Artykuły

Gdańsk. Dzień Dziecka nie tylko w Miniaturze

Gry terenowe, puszczanie latawców, warsztaty teatralne - wszystko to czeka na najmłodszych w Trójmieście. Dzień dziecka zapowiada się kolorowo!

Tegoroczny Dzień Dziecka wypada kalendarzowo w czwartek. Dlatego właśnie część propozycji zaplanowano na weekend, który po nim nastąpi. A pomysłów jest sporo, oto nasza subiektywna lista najciekawszych z nich.

Dzieci do teatru

Ciekawą propozycję dla wszystkich dzieci przygotował w tym roku Teatr Miniatura. Instytucja wyspecjalizowana w dziecięcym repertuarze doskonale wie, czego oczekują najmłodsi. Dlatego właśnie na ten wyjątkowy dzień zaplanowała pokaz przedpremierowy swojej najnowszej sztuki dla widzów od lat siedmiu. "Turban mistrza Mansura" to teatralna podróż na Bliski Wschód z całą jego kulturą i wartościami tam obowiązującymi. Dzieci będą miały okazję poznać bliżej przebogatą tradycję kultury arabskiej zaczerpniętej z sufizmu, wschodniej szkoły rozwoju duchowego. Przedstawienie jest adaptacją książki "Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców" Marka Kochana. Spektakl jest jednym z elementów programu Festiwalu Literatury dla Dzieci, który w Gdańsku odbędzie się między 30 maja, a 3 czerwca.

To jednak nie jedyna atrakcja przygotowana przez gdańską Miniaturę. - Od 16.00 do 18.00 odbywać się będzie program działań dla rodziców i opiekunów z dziećmi - na Scenie Kameralnej będą mogli zobaczyć, jak tworzy się teatr cieni, na foyer rozwiązać zagadkę teatralnych lalek i zrobić sobie zdjęcie przy fotościance, zaprojektowanej z okazji 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku - opowiada Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura.

Teatr Miniatura, Gdańsk, al. Grunwaldzka 16, czwartek, 1 czerwca, godz. 16, na warsztaty wstęp wolny, bilety na spektakl: 15zł

Galeryjna przygoda

Nietuzinkową propozycję dla młodych trójmieszczan przygotowała także Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Tam 1 czerwca odbywać się będą spotkania i warsztaty skierowane do dzieci. Już w czwartek, najpierw o godzinie 9, później o 14, rozpocznie się gra terenowa pt. "Fotografia Dzikiej Przyrody" skierowana do dzieci między 8, a 15 rokiem życia. Będzie to klasyczna gra w podchody z niezwykłymi dodatkami. Do drzew w wybranych punktach w mieście zostaną przyczepione ksera zdjęć z wystawy wraz z kopertą, w której uczestnicy znajdą zadania oraz pytania dotyczące sztuki, w szczególności fotografii. Dzieci zostaną podzielone na dwie, konkurujące ze sobą grupy, zwycięży ta, która jako pierwsza dotrze na metę w PGS. Na koniec uczestnicy obejrzą wystawę będącą inspiracją dla rozgrywki. Zapisy na wydarzenie odbywają się pod adresem: edukacja@pgs.pl.

W czwartek odbędzie się tutaj także warsztat z budowania i puszczania latawców, w którym udział wezmą dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Spotkanie potrwa dwie godziny, podczas których uczestnicy zbudują swoje obiekty latające i, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, przetestują je na pobliskiej plaży. Na wydarzenie można się zapisywać pod adresem: koordynacja@pgs.pl.

Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, Plac Zdrojowy 2, czwartek, 1 czerwca, godz. 9, 12, 14, wstęp wolny, obowiązują zapisy

Dzieci do książek

1 czerwca, w Gdańsku, trwać będzie również Festiwal Literatury dla Dzieci, w ramach którego, na terenie całego miasta, zaplanowano ciekawe i rozwijające wydarzenia dla najmłodszych. Choć na wiele z warsztatów i spotkań zabrakło już miejsc (zainteresowanie jest ogromne) to niektóre wciąż pozostają otwarte dla chętnych.

W czwartek, o godzinie 10, w Instytucie Kultury Miejskiej, rozpoczną się warsztaty matematyczne z Mateuszem Baciakiem z wydawnictwa Matplaneta. - Pippi Langstrumpf po wizycie w szkole stwierdziła, że tabliczka mnożenia-smażenia jest bezużyteczna i mało zabawna. Gdyby trafiła na warsztaty Matplanety zapewne zmieniłaby zdanie. No właśnie: czy tabliczka mnożenia- smażenia przyda się w przygotowaniach przyjęcia naleśnikowego? Albo do przechytrzenia skąpego oszusta? I jak szybko poznać, czy tych garnczków miodu było trzynaście czy czternaście? Czy dzieci pomogą naszym ulubionym bohaterom? Na spotkanie z matematyką nie tylko w książkach i nie tylko matematycznych zaprasza Matplaneta - zastanawiają się i zachęcają twórcy wydarzenia. Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci powyżej siódmego roku życia.

Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40, czwartek, 1 czerwca, godz. 10, wstęp wolny, obowiązują zapisy

Ostatnie miejsca można znaleźć także na "Czytanki przed zachodem słońca", które odbędą się w sali BHP Stoczni Gdańskiej. Opowieści zinterpretuje sama Henryka Krzywonos, legenda Solidarności. Spotkanie jest świetną okazją by pokazać najmłodszym niezwykłe miejscem jakim jest Stocznia i zapoznać z niezwykłą osobą jaką jest Henryka Krzywonos. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, czwartek, 1 czerwca, godz. 19, wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy

Królestwo eksperymentów

Z ciekawą ofertą dla dzieci wychodzi również gdyńskie Centrum Nauki Experyment, gdzie 1 czerwca będzie nie tylko świętowaniem Dnia Dziecka, ale także rozpoczęciem hucznego świętowania dziesiątych urodzin Centrum. - W tym dniu, oprócz ponad dwustu interaktywnych stanowisk pięciu wystaw Experymentu, na gości czekać będą wystrzałowe doświadczenia przed budynkiem - zapowiada Natalia Grzywacz-Leszkowska z Centrum Nauki. Począwszy od 1 czerwca, aż do 4 dnia miesiąca, kiedy to skończy się świętowanie urodzin, bilety na wystawę będę dostępne w specjalnej cenie 12 zł, tak dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Centrum Nauki Experyment, Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, czwartek, 1 czerwca, godz. 9, bilety: 12zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji