastrofę Czarnobyla. Opowiada dramaty tych, którzy znajdowali się w pobliżu wybuchu 26 kwietnia 1986 r., biorących udział w akcji ratowniczej, wysiedlonych po katastrofie.

Punktem wyjścia w spektaklu Krzysztofa Popiolkajest spojrzenie wstecz człowieka przygniecionego ciężarem katastrofy, nosiciela traumy, człowieka z pamięcią negatywną.

Popiolek traktuje teatr jak laboratorium, w którym zdetonować można dramat za pomocą cudzych słów - żeby wyprzedzić skrajną sytuację egzystencjalną, aby nie musiała się wydarzyć w rzeczywistości. - Moją strategią jest zapytać, gdzie padające w tym tekście zdania w nas rezonują, co możemy się z nich dowiedzieć o sobie - tłumaczy. - Bo być może jeszcze czemuś ten dramat ludzki ma posłużyć. Może ja będę mógł dzięki niemu rozbroić coś w swoim życiu?

Próbuje więc sprawdzić, czy promieniowanie metaforycznie jeszcze się gdzieś unosi w naszym powietrzu. Chce poznać nasze lęki. - W związku z tym dopisałem do adaptacji post scriptum z głosów mieszkańców tutejszego regionu. Aktorzy dostali zadanie, żeby zapytać bliskich, znajomych, obcych: co jest dzisiaj ich niepokojem? Co zrobią, jeśli jutro wybuchnie wojna? Czego się obawiają najbardziej? - dodaje reżyser.

Scenograf Anna Woloszczuk postanowiła w scenografii i wideo-art wziąć w obronę świat przyrody. Pokazać piękno wszechświata, podkreślić, że czarnobylski wybuch został sprowokowany przez brawurę, niezdrowe ambicje, głupotę.

Piotr Popiołck, kostiumograf, chce z kolei wyciągnąć na pierwszy plan drogę bohaterów. Ślady trudnej przeszłości są zapisane w ubraniach, do których przywykli i które sąjedynymi być może pamiątkami po przeszłości. - Pamiątkami, które przylepiły się do nich i stały się drugą skórą - opowiada reżyser.

W spektaklu występują: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Dariusz Mikuła, Piotr Starzyński.

-> Premiera w sobotę o godz. 19. Kolejne przedstawienie w niedzielę o 17, a następne 9-11 czerwca. Bilety kosztują 25 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji