Artykuły

Warszawa. Młodzieżowe Spotkania Teatralne w STUDIO

Już po raz czwarty odbędą się Młodzieżowe Spotkania Teatralne, podczas których na Dużej Scenie STUDIO teatrgalerii zaprezentują się najlepsze warszawskie młodzieżowe zespoły teatralne.

Zdobywcy prestiżowych nagród na najważniejszych stołecznych i ogólnopolskich festiwalach oraz przeglądach ruchu amatorskiego:

Młodzieżowe Studio teatralne DK Zacisze;

Grupa teatralna Assunta, Zespół szkół numer 120 w Warszawie;

Zespół Teatr Stopa z CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia;

Grupa teatralna "Ad Fontes", XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Gimnazjum Dwujęzyczne nr 34 im. Narcyzy Żmichowskiej;

Teatr Park/ Młodzieżowy Dom Kultury "Bielany"

Widzowie tegorocznej edycji Młodzieżowych Spotkań Teatralnych, organizowanych w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, będą mieli okazję obejrzeć pięć spektakli, zrealizowanych w różnorodnych konwencjach i stylistykach; odwołujących się zarówno do klasyki dramatu, jak i do tekstów autorów współczesnych lub własnych.

Po każdym spektaklu zapraszamy na rozmowę z twórcami oraz zaproszonymi na przegląd ekspertami: teatrologiem Lechem Śliwonikiem oraz aktorką Karoliną Gruszką. Spotkania poprowadzi Krzysztof Wilkowski.

Karolina Gruszka - polska aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2003-2008 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie zagrała m.in. w spektaklach: Andrzeja Seweryna ("Ryszard II"), Jana Englerta ("Władza", "Iwanow") czy Iwana Wyrypajewa ("Taniec Delhi"). Jedną z ostatnich produkcji, w których można zobaczyć aktorkę jest film "Maria Skłodowska-Curie" w reż. Marie Noëlle, gdzie Gruszka wciela się w postać wielkiej noblistki.

Lech Śliwonik - teatrolog, badacz polskiego teatru alternatywnego i teatralnego ruchu studenckiego. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie; w latach 1996-2002 był dziekanem Wydziału Wiedzy o Teatrze, a w latach 2002-2008 pełnił funkcję rektora tejże uczelni. Redaktor naczelny pisma "Scena".

***

HARMONOGRAM

12.00 - 13.00 "War is over" / Młodzieżowe Studio teatralne DK Zacisze

13.00 - 13.30 Dyskusja po spektaklu

13.30 - 14.00 "Brzydkie królewiątko" / Grupa teatralna Assunta, Zespół szkół numer 120 w Warszawie

14.00 - 14.30 Dyskusja po spektaklu

14.30 - 15.30 "Porozmawiajmy jak zwierzęta" / Zespół Teatr Stopa z CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia

15.30 - 16.00 Dyskusja po spektaklu

16.00 - 17.00 "Maria Callas. Masterclass" / Grupa teatralna "Ad Fontes", Zespół Szkół nr 67 im. Narcyzy Żmichowskiej

17.00 - 17.30 Dyskusja po spektaklu

17.30 - 18.20 "Torpeda" / TEATR PARK / Młodzieżowy Dom Kultury "Bielany"

18.20 - 18.40 Dyskusja po spektaklu

Młodzieżowe Studio teatralne DK Zacisze

"War is over"

Scenariusz: Zespół i Magdalena Mróz na podstawie tekstów wybranych i własnych

Reżyseria: Magdalena Mróz

Obsada: Mikołaj Andrzejczyk, Anna Bielik, Tadeusz Bielik, Łucja Grudzień, Aleksandra Janicka, Andrzej Łozicki, Dominika Orlik, Kacper Orzechowski, Emilia Rogowska, Dominika Sierhiej, Ewa Wasikowska, Maja Wasikowska, Klara Wojnicka

"War is over" traktuje o wojnie w mikro i makroskali. Wojnie między dwojgiem ludzi, między narodami, wojnie wewnętrznej w sensie zmagania się człowieka z samym sobą. Przede wszystkim jednak jest manifestem młodych ludzi, którzy wchodząc w dorosły świat, wymagają od niego odpowiedzi na pytanie - dlaczego, na przestrzeni dziejów, pozostaje on niezmiennie w stanie wojny?

Skąd się bierze ciągła potrzeba konfliktu? Czy rzeczywiście jest on konieczny dla istnienia ludzkości? Czy odwieczne marzenie o pokoju na świecie musi na zawsze pozostać w sferze ułudy?

Czas trwania spektaklu: 50 minut

***

Grupa teatralna Assunta, Zespół szkół numer 120 w Warszawie

"Brzydkie królewiątko"

Scenariusz i reżyseria: Monika Rokicka

Obsada: Chymuk Monika [Kunegunda], Czajka Mateusz [Smok], Dadej Karolina [Złota Rybka], Gajek Jan [Król], Januszko Cyprian [Błazen], Wojdanowicz Natalia [Rycerz Bolko]

Jewszel Julia [Ochmistrz], Karczewska Emilia [Wróżka1], Kobel Julia [Wróżka 2]

Wytrykowska Natalia [Wróżka 3]

Techniczny: Maciej Aleksandrowicz

Rekwizyty i kostiumy: Anna Gajek

Inspicjent: Natalia Wojdanowicz

Projekty graficzne: Damian Chmielewski

Dobór muzyki: Monika Rokicka & Zespół

Wszystko zaczyna się zwyczajnie, jak to w bajkach. Pewien wieśniak chwyta złotą rybkę, a ta pragnąc odzyskać wolność, spełnia jego trzy życzenia - daje mu królestwo, błazna i piękną żonę w pakiecie z córką, którą koniecznie trzeba wydać za mąż. I tu zaczynają się prawdziwe kłopoty. Do akcji wkraczają wróżki - hochsztaplerki, pechowy rycerz, straszliwy smok i królewski doradca. Co wyniknie z całego zamieszania? Czy królewna znajdzie męża, czy też spełni się straszliwa klątwa złotej rybki? Zabawny spektakl inspirowany skeczami kabaretu Potem do końca trzyma w napięciu, a jego puenta zaskakuje pomysłowością.

Grupa Teatralna Assunta działa przy Gimnazjum nr 104 od października 2000 r. pod opieką p. Moniki Rokickiej, instruktorki teatralnej i polonistki. Od tego czasu wpisuje się w artystyczny krajobraz amatorskich zespołów teatralnych w Warszawie. Zespół ma na swoim koncie ponad 30 spektakli (m.in. "Rapsodia warszawska", "Jestem", "Powroty", "Kurtyna"), z których połowa była uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami na festiwalach i konkursach. Assunta tworzy przede wszystkim spektakle autorskie, od początku do końca wymyślone i zrealizowane przez uczestników warsztatów. Zespół aktywnie działa także w środowisku lokalnym, organizując pokazy otwarte, warsztaty, spotkania i inne formy przybliżające teatr mieszkańcom Wawra. Współpracuje z instruktorami teatralnymi i ośrodkami kultury oraz włącza się w działalność charytatywną.

Czas trwania spektaklu: 30 minut

***

TEATR STOPA CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia "Porozmawiajmy jak zwierzęta"

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Ciuchcińska

Obsada: Kacper Konieczny, Michał Tarka, Hubert Nejman, Aleksandra Długołęcka, Izabela Rosiecka, Nikola Rogalska, Kamil Książek, Kalina Podlaska, Iga Miszczuk, Aleksandra Grabarczyk, Weronika Jamioł, Adrianna Dumała, Paulina Pietrzak

Charakteryzacja: Julia Pilichowska, Kamila Prętkopowicz

Układ taneczny: Aleksandra Grabarczyk

Spektakl "Porozmawiajmy jak zwierzęta" powstał na podstawie sztuki Maliny Prześlugi "Dziób w Dziób". Oprócz ptasich bohaterów dołączono do mieszkańców osiedlowego śmietnika ciekawskie szczury. Na tle rywalizacji zwierząt, które tak dobrze znamy, że aż nie zwracamy na nie uwagi, toczy się dochodzenie w sprawie zaginięcia gołębia Janusza. Zabawna intryga i bohaterowie zanurzeni w miejskim smogu bawią młodych i dorosłych widzów. Śmietnikowa scenografia zwraca też uwagę na sprawy związane z ekologią.

Od zawsze na osiedlu rządzi jakaś banda gołębi. Waleczne, odważne, honorowe, co chwila wznoszą dumne okrzyki "Rządzą gołębie, zawsze gołębie, tylko gołębie!" Przerywają tylko wtedy, ktoś sypnie bułką Albo, gdy na rewir wkroczy ich odwieczny wróg - kot. Jednak przed katastrofą uchroni je wątły wróbel, Przemek. Przede wszystkim nauczy ich tolerancji. Może więc warto dostrzec, kto mieszka obok nas? Na blokowym śmietniku, w piwnicy, pod dachem, na parapecie Nasi skrzydlaci i futerkowi sąsiedzi, pozornie niewidzialni, a tak do nas podobni.

Młodzieżowy Teatr Stopa działa w CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia od przeszło ośmiu lat, nazwę nadali teatrowi maturzyści 2012. Grupa teatralna została założona przez uczniów pod opieką nauczycielki języka polskiego i instruktorki Małgorzaty Ciuchcińskiej i wkrótce zjednała sobie sympatię publiczności szkolnej i pozaszkolnej. Znakiem rozpoznawczym grupy są metody pracy oparte na improwizacjach i performansie. Zdobywanie kolejnych nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach pozwoliło na rozszerzenie działalności grupy, do której mogą przyłączać się młodzi ludzie ze wszystkich ponadgimnazjalnych szkół warszawskich. Teatr Stopa aktywnie współpracuje z różnymi instytucjami kultury w Warszawie i poza nią. Poszukuje inspiracji artystycznych uczestnicząc w przeglądach, warsztatach i pokazach otwartych, np. w Teatrze Polskim i SCEK. Współpracuje z tancerzami różnych kierunków tańca.

Czas trwania spektaklu: 50 minut

***

Grupa teatralna "Ad Fontes", XV Liceum Ogólnokształcące Oddziałami Dwujęzycznymi i Gimnazjum Dwujęzyczne nr 34 im. Narcyzy Żmichowskiej

"Maria Callas. Masterclass"

Reżyseria: Karol Jung

Obsada: Karol Jung, Zuzanna Bąk, Maciej Urban, Olaf Wójcik

Spektakl bazuje na prawdziwych wydarzeniach - początek lat 70, wielka diva, Maria Callas prowadzi kurs mistrzowski dla młodych, zdolnych adeptów sztuki operowej. Podczas tych lekcji padło wiele mądrych słów - o tym jak ważna jest sztuka, jak wiele można poświęcić i jak bardzo trudne jest życie bez niej. Nie jest to biografią słynnej śpiewaczki, co prawda opowiada o jej pełnym dramatyzmu życiu, ale w swojej wymowie jest uniwersalny i porusza tematy ponadczasowe, nieśmiertelne dopóki będzie istniał ktoś, dla kogo sztuka i piękno jakie z sobą niesie nie jest obojętne.

Grupa teatralna "Ad Fontes" powstała, by zrealizować ten konkretny projekt. Naszym priorytetem było zagranie na festiwalu TFAŻ, organizowanym co rok w Żmichowskiej, jako że jesteśmy jej uczniami. Wygrana na festiwalu pozwoliła nam m.in. zagrać spektakl na deskach Teatru Ochoty w ramach nagrody.

Czas trwania spektaklu: 60 min

***

TEATR PARK / Młodzieżowy Dom Kultury "Bielany"

"Torpeda"

Scenariusz i reżyseria: Sebastian Słomiński

Obsada: Antoni Korczak [Mort], Edward Myronenko [Antymilitarysta], Damian Matuszak [Kicz], Gabriel Franczak [Serce], Lena Hadi [Torpeda], Filip Perzanowski [Autochton], Paulina Grzeszczak, Aleksandra Paczek, Magdalena Wielądek, Dominika Filipek [Blondynki].

Opieka artystyczna: Stanisław Dembski

Kostiumy: Gabriel Franczak

Futurystyczna opowieść o ludziach i stworzonych przez nich maszynach. Główny bohater - fabrykant torped Mort - stworzył sobie żonę, która jest torpedą. Otaczające go kobiety są robotami. Mort nie wie, czym jest prawdziwa kobieta. Zaprasza znanego aktora-snoba Kicza, by ten zdradził mu sekret uwodzenia. Wszystko się komplikuje, gdy do gry wkracza Antymilitarysta, żołnierz Wiecznego Pokoju, nemezis Morta. Ma on jeden cel - zabić fabrykanta. Czy w świecie wymyślonym i stworzonym przez jedną osobę jest miejsce na miłość? Czy uśpione dotąd serce fabrykanta zwycięży nad zmęczonym już rozumem? Dlaczego Mort tak bardzo nienawidzi życia? Czy zapanuje Wieczny Pokój?

Czas trwania spektaklu: 40 minut

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji