Artykuły

Białystok. "Królewna Śnieżka" w Dramatycznym

Skłócona banda krasnoludków z czasem staje się zgraną ekipą z misją. A Śnieżka, choć przez cały spektakl odziana w mało królewską piżamkę, w finale będzie miała swoją sukienkę. Premiera autorskiej wersji słynnej baśni braci Grimm - w sobotę (20.05) w Teatrze Dramatycznym. Zapowiada się barwne rozśpiewane przedstawienie.

Krasnoludki wyglądają na charakterne freaki (jeden na głowie nosi ptasie gniazdo, innemu z czapki wyrastają grzyby), kolorowe, ale w zupełnie innym stylu jest też towarzystwo z pałacu, w którym mieszka macocha królewny. Podział między światem królowej i światem krasnoludków jest bardzo wyraźny. Taki był zamysł reżysera Adama Biernackiego i w tym kierunku poszła też scenografka i autorka ciekawych kostiumów Joanna Jaśko-Sroka.

- Chcieliśmy przeciwstawić dwa światy: świat królowej jest udziwniony, plastikowy, nowobogacki, jak z magazynów mody, ale też kompletnie pusty w środku - mówi scenografka. - Świat krasnoludków z kolei to fantazyjny las, gdzie gromadka outsiderów znalazła swoje miejsce na ziemi. To miejsce bardzo bliskie natury, wręcz się z nią zrasta.

I to widać w kostiumach oraz w baśniowej przestrzeni opowieści.

Śnieżka w piżamce

Spektakl powstał według scenariusza reżysera znanego już białostockim widzom, m.in. z ciekawych "Rozkładów jazdy", "Migdałów i rodzynek. Szkiców białostockich" oraz z "Emocjałek". Jednak dopiero podczas realizacji "Królewny Śnieżki" Biernacki miał możliwość pracy z niemal całym zespołem Teatru Dramatycznego.

- Robimy adaptację "Królewny Śnieżki", napisaną zupełnie na nowo. Będzie baśniowo i refleksyjnie, a głównym tematem jest przyjaźń i współpraca. Nasz spektakl to opowieść o tym, jak ludzie, choć są skłóceni, ostatecznie jednak potrafią się pogodzić. To szczególnie ważne w tych czasach, w których praktycznie wszyscy jesteśmy skłóceni - mówi Adam Biernacki.

Królewna Śnieżka (w tej roli gościnnie Urszula Mazur), inaczej niż w pierwotnej wersji bajki, przez niemal cały spektakl biega w kombinezonie- puchowej piżamce stylizowanej na słonika. Skąd taki pomysł?

- Ta piżamka to jedyna pamiątka po mamie Śnieżki. Macocha tego wdzianka nienawidzi, próbuje Śnieżkę wtłoczyć w swój plastikowy świat oraz w zupełnie inne ciuchy. Ale niech widzowie się nie martwią w finale Śnieżka będzie miała swoją piękną sukienkę, taką jaką sama chce mieć. Ale to niespodzianka - opowiada reżyser. - Krasnoludki początkowo są jak banda skłóconych stworków, ale z czasem, m.in. pod wpływem Śnieżki stają się zgraną ekipą, która ma zadanie: chronić las. Krasnale są trochę między naturą a człowieczeństwem. To świat pomiędzy. A sama baśń braci Grimm to uniwersalna opowieść o ponadczasowej walce dobra ze złem, która mówi, że tylko wspólnymi siłami możemy sprawić, aby świat stał się lepszym miejscem.

Kilka motywów muzycznych

Baśń też opowiada o tym, do czego prowadzi nadmierne skupienie się na własnej urodzie. - Z tego m.in. wynika całe zło w baśni. Królowa nie jest w stanie pogodzić się z pewnymi sprawami, z upływem czasu, z tym, że obok rozkwita jej pasierbica i dlatego podejmuje głupie decyzje - mówi reżyser.

Klimat spektaklu budują też piosenki, skomponowane przez Katarzynę Brochocką. Jak mówi Biernacki - muzyka to osobny bohater przedstawienia. - Każda z postaci ma swój własny motyw muzyczny, a każda z muzycznych historii ma swój przebieg, do czegoś zmierza. Warto się przyjrzeć, jak kształtuje się muzyka w spektaklu.

Twórcy wykorzystują też wizualizacje autorstwa Krzysztofa Kiziewicza (budują sferę wspomnień Śnieżki, dodatkowy świat przeszłości). Autorką choreografii jest Karolina Garbacik.

Obsada: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Mazur (gościnnie), Ewa Palińska/Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Krzysztof Ławniczak, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Piotr Szekowski, Franciszek Utko, Leszek Żukowski (gościnnie).

***

Premiera "Królewny Śnieżki" odbędzie się 20 maja, o godz. 16. Spektakl zostanie zaprezentowany także 21 maja oraz 3 i 4 czerwca (godz. 16). Bilety na przedstawienie w cenie: 25 zł (normalny) oraz 20 zł (ulgowy), dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/kupbilet.

W maju oraz w czerwcu zaplanowano również ponad dwadzieścia pokazów dla dzieci ze szkół i przedszkoli. Rezerwacje na spektakle poranne przyjmuje Dział Marketingu i Organizacji Widowni, e-mail: rezerwacje@dramatyczny.pl, tel. 85 74 99 185.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji