Artykuły

Toruń. Znamy wszystkich chętnych do fotela dyrektora Horzycy

Dziesięć ofert wpłynęło na ogłoszony przez Urząd Marszałkowski konkurs na dyrektora Teatru Horzycy w Toruniu. Werdykt komisji poznamy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Urzędnicy w kwietniu 2017 rozpisali nowy konkurs na dyrektora Teatru Horzycy. W ten sposób zakończyli impas w tej sprawie, który trwał niemal dwa lata. Problemy zaczęły się już pod koniec sierpnia 2015 r., kiedy ze stanowiskiem dyrektora toruńskiej sceny pożegnała się Jadwiga Oleradzka. Na początku tego samego roku samorząd województwa, któremu podlega teatr, zdecydował, że jej następcę wyłoni w otwartym konkursie. Wygrał Romuald Pokojski. Jednak zarząd województwa unieważnił postępowanie. Przeciwko tej decyzji protestowała znaczna część środowiska teatralnego w kraju, pod petycją w tej sprawie podpisało się blisko 4 tys. osób.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że samorząd nie ma prawa unieważnić konkursu. Sprawa trafiła zatem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W styczniu 2017 r. zarząd województwa zadecydował o rozpoczęciu negocjacji z Pokojskim w sprawie uzgodnienia umowy o zarządzanie teatrem. Samorząd liczył, że w ten sposób zakończy kryzys. Rozmowy nie przyniosły rezultatu.

W czwartek urzędnicy otworzyli koperty z ofertami nadesłanymi na konkurs. Wśród kandydatów na dyrektora Horzycy jest m.in. Andrzej Churski, który pełni obecnie tę funkcję w toruńskim teatrze. O stanowisko ubiegają się również: reżyserzy Ula Kijak, Bartłomiej Wyszomirski, Bogdan Czajkowski, Ryszard Adamski, Bogdan Michalik i Andrzej Pawłowski, prorektor Akademii Teatralnej w Warszawie Waldemar Raźniak, były dyrektor Teatru Nowego w Słupsku Zbigniew Kułagowski, a także animatorka kultury Mirella Kwiatkowska.

- Prace komisji trwają. Rekomendację komisji konkursowej poznamy w przyszłym tygodniu - mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji