Artykuły

Sopot. Dziś czytanie dramatu o uchodźcach

Za wszystkie swoje problemy winią muzułmanów, których w zasadzie nawet nigdy nie widzieli. Tacy są bohaterowie dramatu Artura Pałygi, który będzie można usłyszeć w sopockim Dworku Sierakowskich.

Cykl Teatr przy stole / Stół przy Wybrzeżu ani na moment nie traci tempa, ani tym bardziej pazura. W ramach jego ósmej edycji w poniedziałek, 29 maja, w Dworku Sierakowskich będzie można posłuchać dramatu Artura Pałygi [na zdjęciu] "Muzułmany".

Trudno o bardziej aktualny tekst we współczesnej Polsce, zwłaszcza kilka dni po tym, jak okazało się, że nie tylko partia rządząca, ale i najważniejsze ugrupowanie opozycji postanowiły odwrócić się plecami do cierpiących i potrzebujących i szczelnie zamknąć polskie granice przed imigrantami. Kiedy wiadomo, że kwestia uchodźców ponownie stanie się jednym z głównych tematów czterech nadchodzących kampanii wyborczych. Kiedy wiadomo, że nastroje antyuchodźcze są w absurdalny sposób odwrotnie proporcjonalne do rzeczywistej obecności imigrantów w Polsce.

Właśnie ten temat postanowił poruszyć Pałyga w swoim dramacie: zbadać i opisać stosunek zwykłych Polaków do imigrantów i do muzułmanów. Akcja jego tekstu dzieje się w zwykłym centrum handlowym w którymś z polskich miast. Pracuje tam czworo głównych bohaterów. Należą do różnych pokoleń, mają zupełnie różne problemy: konflikty rodzinne, niskie zarobki, kłopoty ze zdrowiem i inne sprawy, które nie pozwalają im żyć spokojnie i szczęśliwie. Dzieli ich wiele, prawie wszystko, ale łączy jedno: ślepa nienawiść do tytułowych muzułmanów. Mechanizm jest według Pałygi bardzo prosty: sfrustrowani Polacy szukają winnych swoich problemów, kozłów ofiarnych, na które mogliby zrzucić wszystko, co im się nie podoba w świecie. Pałyga twierdzi, że w oczach samych imigrantów ta ślepa nienawiść nie różni się niczym od tego, co ich spotyka w ich ojczystych krajach ze strony religijnych radykałów. W tej części swojego dramatu autor odwołuje się do tekstów Oriany Fallaci, poświęconych problemowi relacji między światem muzułmańskim i Zachodem.

Reżyserem kolejnego czytania w ramach cyklu Teatr przy stole / Stół przy Wybrzeżu będzie jego pomysłodawca i organizator Michał Kurkowski, nowy dramaturg Teatru Wybrzeże. Tekst czytać będą: Katarzyna Dałek, Ewa Jendrzejewska, Krzysztof Gordon i Piotr Witkowski. A za krytyczno-naukową oprawę tego przedsięwzięcia odpowiedzialni będą jak zawsze studenci teatrologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Artur Pałyga to jeden z najbardziej cenionych i utytułowanych polskich dramaturgów współczesnych. Początkowo nic nie wskazywało, że zajmie się pisaniem dla teatru: najpierw był robotnikiem na budowie i nauczycielem gry na gitarze. Potem został dziennikarzem, aż wreszcie postanowił spróbować sił jako dramaturg. Zaczął od musicalu "Guma balonowa", wystawianego w klubie osiedlowym. Stamtąd bardzo szybko trafił do pierwszej ligi polskich dramatopisarzy: kolekcjonował sukcesy w konkursie na Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, przedstawienia na podstawie jego tekstów zachwycały jurorów festiwalu R@port, gdyńskiego przeglądu współczesnej polskiej dramaturgii.

Cykl Teatr przy stole / Stół przy Wybrzeżu to nowe, odbywające się od kilku miesięcy przedsięwzięcie, będące uzupełnieniem programu czytań tekstów dramatycznych odbywających się od lat w sopockim Dworku Sierakowskich, przygotowywanych przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Nowe przedsięwzięcie to wynik współpracy jego organizatorów z Teatrem Wybrzeże i Uniwersytetem Gdańskim.

Dramatu Artura Pałygi "Muzułmany" będzie można wysłuchać w cyklu Teatr przy stole / Stół przy Wybrzeżu w Dworku Sierakowskich (Sopot, ul. Czyżewskiego 12) w poniedziałek, 29 czerwca, o godz. 18.30. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji