Artykuły

Berlin. Polski Express II

Od czwartku 6 kwietnia do niedzieli 9 kwietnia w Berlinie trwa Polski Express II. To druga już prezentacja najnowszego polskiego teatru zorganizowana z inicjatywy Hebbel Theater, jednej z najważniejszych scen Niemiec, kierowanej przez legendarnego Matthiasa Lilienthala.

W ramach festiwalu berlińczycy obejrzą: "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" w reż. Jana Klaty ze Starego Teatru w Krakowie (6, 7 kwietnia), "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię" w reż. Przemysława Wojcieszka z TR Warszawa (8, 9 kwietnia) oraz "Wałęsa, historia wesoła a ogromnie przez to smutna" w reż. Michała Zadary z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (7, 8 kwietnia).

Spektaklom towarzyszyć będą czytania nowych polskich sztuk: "Kopalni" Michała Walczaka, "Karaoke" Marka Kochana i "Ciemno wszędzie" Pawła Sali. Odbędzie się też promocja książki "Das polnische Theater 1990-2005" pod redakcją Tomasza Platy, wydanej po niemiecku przez Instytut im. Adama Mickiewicza i Theater der Zeit.

Na zakończenie festiwalu Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zorganizował seminarium "Nowi niezadowoleni o polskim teatrze po roku 2000". Wezmą w nim udział: Anna R. Burzyńska (Czego polski teatr nauczył się od teatru niemieckiego?), Michał Zadara (Doświadczenia pracy reżyserskiej nad nową polską dramaturgią), Paweł Mościcki (Polityka i teatr w Polsce), Peter S. Rieth (O zagrożeniach wolności teatru w Polsce), Piotr Gruszczyński (Nowi niezadowoleni), Carena Schlewitt (Czego niemiecki teatr może się nauczyć od teatru polskiego) oraz Thomas Irmer (Uwagi o wystawieniach niemieckich sztuk w Polsce).

Na zdjęciu: scena ze spektaklu "Wałęsa, historia wesoła a ogromnie przez to smutna" w reż. Michała Zadary z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji